Niedziela, 07 marca 2021 r.   Imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 12

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin
Wiadomości z Lubina
Ziemia lubińska – Gogołowice Ziemia lubińska –...
W naszych wędrówkach po Gminie Lubin dotychczas dotarliśmy do Bukownej, Chróstnika, Czerńca i Dąbrowy Górnej. Dzisiaj kolej ... »UWAGA! PANDEMIA TO CZAS ŻNIW DLA UWAGA! PANDEMIA TO CZA...
Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. ... »Dźwiękowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich Dźwiękowy Szlak Odry w...
Pułapki akustyczne, służące słuchaniu dźwięków natury już wkrótce pojawią w Krainie Łęgów Odrzańskich. Dwie pierwsze czekają... »ZOO Lubin - premiera nowej figury - Szlak Zwierząt Wymarłych ZOO Lubin - premiera n...
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią nowości w ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.   Po pierwsze - nazwę "Sz... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...komputerowa gra polskiego studia Metropolis Software Gorky 17 rozgrywa się w zniszczonym Lubinie?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Dzień z życia Terytorialsa na poligonie
Data dodania: 26 stycznia 2021 — Kategoria: Wiadomości

Dzień z życia Terytorialsa na poligonie

Dzień zaczyna się rutynowo. Pobudka 5:30. Z głośników radiowęzła w naszym obozowisku rozbrzmiewa pobudka wojskowa grana na trąbce. To początek wyścigu z czasem. Kilka minut na wydobycie się ze śpiwora, dres, szybka zbiórka i poranna zaprawa. Najczęściej to bieg na 3 kilometry i gimnastyka. Powrót do namiotów i kilka minut na błyskawiczną, poranną toaletę. Czasu wystarcza najczęściej tylko na umycie zębów.

 

Rano każda minuta staje się sekundą. Przygotowanie do wyjścia na śniadanie to nie spacer, to element działań taktycznych, to również przygotowanie do przysięgi i defilady. Założenie munduru, kamizelki taktycznej, przygotowanie broni- od tego zaczyna się każdy dzień. Ma być rutyną, nawykiem realizowanym w sposób automatyczny. Musi zająć chwilę. Potem zbiórka, sprawdzenie stanu osobowego i wymarsz. Wielokilometrowa trasa do przejścia, czy na posiłek, czy na zajęcia, ma wyrobić umiejętność chodzenia, zarówno krokiem defiladowym jak
i zwykłym lub taktycznym.

Zajęcia na poligonie to przejście w inny wymiar naszego życia. Tu liczy się sprawność fizyczna, dyscyplina, taktyka i wykonanie zadania. Instruktorzy uczą nas dyskretnego poruszania się po lesie, rozpoznawania terenu, ochrony siebie i kolegów. W lesie, naszym drugim domu, wszystko się zmienia, broń trzymana jest w pozycji bojowej, oczy obserwują swój sektor i podpatrują kolegi. Każdy musi być czujny i natychmiast reagować na przekazywane sygnały, na każdy niepokojący dźwięk. Od tego jak bardzo jesteśmy uważni, jak szybko zobaczymy znak i przekażemy go dalej, zależy życie nasze i naszego kolegi. Czasami, leżąc w ukryciu, czekając na kolejny sygnał do wymarszu czekamy kilka minut, godzinę, czasem dłużej. Dyskrecja, skupienie, czujność i obserwacja terenu oraz najbliżej ukrytego kolegi, to podstawy, które muszą być opanowane do perfekcji.

Zakładanie obozu w bezpiecznym miejscu, to kolejny element do opanowania. Warty rozstawiane są w zależności od tego, czy jest to obozowisko z przeznaczeniem do dłuższego wypoczynku, czy zorganizowane na chwilę, aby dowódca mógł sprawdzić stan fizyczny żołnierzy, stan amunicji i na tej podstawie podjąć dalsze decyzję. Zawsze jednak obserwowany jest teren nas otaczający, 360 stopni.

Zajęcia ze strzelania to najważniejszy element taktyczny do opanowania. Oddanie pierwszego strzału to doskonała znajomość broni i warunków strzelania. Każdy żołnierz musi wiedzieć kiedy i gdzie można prowadzić ogień, a kiedy robić tego nie wolno, w jakich okolicznościach trzeba przerwać strzelanie i czyje polecenia wykonywać. Po każdym strzelaniu odbywa się czyszczenie broni. Rozkładanie, odpowiednia konserwacja i złożenie to kolejne elementy do opanowania dla młodego żołnierza. Ta czynność powtarzana jest codziennie.

Po wykonaniu wszystkich zaplanowanych działań poligonowych, dowódca wydaje polecenie powrotu do bazy. Chwila odpoczynku i przemarsz na kolację. Już bez kamizelki taktycznej, rogatywki zamieniamy na berety i maszerujemy. Broń mamy zawsze przy sobie!

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,21948.html
Ten artykuł był czytany 249 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#44073 | 26.01.21 11:19:40Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Cześć i chwała Terytorialsom!
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.046 sek.Lubin 1.0