Niedziela, 07 marca 2021 r.   Imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 17

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin
Wiadomości z Lubina
Ziemia lubińska – Gogołowice Ziemia lubińska –...
W naszych wędrówkach po Gminie Lubin dotychczas dotarliśmy do Bukownej, Chróstnika, Czerńca i Dąbrowy Górnej. Dzisiaj kolej ... »UWAGA! PANDEMIA TO CZAS ŻNIW DLA UWAGA! PANDEMIA TO CZA...
Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. ... »Dźwiękowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich Dźwiękowy Szlak Odry w...
Pułapki akustyczne, służące słuchaniu dźwięków natury już wkrótce pojawią w Krainie Łęgów Odrzańskich. Dwie pierwsze czekają... »ZOO Lubin - premiera nowej figury - Szlak Zwierząt Wymarłych ZOO Lubin - premiera n...
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią nowości w ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.   Po pierwsze - nazwę "Sz... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Po przeprowadzonej w 2000 roku inwentaryzacji przyrodniczej na terenie Lubina stwierdzono występowanie 8 gatunków roślin, grzybów i porostów podlegających ochronie ścisłej, 8 gatunków roślin podlegających ochronie częsciowej oraz 26 gatunków roślin rzadkich, 8 gatunków chronionych i 17 gatunków rzadkich bezkręgowców, wśród ryb 1 gatunek chroniony i 1 rzadki, 5 gatunków chronionych płazów (wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów znajdują się pod ochroną) 4 gatunki chronionych gadów (wszystkie występujące w Polsce gatunki gatunki gadów znajdują się pod ochroną_, 92 gatunki chronionych ptaków, 9 gatunków chronionych nietoperzy( wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy znajdują się pod ochroną) oraz 6 gatunków chronionych ssaków. Główne zasoby naturalne Lubina to: ruda miedzi, srebro, pokłady żwiru i piasku.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Nie zatruwajmy siebie i sąsiadów! Gmina walczy ze smogiem edukując i kontrolując
Data dodania: 16 lutego 2021 — Kategoria: Wiadomości

Nie zatruwajmy siebie i sąsiadów! Gmina walczy ze smogiem edukując i kontrolując

Zarówno prawodawstwo Unii Europejskiej, prawo krajowe , jak i wojewódzkie programy ochrony środowiska obligują wszystkich do przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza. Średnioroczne stężenia benzo(a)piranu w naszym regionie  wynosiły powyżej 4 ng/m3 przy oczekiwanej wartości docelowej wynoszącej 1 ng/m3.  Jest więc jeszcze bardzo dużo do zrobienia, w tym najważniejsze to wymiana źródeł ciepła na i niskoemisyjne  przestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnych paliw. 

Tylko na Dolnym Śląsku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie ok. 3000 osób. Dla porównania, to tyle co ginie rocznie na drogach w Polsce. Od kilku lat  prowadzona jest szeroka kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca uchwał antysmogowych w naszym województwie, które wprowadzają ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Przepisy zabraniają m.in. spalania  węgla brunatnego i paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, miału węglowego poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz wilgotnego węgla. Ograniczenia i zakazy określone w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW w województwie, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli użytkowników w szczególności: pieców, kominków, kotłów, w tym kotłów wchodzących w skład systemów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.

Wprowadzenie uchwały antysmogowej ma na celu poprawę jakości powietrza i warunków życia mieszkańców poprzez wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń z sektora komunalno-bytowego, tj. przestarzałych instalacji grzewczych w przyjętym harmonogramie czasowym i stosowanie dobrej jakości paliw o określonych parametrach. Uchwały te weszły w życie 1 lipca 2018 roku.

Za łamanie przepisów uchwały antysmogowej grożą sankcje. Już rok temu, Zarządzeniem Wójta nr 547/2020 z dnia 9 stycznia 2020 r. wprowadzono procedurę przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie przeciwdziałania nielegalnemu spalaniu odpadów oraz w zakresie przestrzegania ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w Uchwale Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nr XLI/1407/17 z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw na nieruchomościach położonych na terenie Gminy Lubin.

–  Od tego czasu prowadzimy kontrole w gminie, w 2020 roku były to głównie kontrole interwencyjne po zgłoszeniach mieszkańców, część z nich zostało przekazanych policji. W tym roku oprócz kontroli interwencyjnych prowadzone są kontrole planowe to znaczy, że kontrolowane są nieruchomości bez zgłoszenia na przykład na całej ulicy w danej miejscowości.  W sytuacjach dyskusyjnych wzywamy do asysty policję – wyjaśnia Alina Godyń, inspektor referatu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Gminy w Lubinie.

W styczniu skontrolowano 15 nieruchomości. Oprócz kontroli przestrzegania przepisów związanych z ochroną powietrza, sprawdzana jest także selektywna zbiórka odpadów oraz udziela się informacji na temat możliwości pozyskania środków na dofinansowanie wymiany pieców.

– Kontrole nastawione są na edukowanie i informowanie mieszkańców. Najczęstsze stwierdzone uchybienia to opalanie paliwem złej jakości, brak faktur i świadectw jakości paliwa , brak asygnaty na drewno, opalanie wilgotnym, niesezonowanym drewnem, spalanie resztek roślinnych stanowiących bioodpady. Najcięższym nieprawidłowościami stwierdzonymi w trakcie kontroli było przygotowanie do spalenia impregnowanego drewna, materiałów drewnopodobnych, w tym elementów mebli, paneli itp. – mówi inspektor Alina Godyń.

Naruszenie przepisów uchwały antysmogowej stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny do 5 tys. zł. Wójt ma także uprawnienia do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w Gminie  Lubin uchwałę nazwaną „Planem gospodarki niskoemisyjnej” wprowadzono w 2015 roku. Istotnymi elementami naszego gminnego planu jest m.in. udział Gminy Lubin w programie bezpłatnej komunikacji powiatowej, który rocznie kosztuje ponad 5 milionów złotych. To także dofinansowanie wymiany pieców węglowych, w którym można otrzymać do 5 tysięcy bezzwrotnej dotacji.

W urzędzie można uzyskać również informacje na temat Programu „Czyste powietrze”. Na podstawie podpisanego porozumienia z WFOŚ i GW we Wrocławiu, pomagamy również naszym mieszkańcom złożyć wniosek w ramach programu

O ogólnopolskich programach i źródłach finansowania wymiany źródeł ciepła informujemy na bieżąco, są one także zebrane w zakładce „Jakość Powietrza” na głównej stronie internetowej Urzędu Gminy.

Każdy mieszkaniec, który podejrzewa spalanie niezgodnie z przepisami , bądź stanowiące uciążliwość może o tym fakcie poinformować pracowników gminy pod nr telefonu 76 840 31 32, email powietrze@ug.lubin.pl, po godzinach pracy urzędu na policję lub do sołtysa.

Gmina Lubin 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22030.html
Ten artykuł był czytany 77 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.026 sek.Lubin 1.0