Sobota, 20 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 80

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów Największy akademik UP...
Po trwającym trzy lata kompleksowym remoncie, UPWr otwiera swój największy Dom Studencki „Arkę”. Na studentów czekają p... »KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych z roku 2008 średni dochód na mieszkańca powiatu lubińskiego wynosił 5432,4 zł brutto. Jest to najwyższy wynik w Polsce

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Pamiętajmy o MDK-u...
Data dodania: 18 czerwca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Pamiętajmy o MDK-u...

Pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury (w likwidacji) w swoim liście pożegnalnym wyrażają nadzieję, że 50-letnia edukacyjna działalność placówki nie zostanie zapomniana i pozostanie w pamięci i sercu jej wychowanków i przyjaciół.

https://mdk-lubin.pl/

Pamięć indywidualną o MDK-u (bez względu na naturalny proces zapominania) zachowa zapewne każdy uczestnik zajęć, ich opiekunowie, rodzice, nauczyciele i pozostali pracownicy. Nie ma natomiast pewności czy i na ile ta placówka pozostanie w zbiorowej pamięci całej naszej społeczności lokalnej.

W literaturze przedmiotu podkreśla się, że czynnikiem łączącym różne rodzaje pamięci jest ich tożsamościotwórczy charakter. Pamięć, i ta jednostkowa, i ta zbiorowa, to jeden z filarów tożsamości, jest ona jej tworzywem i zakorzenia w społeczeństwie, daje oparcie oraz czyni częścią historii. Na drugim biegunie wobec pamięci zbiorowej lokuje się niepamięć - społecznie znacząca luka w pamięci zbiorowej, dotycząca postaci i faktów o istotnym znaczeniu dla zbiorowości.

Szaremu mieszkańcowi miasta pozostaje jedynie nadzieja, że przy likwidacji MDK nie stanie się coś podobnego, co w przeszłości stało się z Defilem, Klubem Żuraw czy Teatrem Świerszcz.

Dzięki „operatywności” naszej władzy samorządowej wyszło tak, że sprzedano teren i obiekty Defilu w prywatne ręce. Dawny blask odzyskał tylko pałacyk zlokalizowany na jego terenie, w miejscu fabryki powstał bazar o wdzięcznej nazwie „Defil”, a prywatne, jedyne w Polsce i na świecie, Muzeum Gitar Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych DEFIL Waldemara Kuleczki znalazło swoje przyjazne miejsce w Warszawie - ideą i sensem Muzeum jest ocalenie tych gitar, na których wychowały się setki tysięcy polskich gitarzystów oraz edukacja historyczna.

Czas pokazuje też, że generalnie mieszkańcy Lubina nie kultywują wieloletniej działalności fabryki, a o historii Defilu i gitar tam produkowanych, zdaje się, że lepiej będą pamiętać mieszkańcy innych miast albo zagranica. Dla młodego pokolenia lubinian słowo „defil” jest całkiem obce. Jeśli się z czymś kojarzy to właśnie z bazarem, który powstał na terenie byłej fabryki i na którym trudno się doszukać śladów po tej kultowej fabryce.

Teatr Lalki i Aktora Świerszcz zniszczono całkowicie wywożąc lalki, elementy scenografii, kroniki, teksty etc. na śmietnik. Na przyczepach traktorowych wywożono, które ładowała fadroma.” (T.S. - „Nuda nie jest zaszczytem”)

Zamiana obiektu Żurawia w jakiś tam bank. Wyrzucenie na śmietnik lalek i pamiątek Teatru Świerszcz. O zakupionych i prezentowanych wcześniej tekstach sztuk nie wspomnę nawet. Przecież to dla władców lokalnych żadna wartość.” (T.S. - „Prawdziwki prawdziwe”)

Tak jak po likwidacji Żurawia z teatrem Świerszcz. Dzisiejsza młodzież lubińska nawet nie wie, że coś takiego było w mieście, że teatr tworzył przedstawienia, że wśród tubylców rozchodziła się legenda Żurawia.”(T.S. - „Kompleks karła czy kurdupla”).

Na terenie po Defilu nie znalazło się miejsce na zorganizowanie chociaż skromnego kącika pamięci o fabryce, w pomieszczeniach po Żurawiu powstał najpierw bank, a potem jeszcze coś… W miejscu po MDK zlokalizowane zostało CDT i w związku z tym można być dobrej myśli, że nie wjadą tam pojazdy fadromy, a sprzęt i wyposażenie placówki, w dużej części sfinansowane z funduszy Rady Rodziców, nie wyląduje gdzieś tam i słuch o nich zaginie, albo na śmietniku...

Można być dobrej myśli, że MDK kiedyś znajdzie skromny stały „kącik” w lubińskim Muzeum Historycznym, w ramach chociażby wystawy stałej „Kultura w Lubinie” i na dłużej pozostanie w zbiorowej pamięci lubińskiej społeczności.

Andrzej Ossowski

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22512.html
Ten artykul byl czytany 579 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

~AO

GoœМ serwisu
#44118 | 21.06.21 13:47:22Zgіo¶ naruszenie netykiety/regulaminu.

Warto dodać, że przez 50 lat lubiński Młodzieżowy Dom Kultury, oprócz załogi pracowniczej, miał też grono dyrektorów/kapitanów, którzy w nie mniejszym stopniu zasługują na zbiorową pamięć lokalnej społeczności. Były to osoby nietuzinkowe (Stanisław Tokarczuk &#8211; pierwszy dyrektor, Jadwiga Kryglewska, Tadeusz Stojek, Danuta Chalimoniuk, Waldemar Dolecki &#8211; ostatni dyrektor), pod wodzą których lubińska placówka przez pół wieku udanie uzupełniała zajęcia szkolne - wzorowo wypełniała nałożone na nią zadania w dziedzinie edukacji i wychowania.<br /> <br /> 2. Warto też pamiętać i to, że z MDK-u wywodzi się sama Pani dyrektor Centrum Działań Twórczych Pani Anna Wiśniewska oraz na dziś znacząca część załogi tej nowej instytucji kultury (Panie: Elżbieta Kochan, Anna Pechytiak, Lidia Głodowska, Anna Piwowarczyk a także Pan Konstantin Kushchenko).
Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.019 sek.Lubin 1.0