Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 72

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »Nie zatrzymał się do kontroli, uderzył w radiowóz a na koniec próbował uciec pieszo Nie zatrzymał się do k...
36-latek z powiatu wołowskiego chciał za wszelką cenę uniknąć kontroli drogowej w Ścinawie. Tamtejsi policjanci wydając mu wyraźne sygnały świetl... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Zagłębie Lubin w piłce ręczej kobiet i mężczyzn zdobyło Mistrzostwo Polski w sezonie 2006/2007?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Dolnośląscy Terytorialsi oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
Data dodania: 02 marca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Dolnośląscy Terytorialsi oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Wrocław – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane na kwaterach więziennych Cmentarza Osobowickiego oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary egzekucji w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej.

 

Przed pomnikiem poświęconym Ofiarom Terroru Komunistycznego, na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu odbyła się uroczystość związana z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W oficjalnej części uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, organizacji kombatanckich, Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiciele służb mundurowych. 16 Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentował Dowódca Brygady płk Artur Barański wraz z Dowódcą 161 Batalionu Lekkiej Piechoty ppłk. Marcinem Barczyńskim.

„Poświęcili młodość, szczęście, rodziny, życie zawodowe, aby przeciwstawić się sowieckiej okupacji w Polsce” mówili podczas obchodów zaproszeni goście.

Żołnierze wyklęci to polskie powojenne podziemie zbrojne, które przeciwstawiało się sowieckiej okupacji. Ginęli w walkach, obławach lub byli mordowani przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa. Nie mieli szans na zwycięstwo, ale nigdy nie ugięli się przed naporem Sowieckim. Walczyli o wolność dla Polaków. Zapłacili za to najwyższą cenę. Szacuje się, że w latach 1945 -1956 życie straciło nawet 200 000 osób związanych z polskim państwem podziemnym. Wielu zostało zamordowanych w więzieniach, po okrutnych torturach komunistycznych oprawców. Ginęli nie tylko żołnierze, ale też ich rodziny oraz osoby, które pomagały ukrywającym się członkom państwa podziemnego lub pomagały w walce z komunistycznym oprawcą. Byli prześladowani, poniżani, przez lata pozbawiani godności.

Podczas uroczystości na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim posterunki honorowe przy grobach ”Wyklętych” pełnili żołnierze 16 DBOT.

Dzień wcześniej groby bohaterów zostały posprzątane przez żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz członków Odra-Niemen. Na każdym grobie zapłonął też znicz pamięci.

9 lutego 2011 r. prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę tę zaproponował śp. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Nie była ona przypadkowa – to rocznica wykonania wyroku śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Oddział IPN we Wrocławiu przypomina sylwetki 4 zamordowanych we Wrocławiu działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Władysława Ciska (1921–1948), Stanisława Dydo (1922–1948), Ludwika Marszałka (1912–1948) i Jana Klamuta (1913–1948). Wszyscy oni zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu. B. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 27 listopada 1948 r. w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu, a następnie potajemnie pochowano na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

 

 

Data 24 sierpnia 2020 r. zapisała się w historii 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złotymi zgłoskami. W tym dniu Decyzją Ministra Obrony Narodowej nadano brygadzie patrona. Nadanie imienia jednostce wojskowej jest kultywowaniem tradycji oręża polskiego.

Patronem dolnośląskich Terytorialsów został ppłk Ludwik Marszałek ps. "Zbroja" – oficer Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej, bohater wojenny, żołnierz Armii Krajowej. Za działalność niepodległościową prześladowany, więziony i zamordowany przez bezpiekę we wrocławskim areszcie. Komendant Obwodu Dębica AK, ostatni prezes Okręgu Wrocław Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22080.html
Ten artykul byl czytany 187 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0