Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 21

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Podpisany został Program inwestycji dla budowy sygnalizacji świetlnej w Osieku Podpisany został Progr...
Powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową nr 2085D w miejscowości Osiek. Skrzyżowanie zlokalizow... »Zmiany w pomocy dla przedsiębiorców Zmiany w pomocy dla pr...
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie... »OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE. MOGĄ TEŻ ZAPUKAĆ DO TWYCH DRZWI. BĄDŹMY OSTROŻNI. OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC ...
Lubińscy policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o ogromną ostrożność, ponieważ w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożon... »Lotnicze opryski w lasach – mogą potrwać do czerwca Lotnicze opryski w las...
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje, że na podstawie decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18.06.2002r. Nagrodę Miasta Lubina otrzymała Barbara Danek (opiekunka dziecięcego zespołu „GWARKOWIE”) - czek na kwotę 12 000 zł

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Dzień Kobiet: Co piąta Polka walczy z tym nałogiem!
Data dodania: 08 marca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Dzień Kobiet: Co piąta Polka walczy z tym nałogiem!

8 marca to wyjątkowa data w kalendarzu, przecież mowa tu o Dniu Kobiet, który powinien być hucznie celebrowany. Niestety, nie każda mieszkanka Lubina ma powody do świętowania. Po raz kolejny, pokłóciła się ze swoim partnerem o swój zgubny nałóg – papierosy. Droga palaczko, mieszkanko Lubina, idealny moment na rzucenie palenia papierosów nigdy nie nadejdzie. Zadbaj o własne zdrowie i bliskich Ci osób, rzuć palenie już dziś!

Co piąta Polka pali „fajki”

Tak, to prawda. Według danych zebranych przez CBOS co piąta Polka pali. Oczywiście robią to również mężczyźni. Jak wypadają w tych statystykach? Okazuje się, że robi to co 3-ci Polak. Ten szkodliwy nałóg jest jednym z trzech, głównych przyczyn kłótni w związku, w których jeden z partnerów puszcza „dymka”. Te informacje są prawdziwe, zostały zebrane przez British Heart Foundation.

Tak naprawdę problemem nie jest uzależniająca nikotyna, czy tytoń, jest nim dym. Powstaje on wyniku spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze. To właśnie w dymie znajduje się 7000 związków chemicznych taki jak: substancje smoliste czy tlenek węgla. Substancje te są główną przyczyną rozwoju chorób związanych z paleniem tytoniu, zwłaszcza nowotworów.

Droga palaczko, mieszkanko Lubina jeżeli do tej pory Cię nie przekonaliśmy, jak bardzo papierosy są szkodliwe, powinnaś wiedzieć, że palenie papierosów wpływa również na Twoją urodę.

„Wolne rodniki występujące w dymie z papierosa dramatycznie zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy i przyspieszają jej rozwój. Wzrasta też ryzyko związane z rozwojem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest ono 10-krotnie wyższe u mężczyzn palących niż niepalących, i aż 12-krotnie wyższe u kobiet palących, niż wolnych od tego nałogu! Dlatego zmniejszenie ekspozycji na substancje szkodliwe dymu papierosowego jest celem samym w sobie(…)” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak, alergolog i pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na konferencji „Immunologia dorosłych 2020”, w trakcie której zaprezentował wykład „Wolne rodniki i inne szkodniki”.

Paląc papierosy możesz mieć większe problemy ze swoją cerą! Ten nałóg prowadzi do niedotlenienia oraz odwodnienia komórek ciała. Wraz z nieuchronnym upływem czasu, Twoja cera staje się bardziej wysuszona, przez co starzeje się szybciej. Może zauważyłaś u siebie pierwsze zmarszczki? Zgadza się, są one efektem palenia papierosów jak i dymu papierosowego.

Jednak od kilku lat polscy palacze mają też alternatywę. Na rynku pojawiły się bowiem tzw. „urządzenia bezdymne”, które mają stanowic alternatywę dla palenia papierosów. O co w nich chodzi?

Bezdymne produkty

Zarówno podgrzewacz tytoniu czy e-papieros nie wytwarzają dymu, ale aerozole. Co zatem je różni? Elektroniczny papieros zawiera płyn z nikotyną (tzw. liquid). Z kolei podgrzewacze, w Polsce nazywane zbiorowo „IQOS-ami” korzystają z wkładów z tytoniem, ale ich nie spalają, tylko ogrzewają do średnio 3-krotnie niższej temperatury niż podczas palenia papierosa. Palące panie, które nie mogąc rzucić palenia przechodzą z papierosów na produkty bezdymne w pierwszej kolejności odczują pewnie ...brak uciążliwego zapachu. Aerozole z takich urządzeń po prostu nie śmierdzą tak, jak dym z papierosa. Co więcej – nie ma w nich substancji smolistych. Dla palących pań argumentem może być również to, że zawartość wolnych rodników w aerozolach z urządzeń bezdymnych – a przynajmniej w aerozolu z przebadanego pod tym kątem IQOS-a – jest o około 90 proc. niższa niż w dymie z papierosa.

 

Droga palaczko –  najlepsze co możesz dla siebie zrobić to pożegnać się z nałogiem raz i na zawsze. Jeżeli czujesz, że to zbyt wiele, to możesz rozważyć zastąpienie papierosa, jego przebadaną i potencjalnie mniej szkodliwą alternatywą. Musisz jednak pamiętać, że każdy wyrób z nikotyną jest uzależniający i nie jest obojętny dla Twojego zdrowia! Dlatego najlepszym rozwiązaniem zawsze jest całkowite zerwanie z nałogiem, za co mocno trzymamy kciuki!

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22105.html
Ten artykuł był czytany 230 razy.


8 komentarzy

Napisz komentarz!

~Kris

Gość serwisu
#44085 | 08.03.21 14:41:44Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Ja się pytam po co te wszystkie nowe, designerskie technologie. Zwykły papieros jest jakiś nienormalny, czy jak?
~grześ

Gość serwisu
#44086 | 08.03.21 22:51:26Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

chłopie, palenie zabija. to naprawdę jest tak proste do ogarnięcia.
~Kris

Gość serwisu
#44087 | 09.03.21 09:01:01Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

No i co z tego? Wszyscy kiedyś umrzemy.
~grześ

Gość serwisu
#44088 | 09.03.21 09:45:52Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

hmm fajne podejście do życia nie ukrywam. mój dziadek z powodu raka płuc wywołanego paleniem umierał w cierpieniach. kiedyś paliłam, ale gdy tylko zachorował rzuciłam, tak jak większość mojej rodziny.
~karla

Gość serwisu
#44089 | 09.03.21 09:53:03Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

nie wiem czemu nick mi się zamienił na męski, ale okej, nie wnikam.
~Filip

Gość serwisu
#44090 | 09.03.21 10:07:20Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Też myślałem, że iqosy są złe, ale skorzystałem z tej opcji darmowego testowania i go nie zwróciłem. Teraz palę tylko to, a moja dziewczyna w skowronkach.
~Kris

Gość serwisu
#44091 | 09.03.21 10:21:47Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Fajnie, że dzielicie się ze mną życiowymi historiami, ale jak nie zamierzam rzucać. Jasne?
~Gość

Gość serwisu
#44092 | 09.03.21 21:27:27Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Kris pal sobie spokojnie. Na zdrowie!
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.037 sek.Lubin 1.0