Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 83

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »Otwarcie sezonu turystycznego na Dolnym Śląsku  27-28 kwietnia 2024 Głogów, Bulwar Nadodrzański Startujemy od godz. 11:00 Otwarcie sezonu turyst...
Już niebawem, w ostatni weekend kwietnia, tuż przed długim weekendem majowym na Bulwarze Nadodrzańskim w Głogowie odbędzie się trzecia edycja Otw... »Helios Anime przedstawia:  „Spy x Family Code: White” Helios Anime przedstaw...
Helios zaprasza wszystkich fanów anime na film zrealizowany na podstawie bestsellerowej mangi. „Spy x Family Code: White” to p... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...31.08.1982 Demonstracja w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych między Solidarnością a rządem PRL która przeradza się w trzydniowe starcia. W trakcie jej pacyfikacji oddziały ZOMO użyły broni palnej wskutek czego zginęli : Andrzej Trajkowski, Michał Adamowicz i Mieczysław Późniak.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Ziemia Lubińska – Dąbrowa Górna
Data dodania: 13 czerwca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Ziemia Lubińska – Dąbrowa Górna

Dąbrowa to dosyć popularna nazwa miejscowości w Polsce. W okolicach Lubina mamy aż cztery wsie o takiej nazwie. Jedna Dąbrowa leży w gminie Polkowice, pomiędzy Tarnówkiem a Pieszkowicami. Trzy inne leżą na wschód od Lubina, przy bocznej drodze, pomiędzy Ustroniem a Turowem. Najbliżej Ustronia jest Dąbrowa Górna, która jest przedmiotem dzisiejszego naszego zainteresowani, kilometr od niej jest Dąbrowa Środkowa, a następnie Dąbrowa Dolna. Dąbrowa Górna należy do Gminy Lubin (wiejskiej), a Środkowa i Dolna do gminy Ścinawa.

DĄBROWA GÓRNA

HISTORIA
Wieś położona przy drodze ze Składowic, przez Ustronie do Siedlec. Lokowana była prawdopodobnie za czasów panowania księcia ścinawskiego Przemka pod koniec XIII w. Pierwotna nazwa Dobrava wskazuje na jej topograficzne pochodzenie od lasu dębowego – dąbrowy. W dokumencie z 1315 roku została odnotowana jako Dambrow, a w 1580 roku – Dobrawa. Niewiele wiadomo o jej najdawniejszych dziejach. Przed II wojną światową miejscowe dobra rycerskie wraz z majątkiem należały do hrabiny von Wallwitz.

ZABYTKI
We wsi zachowały się dwa obiekty godne uwagi: kościół filialny p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP oraz drewniana dzwonnica z końca XIX w.

KOŚCIÓŁ FILIALNY P.W. ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP (wcześniej kaplica p.w. św. Jana).
Kamień węgielny pod budowę kaplicy pw. św. Jana położono w dniu 30 marca 1884 roku, a już 7 listopada tegoż roku nastąpiło jej uroczyste poświęcenie. Obiekt wzniesiono obok wiejskiego cmentarza, który założono jeszcze w 1860 roku i od początku świątynia miała spełniać funkcję kaplicy cmentarnej. W rzeczywistości oprócz nabożeństw pogrzebowych w kaplicy odbywały się także regularne nabożeństwa, które raz w miesiącu odprawiał dojeżdżający ze Ścinawy pastor. Obecnie jest to neogotycka budowla zorientowana, wzniesiona na rzucie prostokątnym, jednonawowa z wydzielonym, węższym i pięciobocznie zamkniętym prezbiterium. Kościół murowany jest z cegły klinkierowej, wzmocniony licznymi przyporami. Otwory okienne, podobnie jak główny portal wejściowy są o wykroju ostrołukowym. Korpus kościółka w części nawowej przykryty jest stromym, dwupołaciowym dachem ceramicznym, zaś prezbiterium – pięciopołaciowym. W dosyć skromnym wnętrzu świątyni zachował się malowany drewniany strop bogato zdobiony motywami roślinnymi oraz skromny ołtarz pochodzący prawdopodobnie z okresu budowy. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z 1888 roku. Drewnianą konstrukcję budowli wzniesiono na ceglanej podmurówce o rzucie kwadratu. Całość jest oszalowana deskami. Mocno zwężająca się ku górze bryła zwieńczona jest dwupołaciowym daszkiem krytym gontem. Otwory okienne i drzwi wejściowe są o wykroju prostokątnym. Wewnątrz znajduje się stalowy dzwon pochodzący z czasu budowy obiektu.

Henryk Rusewicz
Polecam też strony:
www.ziemialubinska.pl

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22488.html
Ten artykul byl czytany 273 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0