Piątek, 29 marca 2024 r.   Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 70

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »15 nowych lamp zaświeci w miejscowości Obora 15 nowych lamp zaświec...
Trwa rozbudowa oświetlenia drogowego w gminie Lubin. W miejscowości Obora na działce nr 404 oraz na działce nr 402, czyli przy ulicach Malinowej ... »Wielkanocna terrine z jajem Wielkanocna terrine z ...
Terrina to pierwotnie gliniany garnek z pionowymi bokami i szczelnie przylegającą pokrywką przeznaczony do gotowania lub pieczenia. Co ciekawe dz... »Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.01.1969 Otwarcie Domu Kultury Zagłębia Miedziowego (obecnie Centrum Kultury "MUZA")

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Terytorialsi uczcili Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Data dodania: 17 czerwca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Terytorialsi uczcili Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

W Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się 81 obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. To doroczne upamiętnienie zostało ustanowione w rocznicę uruchomienia przez Niemców największej i najbardziej bezwzględnej „fabryki śmierci” – KL Auschwitz.

 

Przedstawiciele wojewódzkich władz wraz z dyrekcją Muzeum uczcili pod Pomnikiem-Mauzoleum Ofiary nazistowskiej polityki eksterminacyjnej. Tradycyjnie zapłonął „Znicz Pamięci”. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli: Dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Artur Barański, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, pani Marta Terkiewicz reprezentująca Przewodniczącego Sejmiku UMWD, dr Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego oddziału IPN, dowódca 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia płk Dariusz Dejneka oraz dyrekcja Muzeum.
Uroczystość uświetnił udział wojskowej asysty honorowej.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odwiedzili również  mogiły byłych więźniów KL Auschwitz spoczywających na Cmentarzu Osobowickim i Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu, gdzie poprzez wystawienie posterunków honorowych oddali hołd pamięci zmarłym.

Stanisława Ryniak, Jerzy Jarocha i Tadeusz Srogi do niemieckiego obozu trafili 81 lat temu, w pierwszym transporcie 14 czerwca 1940 roku. Przeżyli piekło obozu. Po wojnie swoje losy związali ze stolicą Dolnego Śląska.

Przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 120 tys. więźniów, z czego 40 tys. poniosło śmierć. Do najliczniejszych grup narodowościowych w tym kompleksie należeli Żydzi, Polacy oraz obywatele byłego związku radzieckiego.

Obóz powstał w 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, dopiero w 1941 stał się samodzielnym obozem koncentracyjnym. Jego więźniowie w nieludzko ciężkich warunkach pracowali w miejscowym kamieniołomie granitu.

Rocznica wywozu pierwszych Polaków do obozu koncentracyjnego Auschwitz była także okazją do spotkania się z byłymi więźniami KL Gross-Rosen.

Jednym z zadań żołnierzy 16 DBOT jest nie tylko dbanie o miejsca kultu, ale też opieka nad kombatantami i osobami, które przeżyły piekło tamtych lat. Ta realizowana jest każdego dnia, także podczas działań związanych z dowożeniem kombatantów i seniorów do punktów szczepień.   

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22504.html
Ten artykul byl czytany 264 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0