Piątek, 12 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 45

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
ksperci UPWr radzą: jak zbierać i suszyć grzyby? ksperci UPWr radzą: ja...
W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opow... »Nielegalni imigranci w naczepie tira Nielegalni imigranci w...
Funkcjonariusze z dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Policji podczas pełnienia służby zostali wezwani do interwencji - z... »Bieg Dinusia 2022 Bieg Dinusia 2022
Ogród Zoologiczny w Lubinie, wspólnie z Regionalnym Centrum Sportowym Sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Turystyki Pieszej "Wędrowiec"... »Wielopokoleniowe spotkanie Łemków, czyli Watra na Obczyźnie Wielopokoleniowe spotk...
Już po raz 42. w Michałowie zapłonęła Watra – tradycyjny płomień symbolizujący wielopokoleniowe spotkania Łemków. Ogień pod ogromne ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2-4.09.1995 Obchody 700-lecia Lubina

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Rekordowe raportowane wyniki: KGHM Polska Miedź S.A. przedstawiła podsumowanie za pierwszy kwartał 2021 roku
Data dodania: 13 maja 2021 — Kategoria: Wiadomości

Rekordowe raportowane wyniki: KGHM Polska Miedź S.A. przedstawiła podsumowanie za pierwszy kwartał 2021 roku

Najlepsze wyniki operacyjne i finansowe od niemal dekady, znaczące zmniejszenie zadłużenia, rekomendacja wypłaty dywidendy i nowa koncesja, a także mistrzostwo w światowych rankingach w produkcji srebra: KGHM przedstawił podsumowanie pracy miedziowej Spółki w pierwszym kwartale 2021 roku. Firma publikuje jednocześnie Zintegrowany Raport KGHM za 2020 rok.

 

– Jesteśmy naprawdę dumni z wyników naszej pracy. Szczególnie teraz, gdy świętujemy 60-lecie powstania KGHM. Strategiczne znaczenie miedzi, surowca niezbędnego w elektromobilności, energetyce odnawialnej czy medycynie rysuje przed nami długofalową perspektywę. Pokazują to również nasze wyniki za pierwszy kwartał. Podkreślam, że te efekty osiągamy w warunkach epidemii COVID-19, gdy wiele branż gospodarki doświadcza negatywnych skutków lockdownu. KGHM konsekwentnie buduje pozycję globalnego czempiona – powiedział  Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Rekordowa EBITDA

W pierwszym kwartale tego roku KGHM zanotował najwyższe od czasu akwizycji aktywów zagranicznych Grupy, tj. od 2012 roku, poziomy zysku operacyjnego Grupy i Spółki. Najwyższa historycznie, w ujęciu kwartalnym, okazała się także marża EBITDA, która sięgnęła 34 proc.

Skonsolidowana skorygowana EBITDA Grupy Kapitałowej wyniosła w 1 kwartale 2.608 mln zł, co stanowi 2,3-krotny wzrost w relacji do 1 kwartału 2020 roku. Kwartalna EBITDA jednostkowa wzrosła o 86 proc. w relacji do 1 kwartału 2020 roku i wyniosła 1.675 mln zł.

Warto podkreślić, że EBITDA kopalni Sierra Gorda wzrosła ponad sześciokrotnie, osiągając poziom 643 mln zł na udziale KGHM.

Istotna poprawa w zakresie EBITDA umożliwiła realizację wyniku netto Grupy KGHM na poziomie o 675 mln zł (+98 proc.) wyższym od zanotowanego w1 kwartale 2020 roku i zamknięcie go na koniec kwartału kwotą 1.365 mln zł. Taki poziom kwartalnego zysku netto jest najwyższy od czasu akwizycji aktywów zagranicznych. Podobnie zysk netto samej KGHM Polska Miedź S.A. (975 mln zł).

Wzrost kwartalnych przychodów Grupy o 27 proc., w relacji do 1 kwartału 2020 roku, do poziomu 6.745 mln zł, związany był ze wzrostem notowań podstawowych produktów. Stało się tak pomimo korekty przychodów z tytułu instrumentów pochodnych, oraz mniej korzystnego kursu walutowego USD/PLN.

