Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 21

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Podpisany został Program inwestycji dla budowy sygnalizacji świetlnej w Osieku Podpisany został Progr...
Powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową nr 2085D w miejscowości Osiek. Skrzyżowanie zlokalizow... »Zmiany w pomocy dla przedsiębiorców Zmiany w pomocy dla pr...
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie... »OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE. MOGĄ TEŻ ZAPUKAĆ DO TWYCH DRZWI. BĄDŹMY OSTROŻNI. OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC ...
Lubińscy policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o ogromną ostrożność, ponieważ w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożon... »Lotnicze opryski w lasach – mogą potrwać do czerwca Lotnicze opryski w las...
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje, że na podstawie decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...30.06.2000r Rozporządzeniem Rady Ministrów do Legnickiej Specjalnej Sterfy Ekonomicznej włączono nowy obszar lubiński obszar 27, 83 ha.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wielkanoc – początek nowego cyklu życia
Data dodania: 03 kwietnia 2021 — Kategoria: Wiadomości

Wielkanoc – początek nowego cyklu życia

Wielkanoc to dla chrześcijan święto najważniejsze – celebrowanie zwycięstwa nad śmiercią i radość z obietnicy życia wiecznego.

 
To także czas świętowania początku nowego cyklu życia, kiedy przyroda budzi się z zimowego snu, a dzień zaczyna być dłuższy od nocy. Życie zwycięża śmierć, stare umiera, by narodziło się nowe.
 
Tajemnica Wielkanocy nierozerwalnie związana jest z tajemnicą Wielkiego Piątku. Tego dnia rozpoczyna się Misterium Męki i złożenia Jezusa w grobie.
 
W Wielką Sobotę następuje zstąpienie Syna Bożego w mrok otchłani, w której przebywają sprawiedliwi oczekujący zbawienia. Tego dnia wierni wędrują do kościołów z koszyczkami, w których obok jajka, szynki, chleba, soli oraz ciasta znajdują się figurki kurczaczków, baranków, a często także zajęcy lub królików. Baranek to oczywiście symbol Zmartwychwstania, zając to zwiastun wiosny , kurczaczek symbolizuje witalność wykluwającego się nowego życia.
 
Po Wielkiej Sobocie następuje Wielka Niedziela – dzień Zmartwychwstania, radości i wesela. Rozpoczyna ją uroczysta msza, po której należy zasiąść do wielkanocnego śniadania, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka.
 
Wielki Poniedziałek ma inny charakter –tego dnia organizuje się festyny, zaś młodzi ludzie z radością polewają wodą każdego, kto im się nawinie pod rękę. Dawniej smagano się także wierzbowymi witkami, co miało zapewnić zdrowie i dostatek. Jeszcze w XIX wieku istniał obyczaj taczania wielkanocnych jaj po ziemi oraz organizowania igrzysk, w trakcie których zmagający się ze sobą młodzieńcy mogli popisać się odwagą i jurnością. Niezwykle widowiskową formę tej zabawy przyjęła krakowska Rękawka – wiosenny odpust odbywający się co roku pod kopcem Krakusa trzeciego dnia świąt Wielkiej Nocy.

Ze świętami wielkanocnymi związane są także inne zwyczaje (część z nich wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego), takie jak: dziady śmigustne, Emaus, walatka, z kurkiem po śmigusie, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, palma wielkanocna i Jezusek Palmowy. No cóż, stare wierzenia, symbole i obyczaje tracą na swoim znaczeniu i nikt już prawie o nich nie pamięta, jednakże one to właśnie nadają naszym świętom magicznego zabarwienia.

Inne kraje mają także swoje tradycje wielkanocne. Oryginalnym szwedzkim zwyczajem wielkanocnym są wizyty dzieci przebranych za czarownice. Maluchy, odziane w chustki i długie suknie, z pomalowanym buziami życzą wszystkim Wesołej Wielkanocy i zostają obdarowane smakołykami lub drobnymi pieniędzmi. W Niemczech w Wielką Sobotę święci się ogień, który jest później rozdawany wiernym. W Hiszpanii Święta mają charakter teatralny, wręcz widowiskowy, odbywają się liczne przedstawienia Drogi Krzyżowej oraz procesje i widowiska. Grecy są w większości wyznania prawosławnego, dlatego Wielkanoc zaczynają celebrować już w tzw. Sobotę Łazarza, czyli sobotę przypadającą tuż przed Niedzielą Palmową. Wtedy to domy odwiedzają dzieci, które śpiewają hymn „Łazarz”, za co otrzymują drobne pieniądze i upominki. W Czechach tylko jeden dzień w tygodniu wielkanocnym określany jest jako Wielki – to Wielki Piątek. Pozostałe dni określane są kolorami: Czarna Środa, Zielony Czwartek, Biała Sobota. Na Słowacji Wielkanoc rozpoczyna się w czwartek. Od 10 rano przestają bić dzwony; aż do Białej Soboty słychać jedynie kołatki.

Świętujmy zatem! Bez względu na to, czy czas ten ma dla nas wymiar religijny czy nie. Święta bowiem stają się łącznikiem między tym co teraz, a tym co dawniej. Przez pamięć o naszych przodkach świętujmy i podtrzymujmy tradycję.
usc.pl
Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22207.html
Ten artykuł był czytany 89 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.025 sek.Lubin 1.0