Czwartek, 02 grudnia 2021 r.   Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 17

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Black FridayWiadomości z Lubina
ZOO Lubin - Uniwersytet Senioralny w zoo ZOO Lubin - Uniwersyte...
ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie oraz Regionalne Centrum Sportowe Sp. z o.o. zapraszają do udziału w cyklu zajęć w ramach Uni... »Możesz otrzymać prawie 42 tys. zł na założenie działalności! Możesz otrzymać prawie...
Utraciłeś pracę i chcesz rozpocząć działalność gospodarczą? Możesz otrzymać prawie 42 tys. zł na założenie i prowadzenie działalności! Program Ws... »Pierwszy Elf 2 Kolei Dolnośląskich na testach w Żmigrodzie Pierwszy Elf 2 Kolei D...
Rozpoczęły się testy pierwszego z trzynastu pociągów Elf 2, produkowanych przez PESA Bydgoszcz dla Kolei Dolnośląskich. Nowy, pięcioczłono... »UKRADŁ OPONY W LUBINIE, ABY OPŁACIĆ GRZYWNĘ NAŁOŻONĄ W NIEMCZECH UKRADŁ OPONY W LUBINIE...
Trzy zarzuty usłyszał 35 – latek z powiatu polkowickiego, którego zatrzymali lubińscy kryminalni. Mężczyzna będzie odpowiadał za kra... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 I Nocny Turniej Piłkarski rozegrano przy sztucznym świetle, na murawie wewnątrz toru do jazdy szybkiej. Turniej skupił 80 graczy.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

W kościele w Niemstowie znaleziono kapsułę czasu
Data dodania: 19 października 2021 — Kategoria: Wiadomości

W kościele w Niemstowie znaleziono kapsułę czasu

W piątek 7 maja 1976 r. ukończono gruntowny remont wszystkich dachów tutejszego Kościoła pod wezwaniem świętego Antoniego. Mocno zniszczoną dachówkę gotycką zastąpiono blachą ocynkowaną…  To początek listu, znalezionego kilka dni temu w najwyższym punkcie wieży niemstowskiej świątyni.

 

Kapsuła czasu, na którą natknięto się podczas remontu dachu wieży kościoła w Niemstowie wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Radny gminy Lubin Andrzej Olek, miejscowa bibliotekarka, należąca do rady parafialnej, a jednocześnie prawdziwa skarbnica wiedzy o historii Niemstowa Urszula Kurowska oraz wieloletni kościelny Jan Torba uznali, że znalezisko sprzed 45 lat trzeba pokazać światu i mieszkańcom, ale co najważniejsze przekazać kolejnym pokoleniom.  Zgadza się z tym – bez cienia wątpliwości – ksiądz proboszcz Jan Niczypor.

Wartość historyczna znalezionego listu oraz monet nie budzą wątpliwości. Upływ czasu odcisnął swoje piętno także na słoju, w którym były przechowywane.

Ulokowanie listu w dachu wieży doskonale pamięta jeden z najstarszych obecnie mieszkańców Niemstowa Włodzimierz Moroch. Jako kilkunastoletni chłopak pomagał w remoncie świątyni tuż po zakończeniu II wojny światowej. Odbudowywano wówczas zniszczoną niemiecką bombą wieżę kościoła.

– Razem ze Sławkiem Gajdoszem, już  niestety nieżyjącym, musieliśmy opuścić kościelny dzwon o jedno piętro. Jego ciężar był nie do opisania. Wyposażono nas jedynie w łańcuchy, ale udało się wykonać zadanie – wspomina z dumą pan Włodzimierz.

Jednak jak się okazuje, znaleziony niedawno list – nie jest tym, pozostawionym tuż po wojnie.

– Tamten był w butelce, wymieniono w nim nazwiska osób, które uczestniczyły w remoncie, umieszczono tam także znalezione denary  – opowiada pan Włodzimierz.

Wszystko wskazuje na to, że kościół w Niemstowie skrywa jeszcze inne tajemnice. Bez wątpienia jednak list pochodzący z 1976 roku jest wyjątkowo cenną pamiątką. Przywołuje wspomnienia, przenosi nas o prawie pół wieku do historii, którą pisali ówcześni mieszkańcy Niemstowa, a wielu z nich nadal ją pisze.

Jan Torba, Urszula Kurowska czy córka pana Włodzimierza Danuta Konefał – doskonale pamiętają opisany w liście remont, bo olbrzymią jego część wykonali własnymi rękami mieszkańcy.

– Chór jak był wylewany, to ręcznie. Harmonogram prac ustalał ksiądz, od numeru do numeru domu. Trzeba było się stawić i działać. Nie było z tym kłopotu, mało kto odmawiał –  wspomina Jan Torba.

– W takich miejscowościach jak Niemstów, kościół traktujemy w wyjątkowy sposób. Jesteśmy do niego przywiązani. Nawet jak wyjeżdżamy i zwiedzamy czy modlimy się w innych świątyniach, to ciągnie nas do naszego. Jak wracamy, to wydaje nam się najpiękniejszy – śmieje się  Danuta Konefał.

Pierwszy etap remontu kościelnej wieży dobiega końca. Wymienione zostały elementy konstrukcyjne wieży kościoła: belki stropowej, podwalin, murłat i krokwi. Wzmocniono drewniane belki  stropowe. Blachę stalową ocynkowaną zastąpiła blacha tytanowo – cynkowa.

– Po zakończeniu tego etapu prac, wiele jeszcze przed nami. Jestem jednak przekonany, że przy dalszym wsparciu gminy Lubin oraz Fundacji KGHM Polska Miedź nasz kościół wróci do swojej dawnej świetności – mówi Andrzej Olek, radny gminy Lubin.

Znaleziona kapsuła czasu ponownie umieszona zostanie w kościelnej wieży. Wzbogacona zostanie o monografię Niemstowa, wydaną przez gminę Lubin z dedykacjami m.in. wójta Tadeusza Kielna oraz księdza proboszcza Jana Niczypora, będą tam także współczesne monety, informacja o dotykającym nas obecnie Covid 19 oraz przesłanie dla przyszłych pokoleń, przygotowane  przez panią Urszulę Kurowską. Znajdzie się tam również niniejszy artykuł…

 

źródło: Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,22982.html
Ten artykuł był czytany 93 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0