Bezcenne surowce

Ceny miedzi w 1 kwartale 2021 roku kontynuowały wzrost, zbliżając się do poziomów z 2011 roku. Ceny srebra utrzymywały się powyżej 25 USD/troz. W obliczu ożywienia gospodarczego nastąpiła poprawa sentymentu do surowców i stabilizacja na średnich poziomach relacji cen złota i srebra (gold/silver ratio).

Wyższa o 6,6 proc. od ubiegłorocznej produkcja miedzi w Grupie KGHM, osiągająca na koniec 1 kwartału 186 tys. ton, wynikała z większej dostępności wsadu, wyższej dyspozycyjności ciągów technologicznych, wyższych uzysków i lepszej jakości rudy. W segmencie operacyjnym aktywów polskich nastąpiła poprawa parametrów wydobywczych w obszarze Głogów Głęboki Przemysłowy.

Koszty podstawowej działalności operacyjnej KGHM Polska Miedź S.A. były wyższe o 16,6 proc. w relacji do analogicznego okresu 2020 r., głównie z uwagi na realizację wyższej sprzedaży wyrobów z miedzi, przy wykorzystaniu do produkcji wyższej ilości wsadów obcych.

W wyniku wzrostu wartości podatku od wydobycia niektórych kopalin nastąpił wzrost kosztu C1 w KGHM Polska Miedź (koszt C1 bez podatku był niższy o 12,6 proc., głównie z uwagi na wyższą wycenę produktów ubocznych, tj. srebra i złota). Z kolei zmniejszenie kosztu C1 Sierra Gorda o 19 proc. w relacji do ubiegłego roku, było efektem wyższych przychodów ze sprzedaży metali towarzyszących, a także zwiększenia produkcji i sprzedaży miedzi.

Grupa KGHM zaprezentowała w pierwszych miesiącach 2021 roku solidne przepływy operacyjne i strukturę finansowania opartą na instrumentach długoterminowych. W tym czasie wskaźnik zadłużenia, mierzony relacją długu netto do EBITDA, spadł do poziomu 0,8 z 1,7 na koniec 1 kwartału roku poprzedniego i z 0,9 na koniec 2020 roku.

Kapitał własny KGHM na dzień 31 marca 2021 roku wyniósł 21.491 mln zł, co oznacza wzrost o 410 mln zł w stosunku do końca ubiegłego roku.

Po analizach aktualnych możliwości finansowych Spółki (biorąc pod uwagę program inwestycyjny oraz aktualną sytuację na rynku metali), Zarząd KGHM przedłożył Walnemu Zgromadzeniu Spółki wniosek w sprawie podziału zysku za rok 2020. W uchwale znalazła się propozycja, by kwotę 300 mln zł przeznaczyć na dywidendę dla akcjonariuszy, tj. 1,50 zł/za akcję.

Skuteczna strategia

Prezes Marcin Chludziński podsumował, że realizując Strategię Spółka utrzymała stabilny poziom produkcji z aktywów krajowych i zagranicznych oraz poziom kosztów. – Gwarantuje to firmie bezpieczeństwo finansowe, przy zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy i minimalizacji uciążliwości dla środowiska i otoczenia. Działamy zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju – dodał Marcin Chludziński.

W pierwszym kwartale tego roku zapadła decyzja o zdefiniowaniu i powołaniu Programów Strategicznych dla KGHM. W 2021 roku firma nadal będzie poprawiać parametry produkcyjne, stabilizować finanse i realizować ambitne inwestycje. Zwłaszcza, że pod koniec kwietnia Minister Klimatu i Środowiska wydał decyzje przyznające KGHM koncesje na obszary Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce.

Miedziowy gigant planuje dalsze projekty związane z minimalizacją wpływu Spółki na otoczenie. Kontynuowany będzie Program dostosowania instalacji technologicznych KGHM do wymogów konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych wraz z ograniczeniem emisji arsenu (BATAs). W Hucie Miedzi Głogów i Hucie Miedzi Legnica prowadzonych było 11 projektów, z których w pierwszym kwartale 2021 roku zakończono następujące:

  • Instalacja przesyłowa żużla poołowiowego (HM Głogów)
  • Magazyn i plac dla materiałów ołowionośnych (HM Głogów)

 

KGHM nadal utrzymuje reżim sanitarny i restrykcje związane z pandemią COVID-19. Trwają m.in. szczepienia pracowników firmy.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22357.html
Ten artykuł był czytany 206 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0