Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 15

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Podpisany został Program inwestycji dla budowy sygnalizacji świetlnej w Osieku Podpisany został Progr...
Powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową nr 2085D w miejscowości Osiek. Skrzyżowanie zlokalizow... »Zmiany w pomocy dla przedsiębiorców Zmiany w pomocy dla pr...
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie... »OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE. MOGĄ TEŻ ZAPUKAĆ DO TWYCH DRZWI. BĄDŹMY OSTROŻNI. OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC ...
Lubińscy policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o ogromną ostrożność, ponieważ w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożon... »Lotnicze opryski w lasach – mogą potrwać do czerwca Lotnicze opryski w las...
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje, że na podstawie decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych statystycznych GUS w roku 2013 w Lubinie na 1000 mieszkańców pracuje 297..........

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Ziemia Lubińska - Gawronki
Data dodania: 28 marca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Ziemia Lubińska - Gawronki

Nazwa miejscowości związana jest z nazwą sąsiedniej wsi Gawrony: Groß Gafren -1679 r., Groß Gaffion 1687/88, Gafifron i Groß Gaffron - 1787 r., 1818 r., 1830 r. i 1845 r. oraz później - do 1945 r.

W sąsiedztwie osady Gawrony Duże istniała osada Gawrony Małe, w której znajdowała się siedziba dóbr rycerskich i jej nazwa także zmieniała się w różnych okresach historii: Klein Gabren - 1670 r., Klein Goffron - 1679 r., Klein Gafifron - 1687/88 r., Klein Gaffron - 1787 r., 1830 r. i później zamiennie z Gaffron - do 1945 r. Odtąd - Gawronki oraz oboczność: Gawrony Małe. Wieś zapewne o średniowiecznej proweniencji (istniały tu dobra rycerskie).

Właściciele dóbr znani są od początków XVII w. Pierwszymi z nich była rodzina von Niebelschutz, z których to inicjatywy w 1602 roku wzniesiono miejscowy kościół ewangelicki. Następnie dobra przeszły w ręce przedstawiciela rodu von Kanitz z Krzydłowic, następnie majora von Spiegel będącego w służbie szwedzkiej, z kolei szambelana von Schweinichen i barona von Gersdorf, który sprzedał je von Rothenburg. Po śmierci tegoż przejęła majątek jego córka, po mężu von Roth, a następnie odziedziczyła córka tejże, zamężna z von Wiese. Członkowie rodziny von Wiese byli właścicielami Gawronów z pewnością do 1878 r. (wymienia ich Zimmermann), a być może dłużej. Do dóbr należał wówczas folwark Radaków (Juderei).

W 1830 r. właścicielem majątku był von Schonaich, zaś w 1876 r. baron von den Reck, który sprzedał go w 1883 r. Emilowi von Kramsta. W rękach tej rodziny pozostał do 1906 r., z tym że w 1891 r. przejęła go w międzyczasie po mężu wdowa Paulina von Kramsta. W 1906 r. nabył dobra Max von Bethusy- Huc, zaś około 1917 r. przeszły w ręce Siegfrieda von Brauchitsch, który władał nimi do swej śmierci w 1921 r. W 1921 r. właścicielką była Helena von Frankenberg – Luttwitz; za jej czasów włączono do dóbr folwark Bytków, zaś część ziemi ( 40 ha) przekazano w dzierżawę właścicielowi Brodowic. Majątki w Gawronach Wielkich, Małych i Bytkowie znalazły się w tych samych rękach i były ściśle powiązane gospodarczo. W 1937 r. wszystkie figurują w spisach jako połączone i znajdują się w gestii Śląskiego Towarzystwa Ziemskiego.

ZABYTKI

Na początku XVIII wieku, stary już i podniszczony dwór alkierzowy przebudowano na okazały barokowy pałac dla rodziny von Schweinichen. Z owej budowli czytelne były do końca flankujące elewację frontową wieże. Następnej przebudowy i rozbudowy pałacu dokonano ok. 1907 roku z inicjatywy Maxa von Bethusy – Huc. Kolejnym włodarzem majątku był Siegfried von Brauchitsch, który zmarł 25.10.1921 roku i został pochowany w kaplicy grzebalnej znajdującej się w przypałacowym parku. W ostatnim swym kształcie był murowaną podpiwniczoną budowlą na rzucie litery L, trzykondygnacyjną, nakrytą mansardowym dachem z lukarnami. W elewacji frontowej znajdował się barokowy portal zwieńczony balkonem. Skrzydło posiadało taras z ozdobną balustradą. Po 1951 r. pałac został rozebrany.

Henryk Rusewicz

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22186.html
Ten artykuł był czytany 110 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0