Piątek, 19 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 81

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »Dzień Strażaka – spotkajmy się 4 maja w Zimnej Wodzie! Dzień Strażaka –...
W imieniu wójta gminy Lubin zapraszamy  na Gminne Obchody Dnia Strażaka do Zimnej Wody. Dla naszych druhów będzie to okazja do... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych z roku 2008 średni dochód na mieszkańca powiatu lubińskiego wynosił 5432,4 zł brutto. Jest to najwyższy wynik w Polsce

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Ziemia Lubińska - Gawronki
Data dodania: 28 marca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Ziemia Lubińska - Gawronki

Nazwa miejscowości związana jest z nazwą sąsiedniej wsi Gawrony: Groß Gafren -1679 r., Groß Gaffion 1687/88, Gafifron i Groß Gaffron - 1787 r., 1818 r., 1830 r. i 1845 r. oraz później - do 1945 r.

W sąsiedztwie osady Gawrony Duże istniała osada Gawrony Małe, w której znajdowała się siedziba dóbr rycerskich i jej nazwa także zmieniała się w różnych okresach historii: Klein Gabren - 1670 r., Klein Goffron - 1679 r., Klein Gafifron - 1687/88 r., Klein Gaffron - 1787 r., 1830 r. i później zamiennie z Gaffron - do 1945 r. Odtąd - Gawronki oraz oboczność: Gawrony Małe. Wieś zapewne o średniowiecznej proweniencji (istniały tu dobra rycerskie).

Właściciele dóbr znani są od początków XVII w. Pierwszymi z nich była rodzina von Niebelschutz, z których to inicjatywy w 1602 roku wzniesiono miejscowy kościół ewangelicki. Następnie dobra przeszły w ręce przedstawiciela rodu von Kanitz z Krzydłowic, następnie majora von Spiegel będącego w służbie szwedzkiej, z kolei szambelana von Schweinichen i barona von Gersdorf, który sprzedał je von Rothenburg. Po śmierci tegoż przejęła majątek jego córka, po mężu von Roth, a następnie odziedziczyła córka tejże, zamężna z von Wiese. Członkowie rodziny von Wiese byli właścicielami Gawronów z pewnością do 1878 r. (wymienia ich Zimmermann), a być może dłużej. Do dóbr należał wówczas folwark Radaków (Juderei).

W 1830 r. właścicielem majątku był von Schonaich, zaś w 1876 r. baron von den Reck, który sprzedał go w 1883 r. Emilowi von Kramsta. W rękach tej rodziny pozostał do 1906 r., z tym że w 1891 r. przejęła go w międzyczasie po mężu wdowa Paulina von Kramsta. W 1906 r. nabył dobra Max von Bethusy- Huc, zaś około 1917 r. przeszły w ręce Siegfrieda von Brauchitsch, który władał nimi do swej śmierci w 1921 r. W 1921 r. właścicielką była Helena von Frankenberg – Luttwitz; za jej czasów włączono do dóbr folwark Bytków, zaś część ziemi ( 40 ha) przekazano w dzierżawę właścicielowi Brodowic. Majątki w Gawronach Wielkich, Małych i Bytkowie znalazły się w tych samych rękach i były ściśle powiązane gospodarczo. W 1937 r. wszystkie figurują w spisach jako połączone i znajdują się w gestii Śląskiego Towarzystwa Ziemskiego.

ZABYTKI

Na początku XVIII wieku, stary już i podniszczony dwór alkierzowy przebudowano na okazały barokowy pałac dla rodziny von Schweinichen. Z owej budowli czytelne były do końca flankujące elewację frontową wieże. Następnej przebudowy i rozbudowy pałacu dokonano ok. 1907 roku z inicjatywy Maxa von Bethusy – Huc. Kolejnym włodarzem majątku był Siegfried von Brauchitsch, który zmarł 25.10.1921 roku i został pochowany w kaplicy grzebalnej znajdującej się w przypałacowym parku. W ostatnim swym kształcie był murowaną podpiwniczoną budowlą na rzucie litery L, trzykondygnacyjną, nakrytą mansardowym dachem z lukarnami. W elewacji frontowej znajdował się barokowy portal zwieńczony balkonem. Skrzydło posiadało taras z ozdobną balustradą. Po 1951 r. pałac został rozebrany.

Henryk Rusewicz

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22186.html
Ten artykul byl czytany 228 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0