Niedziela, 07 marca 2021 r.   Imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 15

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin
Wiadomości z Lubina
Ziemia lubińska – Gogołowice Ziemia lubińska –...
W naszych wędrówkach po Gminie Lubin dotychczas dotarliśmy do Bukownej, Chróstnika, Czerńca i Dąbrowy Górnej. Dzisiaj kolej ... »UWAGA! PANDEMIA TO CZAS ŻNIW DLA UWAGA! PANDEMIA TO CZA...
Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. ... »Dźwiękowy Szlak Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich Dźwiękowy Szlak Odry w...
Pułapki akustyczne, służące słuchaniu dźwięków natury już wkrótce pojawią w Krainie Łęgów Odrzańskich. Dwie pierwsze czekają... »ZOO Lubin - premiera nowej figury - Szlak Zwierząt Wymarłych ZOO Lubin - premiera n...
Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią nowości w ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.   Po pierwsze - nazwę "Sz... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych statystycznych GUS w roku 2013 w Lubinie na 1000 mieszkańców pracuje 297..........

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Na wieżę kościoła filialnego pod wezwaniem św. Antoniego powrócił historyczny hełm
Data dodania: 21 lutego 2021 — Kategoria: Wiadomości

Na wieżę kościoła filialnego pod wezwaniem św. Antoniego powrócił historyczny hełm

Do złudzenia przypominający siedemnastowieczny, oryginalny hełm wieży dzwonnicy odtworzony został w Kościele pw. Św. Antoniego w miejscowości Obora. Wieża została wzmocniona, wykonano nowe schody i uzupełniono ubytki w ścianach tej części budowli.

 

Wieżę wzniesiono w 1614 r. Miała strzelisty trzyczęściowy hełm. Trzydzieści lat później do kościoła dobudowano obszerną salę z muru pruskiego. Na starych fotografiach świątynia wygląda malowniczo. W ostatnich miesiącach II wojny światowej kościół został zniszczony. Z ziemi sterczały jedynie osmolone mury świątyni, bez dachu, bez oryginalnego hełmu, w zasadzie bez wieży.

– Pod koniec lat sześćdziesiątych dzięki zaangażowaniu parafian i ówczesnego księdza proboszcza kocioł został podniesiony z ruiny. Odbudowano brakujące ściany, powstało nowe zadaszenie, prowizorycznie przykryto wieżę – mówi ksiądz Paweł Kajl, obecny proboszcz Parafii pw. św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych.

Wieża Kościoła Św. Antoniego przed rozpoczęciem prac.

 

Od tego momentu w świątyni wykonywano jedynie drobne, bieżące prace. W 2020 r. przystąpiono do renowacji kościelnej wieży.

– Konstrukcja wieży została wzmocniona, bo była mocna nadwyrężona. Wylane zostały dwa nowe stropy, które spinają i wzmacniają wieżę, zapewniając bezpieczeństwo konstrukcyjne, wykonano remont sklepienia krzyżowego, powstały nowe schody drabiniaste, uzupełniono ubytki w spoinach ścian oraz założono instalację odgromową. W kolejnym etapie dach pokryty będzie łupkiem –  wylicza ksiądz proboszcz Paweł Kajl.

Koszt remontu i odtworzenia hełmu wieży w kościele filialnym pw. św. Antoniego w Oborze wyniósł prawie 375 tys. zł.

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych otrzymała na ten cel wsparcie w wysokości 180 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków, 35 tys. zł przekazała Gmina Lubin, a blisko 160 tys. zł stanowiło wkład własny Parafii.

***

Intensywne działania konserwatorsko-restauratorskie prowadzone są także w kościele parafialnym w Szklarach Górnych. W ostatnich latach odrestaurowano zabytkowy ołtarz i ambonę, co było możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Lubin.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22048.html
Ten artykuł był czytany 74 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.026 sek.Lubin 1.0