Piątek, 24 września 2021 r.   Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 26

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Helios zaprasza na MARATON BONDA! Helios zaprasza na MAR...
Cóż może być lepszego od piątkowego seansu w kinie Helios? Oczywiście kilka seansów w kinie Helios z rzędu, w ramach Nocnego Marato... »Oferty pracy z PUP Lubin Oferty pracy z PUP Lub...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Pierwsza przysięga na sztandar 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwsza przysięga na ...
Z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej obchodzonego w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wręczone zostaną sztandary wojsko... »Renta rodzinna - studenci pierwszego roku mają czas do 30 września na złożenie w ZUS zaświadczenia z uczelni Renta rodzinna - stude...
Kontynuowanie nauki po zdaniu matury oznacza dalszą wypłatę renty rodzinnej po zmarłym rodzicu. Żeby to było możliwe trzeba jednak złożyć do ZUS ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Miasto leży na Wysoczyźnie Lubińskiej, nad rzeką Zimnicą.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Kim jest korektor tekstu i jak nim zostać?
Data dodania: 30 lipca 2021 — Kategoria: Wiadomości

Kim jest korektor tekstu i jak nim zostać?

Korektor jest, jak sama nazwa mówi, specjalistą od wyszukiwania i poprawiania błędów w tekstach. Zwykle pracuje w wydawnictwie i ma za zadanie pilnować poprawności ortograficznej, stylistycznej i interpunkcyjnej. Co jeszcze wchodzi w zakres obowiązków takiej osoby? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać zatrudnionym na tym stanowisku?

 

Praca korektora tekstu 

Mogłoby się wydawać, że korektor odpowiada za wyłapywanie błędów w utworach literackich pisarza. Jednak nie do końca tak jest. Taki specjalista ostatecznie poprawia tekst dopiero po tym, jak wstępnie zajmie się tym redaktor. Zatem im dokładniejszy i spostrzegawczy jest ten fachowiec, tym mniej musi robić sam korektor. To wcale nie oznacza, iż jego praca jest mało ważna. Osoba zatrudniona na tym stanowisku sprawdza książkę pod kątem najdrobniejszych szczegółów, dlatego jakiekolwiek literówki czy błędy stylistyczne będą jego zadaniem. Trzeba pamiętać, iż ta profesja wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, jako że po poprawkach tego specjalisty, dany tekst idzie prosto do druku.

Gdzie można szukać pracy w tym zawodzie? Korektorzy są zwykle zatrudnieni w redakcjach, wydawnictwach, biurach tłumaczeń, portalach internetowych i wszystkich innych miejscach, w których potrzebny jest fachowiec od poprawiania tekstu. Oferty można najczęściej znaleźć na stronach typu Pracuj.pl. Niektóre osoby decydują się na karierę wolnego strzelca i samodzielnie szukają zleceń od firm i klientów.

Wymagania na stanowisko korektora

Aby pracować jako korektor, trzeba przede wszystkim zdobyć wyższe wykształcenie. Preferowane kierunki to: polonistyka, edytorstwo lub dziennikarstwo. Dzięki takim studiom kandydat będzie specjalistą od języka polskiego, co oznacza, że sprawnie wyłapie różne błędy. Co więcej, powinien mieć także oko do szczegółów, być staranny, precyzyjny i cierpliwy. Pracodawcy oczekują zwykle punktualności i dotrzymywania wyznaczonych terminów. Liczy się dla nich również znajomość pakietu MS Office oraz umiejętność szybkiego pisania na komputerze.

 

Dość ważną kwestią jest to, że ta praca powinna wynikać z pasji. Teksty, które trzeba przeczytać, a następnie poprawić, nie zawsze będą ciekawe. Ponadto, zarobki korektorów nie są szczególnie wysokie. Zatem z pewnością nie jest to idealny zawód. Może być jednak bardzo satysfakcjonujący, jeśli jest związany z zainteresowaniami danej osoby.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22681.html
Ten artykuł był czytany 92 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.080 sek.Lubin 1.0