Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 75

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »Nie zatrzymał się do kontroli, uderzył w radiowóz a na koniec próbował uciec pieszo Nie zatrzymał się do k...
36-latek z powiatu wołowskiego chciał za wszelką cenę uniknąć kontroli drogowej w Ścinawie. Tamtejsi policjanci wydając mu wyraźne sygnały świetl... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...w Lubinie funkcjonuje lotnisko z Portem Lotniczym Lubin, z którego dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Nie zatruwajmy siebie i sąsiadów! Gmina walczy ze smogiem edukując i kontrolując
Data dodania: 16 lutego 2021 — Kategoria: Wiadomości

Nie zatruwajmy siebie i sąsiadów! Gmina walczy ze smogiem edukując i kontrolując

Zarówno prawodawstwo Unii Europejskiej, prawo krajowe , jak i wojewódzkie programy ochrony środowiska obligują wszystkich do przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza. Średnioroczne stężenia benzo(a)piranu w naszym regionie  wynosiły powyżej 4 ng/m3 przy oczekiwanej wartości docelowej wynoszącej 1 ng/m3.  Jest więc jeszcze bardzo dużo do zrobienia, w tym najważniejsze to wymiana źródeł ciepła na i niskoemisyjne  przestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnych paliw. 

Tylko na Dolnym Śląsku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie ok. 3000 osób. Dla porównania, to tyle co ginie rocznie na drogach w Polsce. Od kilku lat  prowadzona jest szeroka kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca uchwał antysmogowych w naszym województwie, które wprowadzają ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Przepisy zabraniają m.in. spalania  węgla brunatnego i paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, miału węglowego poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz wilgotnego węgla. Ograniczenia i zakazy określone w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW w województwie, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli użytkowników w szczególności: pieców, kominków, kotłów, w tym kotłów wchodzących w skład systemów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.

Wprowadzenie uchwały antysmogowej ma na celu poprawę jakości powietrza i warunków życia mieszkańców poprzez wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń z sektora komunalno-bytowego, tj. przestarzałych instalacji grzewczych w przyjętym harmonogramie czasowym i stosowanie dobrej jakości paliw o określonych parametrach. Uchwały te weszły w życie 1 lipca 2018 roku.

Za łamanie przepisów uchwały antysmogowej grożą sankcje. Już rok temu, Zarządzeniem Wójta nr 547/2020 z dnia 9 stycznia 2020 r. wprowadzono procedurę przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie przeciwdziałania nielegalnemu spalaniu odpadów oraz w zakresie przestrzegania ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w Uchwale Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nr XLI/1407/17 z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw na nieruchomościach położonych na terenie Gminy Lubin.

–  Od tego czasu prowadzimy kontrole w gminie, w 2020 roku były to głównie kontrole interwencyjne po zgłoszeniach mieszkańców, część z nich zostało przekazanych policji. W tym roku oprócz kontroli interwencyjnych prowadzone są kontrole planowe to znaczy, że kontrolowane są nieruchomości bez zgłoszenia na przykład na całej ulicy w danej miejscowości.  W sytuacjach dyskusyjnych wzywamy do asysty policję – wyjaśnia Alina Godyń, inspektor referatu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Gminy w Lubinie.

W styczniu skontrolowano 15 nieruchomości. Oprócz kontroli przestrzegania przepisów związanych z ochroną powietrza, sprawdzana jest także selektywna zbiórka odpadów oraz udziela się informacji na temat możliwości pozyskania środków na dofinansowanie wymiany pieców.

– Kontrole nastawione są na edukowanie i informowanie mieszkańców. Najczęstsze stwierdzone uchybienia to opalanie paliwem złej jakości, brak faktur i świadectw jakości paliwa , brak asygnaty na drewno, opalanie wilgotnym, niesezonowanym drewnem, spalanie resztek roślinnych stanowiących bioodpady. Najcięższym nieprawidłowościami stwierdzonymi w trakcie kontroli było przygotowanie do spalenia impregnowanego drewna, materiałów drewnopodobnych, w tym elementów mebli, paneli itp. – mówi inspektor Alina Godyń.

Naruszenie przepisów uchwały antysmogowej stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny do 5 tys. zł. Wójt ma także uprawnienia do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w Gminie  Lubin uchwałę nazwaną „Planem gospodarki niskoemisyjnej” wprowadzono w 2015 roku. Istotnymi elementami naszego gminnego planu jest m.in. udział Gminy Lubin w programie bezpłatnej komunikacji powiatowej, który rocznie kosztuje ponad 5 milionów złotych. To także dofinansowanie wymiany pieców węglowych, w którym można otrzymać do 5 tysięcy bezzwrotnej dotacji.

W urzędzie można uzyskać również informacje na temat Programu „Czyste powietrze”. Na podstawie podpisanego porozumienia z WFOŚ i GW we Wrocławiu, pomagamy również naszym mieszkańcom złożyć wniosek w ramach programu

O ogólnopolskich programach i źródłach finansowania wymiany źródeł ciepła informujemy na bieżąco, są one także zebrane w zakładce „Jakość Powietrza” na głównej stronie internetowej Urzędu Gminy.

Każdy mieszkaniec, który podejrzewa spalanie niezgodnie z przepisami , bądź stanowiące uciążliwość może o tym fakcie poinformować pracowników gminy pod nr telefonu 76 840 31 32, email powietrze@ug.lubin.pl, po godzinach pracy urzędu na policję lub do sołtysa.

Gmina Lubin 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22030.html
Ten artykul byl czytany 285 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0