Sobota, 03 grudnia 2022 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 19

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Czy warto zadbać o klimatyzację w domu? Czy warto zadbać o kli...
Klimatyzacja to system, który staje się coraz popularniejszy w domach jednorodzinnych. Jak pokazuje rzeczywistość, przestaje kojarzyć się... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Sposób na sprzedaż nieruchomości Sposób na sprzedaż nie...
Jakkolwiek nie będziemy podchodzili do transakcji, jeżeli chodzi o sprzedaż nieruchomości, musimy oczywiście przeanalizować d... »Kultura Dostępna – grudniowe seanse w kinach Helios! Kultura Dostępna ̵...
Ostatnie w tym roku seanse w ramach projektu Kultura Dostępna to unikalna możliwość obejrzenia aż pięciu ważnych filmów w super cenie &nda... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...15.09.1999 VII edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego pn. "Logo na wesoło dla miasta Lubina"

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Kulturalny powrót do domu?
Data dodania: 06 kwietnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Kulturalny powrót do domu?

Dnia 2 kwietnia w lubińskim Centrum Kultury „Muza” zakończył się 2-dniowy Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej, którego animatorem jest Cezary Strokosz. Wracając po latach do rodzinnego miasta, lubiński pasjonat gitary ma plan, by m.in. reaktywować i rozwinąć swoją, corocznie organizowaną w MDK, podobną imprezę muzyczną z lat 1987-1992 pn. Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej.

Tamta pierwsza impreza, po kilku latach wytężonej pracy wąskiej grupki organizatorów-pasjonatów, przekształciła się w znaczący międzynarodowy festiwal klasycznej muzyki gitarowej. Lubin wtedy, w świecie polskiej kultury muzycznej, zaliczany był do trzech najważniejszych w kraju ośrodków klasycznej muzyki gitarowej (obok Cieszyna i Krakowa), do którego przyjeżdżało coraz więcej gitarzystów światowej sławy. W tamtym czasie Pan Czarek organizował festiwal społecznie, zmagał się z obojętnością urzędniczą, poszukiwał sponsorów i marzył o uzyskaniu większej pomocy ze strony ówczesnych władz miasta. Po zorganizowaniu VI edycji w 1992 r., lubiński pasjonat gitary opuścił miasto, żeby odnaleźć się w 1998 r. jako inicjator trzebiatowskiego I Festiwalu Duetów Gitarowych o nazwie „Gitara w Pałacu”, który od 2004 został przeniesiony do Trzęsacza i od tamtej chwili przekształcony w Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej. Na przestrzeni lat Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu stał się kulturalna wizytówką miasta i regionu. Do 2017 r. był jednym z najważniejszych festiwali gitarowych w kraju, znanym również poza jego granicami.

Niektórzy badacze kultury skłonni są podobne do tego powroty przypisywać tzw. zjawisku reterytorializacji, któremu towarzyszyć może potrzeba „odzyskania domu”, poczucia bezpieczeństwa, ponownego usytuowania w konkretnej przestrzeni lokalnej. Potrzeba mogłaby znajdować wyraz w działaniach ukierunkowanych na poszukiwanie podstaw własnej odrębności oraz budowania lokalnej tożsamości i powtórnego zakorzenienia w dawnym swoim środowisku.

Praktycznie zaś ten powrót to po pierwsze, miła niespodzianka dla środowiska kulturalnego/muzycznego miasta (tym bardziej, że wraz z likwidacją MDK, w Lubinie zamknięty został prawie 40-letni rozdział tzw. gitariady lubińskiej), a po drugie – realna szansa ponownego wykreowania w Lubinie imprezy kulturalnej/muzycznej o zasięgu i znaczeniu ponadlokalnym.

Ponadto powrót Pana Czarka może pobudzić do refleksji środowisko miasta, szczególnie jego elity nt. kultury lubińskiej. Bo jeśli nie elity miasta to kto, dbając o lokalność kultury, powinien dostrzegać warunki sprzyjające jej funkcjonowaniu i rozwojowi i być zdolnym do publicznego stawiania pytań typu:

1.Czy powołanie Narodowej Orkiestry Dętej (złożonej zasadniczo z muzyków spoza miasta) i stworzenie jej wyjątkowych warunków jest dzisiaj dobrym przykładem, że w końcu ktoś zadbał o lokalność i to bez przywożenia kultury, że dzięki temu lokalne talenty muzyczne mogą prezentować swoje osiągnięcia i przebijać się gdzieś dalej?

  1. Czy w ogóle przykładem na dbałość o lokalność miała być wyrażona nie tak dawno chęć zakupienia, a raczej podkupienia, wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji i narażenia się na wiele nieprzychylnych opinii nie tylko w mediach, w tym opinię prof. dr hab. Jana Święcha (kierownika Zakładu Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej Uniwersytetu Jagiellońskiego) o próbie podkradania zbiorów muzealnych i niszczenia sensu misyjnej pracy kilku pokoleń muzealników MPiT we Wrocławiu?

3.Czy właściwą dbałością o lokalność byłoby wsparcie (podobne do tego jakim cieszy się NOD) Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej przyczynienie się do stworzenia w mieście czegoś „w rodzaju centrum gitary klasycznej, które stanowiłoby zalążek budowania jedynej w Polsce lubińskiej orkiestry gitarowej. Byłoby to piękne nawiązanie do tradycji Defilu”?

Powrót do Lubina Pana Czarka to tylko przysłowiowa jaskółka, która jedna nie czyni jeszcze wiosny, ale…

Andrzej Ossowski

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,23642.html
Ten artykuł był czytany 773 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#44159 | 17.04.22 18:45:41Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Jakoś nikt się nie pochwalił w lokalnych mediach, jak wypadła ta reaktywowana impreza.
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0