Niedziela, 03 lipca 2022 r.   Imieniny: Anatola, Jacka, Ottona
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 30

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Co zrobić by nie dać się oszukać? Zawsze weryfikuj z kim rozmawiasz Co zrobić by nie dać s...
Niemal każdego tygodnia, dolnośląscy policjanci otrzymują informacje o próbach wyłudzenia pieniędzy od seniorów. Dzwoniąc, przestęp... »Wagony rowerowe Kolei Dolnośląskich wyruszają w trasę Wagony rowerowe Kolei ...
Pierwsze w Polsce wagony rowerowe ruszyły w swoją inauguracyjną trasę z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę w sobotę 2 lipca. Przez okres ... »PRĘDKOŚĆ – PRAWDOPODOBNĄ PRZYCZYNĄ WYPADKU NA WOJEWÓDZKIEJ 323 PRĘDKOŚĆ – PRAWD...
Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze 323 było prawdopodobnie przyczyną groźnie wyglądającego wypadku. Na łuku drogi ... »Niskie Podatki już od 1 lipca Niskie Podatki już od ...
od lipca 2022 roku wchodzą w życie Niskie Podatki – nowe rozwiązania, które obniżają podatki oraz upraszczają i stabilizują system... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...08.02.1999 Powołano na stanowisko III wiceprezydenta Krzysztofa Szczepaniaka

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

„Befriend” i „Aleja Czystych Serc” najlepszymi młodzieżowymi projektami technologicznymi
Data dodania: 23 czerwca 2021 — Kategoria: Wiadomości

„Befriend” i „Aleja Czystych Serc” najlepszymi młodzieżowymi projektami technologicznymi

Prawie cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski zrealizowało blisko osiemset projektów społecznych, z których skorzystało ponad 10 milionów osób. Podczas Gali Projektów Społecznych wyłoniono wyróżniające się projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Najlepszym projektem technologicznym zostało „Befriend” polegające na stworzeniu aplikacji do adopcji zwierząt, a w kategorii społeczność lokalna Złotego Wilka zdobył projekt „Aleja Czystych Serc”, który przy pomocy nowoczesnej technologii, przeniósł do sieci jarosławski cmentarz.

 • Działanie społeczne w czasie lockdownu jest możliwe i pozytywnie wpływa na młodzież - pokazują badania Fundacji Zwolnieni z Teorii
 • Pomimo pandemii koronawirusa młodzi ludzie nadal chcą działać w swoim otoczeniu i realizują projekty zespołowo dzięki nowym technologiom.

Właśnie zakończyła się tegoroczna edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja praktyczna młodzieży oparta na zrealizowaniu własnego projektu społecznego od A do Z. W tym roku było trudniej niż zawsze, bo plany młodzieży pokrzyżowała pandemia. Szczególnie alarmująca stała się sytuacja uczniów i nauczycieli, którzy praktycznie z dnia na dzień zostali wrzuceni w sytuację edukacji zdalnej. W ciągu ostatniego roku pojawiły się liczne badania, które sygnalizowały problem pogarszającej się kondycji psychicznej polskiej młodzieży. Wskazówką w poszukiwaniach sposobu na polepszenie tego stanu okazały się głosy uczestników olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy dawali sygnały, że Zwolnieni z Teorii pozwalają zachować im optymizm w tym niełatwym czasie. Na zlecenie Fundacji Zwolnieni z Teorii przeprowadzono badanie, które pokazało, że faktycznie osoby, które realizowały w tym roku projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, mają wyższy poziom dobrostanu niż ich rówieśnicy. Jego wyniki zawarto w raporcie „Odporni na lockdown. Raport o tym, co chroniło dobrostan młodzieży w trakcie pandemii".

– Wydawać by się mogło, że zamknięcie w domach i nauka zdalna wstrzyma aktywność społeczną młodych ludzi. Okazało się, że nic z tych rzeczy. W tym roku rekordowo dużo projektów zostało doprowadzonych do końca. To oznacza, że młodzież, która powiedziała sobie na jesieni „tak zrobię coś dobrego dla innych” dotrzymała danego słowa. Cieszy nas to, a badania potwierdzają, że zadbali w tym trudnym czasie nie tylko o swoje otoczenie, ale i o swój dobrostan psychiczny – podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Gala Projektów Społecznych 2021 odbyła się 22 czerwca i była częścią corocznego Wielkiego Finału. To podsumowanie VII edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Podczas wydarzenia, które poprowadził Marcin Prokop, dziennikarz i prezenter telewizyjny, zaprezentowano wszystkich Finalistów i przyznano prestiżowe Wilki za najlepsze projekty społeczne realizowane w tym roku. Projekty nagrodzono w 11 kategoriach: 4 formatach:

zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów. Pełna lista zwycięskich projektów poniżej.

Najlepszym projektem technologicznym zostało „Befriend” polegający na stworzeniu aplikacji do adopcji zwierząt. Sześcioosobowy zespół z Wrocławia stworzył aplikację, która łączy polskie schroniska i fundacje z osobami planującymi adoptować nowego pupila, ale nie chcą odwiedzać wielu schronisk oraz cenią sobie wygodę i przejrzystość. Algorytm dopasowuje zwierzaki do preferencji przyszłych właścicieli. Użytkownik wypełnia krótką ankietę preferencji przy pierwszym zalogowaniu, dzięki czemu psy posiadające pożądane cechy wyświetlają się mu w pierwszej kolejności. Prosty interfejs zapewnia, że z aplikacji mogą korzystać osoby w każdym wieku, a schroniska mają minimum dodatkowej pracy. 

Nowoczesne technologie wykorzystała również grupa z Jarosławca. Projekt „Aleja Czystych Serc” ma na celu zwrócenie uwagi na problemy zabytkowych obiektów. Uwagę zespołu przykuł jarosławski Stary Cmentarz. Miejsce niekiedy opustoszałe, ale bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Postanowili więc za pomocą nowoczesnych technologii utrwalić go, przenosząc do internetu. Umożliwili w ten sposób rodzinom pochowanych tam osób, odwiedzenie najbliższych z każdego miejsca na świecie. Zgłębiając wirtualnie historię tego miejsca można poznać na nowo to, co przez wielu zostało uznane za dawno zapomniane. Młodzież pragnie w ten sposób przekazać te informacje w postaci wirtualnego spaceru 3D opatrzonego ciekawymi i poruszającymi historiami.

Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są na stronie www.wielkifinal.zwolnienizteorii.pl. Relację z gali można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook. Olimpiadę Zwolnieni z Teorii wspierają m.in. Allegro, Google.org, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ING Bank Śląski.

Zwycięzcy Złotych Wilków 2021 (wg kategorii):

 

Przestrzeń miejska

 • #PoznajMYTarnobrzeg
 • Szare Mury

 

Społeczność lokalna

 • Aleja Czystych Serc

 

Ekologia i natura

 • BeeApp
 • Graj w zielone

 

Projekt technologiczny

 • Befriend

 

Kultura

 • Częstochowski przegląd poezji
 • Jeżech stond

 

Reklama społeczna

 • Dziadkowie biznesu

 

Wydarzenie publiczne

 • Kompas Kryzysowy
 • OUTyzm

 

Edukacja

 • Maturalni - spełniamy maturalne marzenia!
 • zdezINFORMOWANI

 

Społeczeństwo obywatelskie

 • Piekło Internetu

 

Zbiórka charytatywna

 • See the Sea

 

Zdrowie i sport

 • W Krainie Snów

 

 

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym. 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22528.html
Ten artykuł był czytany 207 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0