Czwartek, 02 grudnia 2021 r.   Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 21

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Black FridayWiadomości z Lubina
ZOO Lubin - Uniwersytet Senioralny w zoo ZOO Lubin - Uniwersyte...
ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie oraz Regionalne Centrum Sportowe Sp. z o.o. zapraszają do udziału w cyklu zajęć w ramach Uni... »Możesz otrzymać prawie 42 tys. zł na założenie działalności! Możesz otrzymać prawie...
Utraciłeś pracę i chcesz rozpocząć działalność gospodarczą? Możesz otrzymać prawie 42 tys. zł na założenie i prowadzenie działalności! Program Ws... »Pierwszy Elf 2 Kolei Dolnośląskich na testach w Żmigrodzie Pierwszy Elf 2 Kolei D...
Rozpoczęły się testy pierwszego z trzynastu pociągów Elf 2, produkowanych przez PESA Bydgoszcz dla Kolei Dolnośląskich. Nowy, pięcioczłono... »UKRADŁ OPONY W LUBINIE, ABY OPŁACIĆ GRZYWNĘ NAŁOŻONĄ W NIEMCZECH UKRADŁ OPONY W LUBINIE...
Trzy zarzuty usłyszał 35 – latek z powiatu polkowickiego, którego zatrzymali lubińscy kryminalni. Mężczyzna będzie odpowiadał za kra... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.08.1954 Zaczęła ukazywać się Gazeta Lubińska (do 1956)

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Lubiński Las, Lubków, Lübenwalde – już nieważne! (Art. archiwalny)
Data dodania: 17 października 2021 — Kategoria: Wiadomości

Lubiński Las, Lubków, Lübenwalde – już nieważne! (Art. archiwalny)

Już nieważne. Nieważne, ponieważ właśnie staliśmy się świadkami momentu w którym ta wieś, a ostatnio jedynie przysiółek przestała definitywnie istnieć.

Warto odnotować ten fakt, tak jak fakt likwidacji po II Wojnie Światowej nieodległej wsi Gilów, a także Barszowa, Pielgrzymowa, Kalinówki, czy Rynarciczek.

Okazuje się zatem, że nie tylko w Sudetach, na trudnym górzystym terenie giną wsie, dzieje się to także na terenie Ziemi Lubińskiej. W tym przypadku czynnikiem kluczowym jest coś zgoła odwrotnego, a mianowicie uprzemysłowienie regionu i jego rozwój.

Wieś Lübenwalde, ostatnio zwana Lubkowem powstała w związku z edyktem Fryderyka II Wielkiego Hohenzollerna, króla Prus z roku 1773. Jej początki datuje się na 1776, a więc przetrwała bez mała dwa i pół wieku.

Była to typowa leśna „wieś fryderycjańska” czyli założona jako wieś zależna w tym przypadku od Szklar Górnych na potrzeby prac leśnych, takich jak karczowanie lasów i obróbka drewna. Wieś liczyła w kluczowym momencie około 16 gospodarstw, co można zobaczyć na posiadanej przeze mnie mapie z roku 1913.

Oprócz leśnych gospodarstw istniała również we wsi gospoda, związana z ruchem pocztowym na linii Wrocław – Berlin, gdzie, jak podaje literatura (kronika Konrada Klose, str. 206), po 8 kilometrach z lubińskiej Posthalteri można było się na chwilę zatrzymać, pożywić i odpocząć.

Ciekawostką, jest, że nowo powstałą wieś osobiście 2 września 1776 roku wizytował król i był dość zadowolony z postępu prac. Kronika K.Klose podaje także datę 24.09.1776 kiedy to oficjalnie nadano miejscowości nazwę Lübenwalde, czyli właśnie Lubiński Las.

Po wojnie, po roku 1945 osada w większości zniszczona, już nigdy nie odzyskała dawnej świetności, stała się już formalnie przysiółkiem Szklar Górnych, administracyjnie nazwana Lubkowem. Nieodbudowywane gospodarstwa z biegiem lat rozebrano, do naszych czasów przetrwało tylko jedno, nadal można je dostrzec na mapach satelitarnych.

Listopad roku 2015 i rozbudowa drogi S3 zakończyła 239 letnią historię wsi. Warto o tym pamiętać.

19 listopada 2015
http://lubin-nasza-przyszloscia.pl


Autor: Marcin Owczarek

lat 44, Wykształcenie wyższe, mgr dziennikarstwa i komunikacji społecznej, manager, przedsiębiorca, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubińskiej, Kustosz Muzeum im. Jana Wyżykowskiego, regionalista, autor książek i dziesiątków artykułów o historii Lubina i okolic, biegacz – amator, maratończyk (Biegająca Kasta Miedziowego Miasta).

 


 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22975.html
Ten artykuł był czytany 82 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0