Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 36

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
ksperci UPWr radzą: jak zbierać i suszyć grzyby? ksperci UPWr radzą: ja...
W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opow... »Nielegalni imigranci w naczepie tira Nielegalni imigranci w...
Funkcjonariusze z dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Policji podczas pełnienia służby zostali wezwani do interwencji - z... »Bieg Dinusia 2022 Bieg Dinusia 2022
Ogród Zoologiczny w Lubinie, wspólnie z Regionalnym Centrum Sportowym Sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Turystyki Pieszej "Wędrowiec"... »Wielopokoleniowe spotkanie Łemków, czyli Watra na Obczyźnie Wielopokoleniowe spotk...
Już po raz 42. w Michałowie zapłonęła Watra – tradycyjny płomień symbolizujący wielopokoleniowe spotkania Łemków. Ogień pod ogromne ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych z 31 grudnia 2010 miasto miało 74 045 mieszkańców.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Groźna susza – apelujemy o rozsądne korzystanie z zasobów wody
Data dodania: 29 czerwca 2022 — Kategoria: Wiadomości

Groźna susza – apelujemy o rozsądne korzystanie z zasobów wody

W całym kraju mamy upały, temperatury przekraczają średnią wieloletnią, a opadów deszczu wciąż brakuje. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał więc ostrzeżenia związane z suszą dla wielu gmin w Polsce. Na suszę nakładają się bardzo duże rozbiory wody i dlatego także wójt gminy Lubin apeluje o rozsądne korzystanie z sieci wodociągowej.

Już kilkadziesiąt gmin w Polsce wystosowało do mieszkańców apele o ograniczenie zużycia wody. Niektóre wprowadzają zakazy podlewania ogródków i napełniania przydomowych basenów. To sposób na walkę z suszą, która coraz bardziej doskwiera zwłaszcza mieszkańcom zachodniej części kraju.

Nawet zapowiadane burze nie poprawią znacznie sytuacji. Mało tego – susza ma do nas powracać. W wywiadzie dla RMF FM dr Sebastian Szklarek ekohydrolog z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk przestrzegał, że w przyszłości Polska może mieć duży problem z bezpieczeństwem hydrologicznym.

Od dwóch miesięcy mamy bardzo duże rozbiory wody, przy jednoczesnej suszy. Przy długim, upalnym weekendzie pobór wzrósł nawet o 50% – mówi Wojciech Dziwiński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin. – Inwestujemy w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną jednak nasze podziemne sieci, w niektórych miejscach mają kilkadziesiąt lat i kiepską dokumentację techniczną. Ostatnio na przykład zlokalizowaliśmy awarię pomiędzy Raszową a Raszową Małą, dlatego żeby nie tracić zasobów musieliśmy odciąć dopływ wody do Raszowej Małej i kilku domów w Pieszkowie. Przepraszamy za te czasowe utrudnienia, pracujemy intensywnie żeby je jak najszybciej usunąć.

Musimy oszczędzać wodę i apeluję by nie używać w czasie suszy wody z sieci wodociągowej do podlewania trawników – mówi Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin. – Zwiększone pobory wody związane z napełnianiem basenów, czy podlewaniem trawników, w czasie suszy powodują problemy ze znaczącym spadkiem ciśnienia w wodociągach, co uniemożliwia normalne korzystanie z wody.

Niestety, prognoza długoterminowa zapowiada suchy i upalny lipiec, w związku z tym sytuacja hydrologiczna w kraju może ulec pogorszeniu. Wg danych IMGW na 23 czerwca jednocześnie dramatycznie ubywa wody w polskich rzekach i 85 stacji odnotowało już stan poniżej poziomu granicznego.

źródło: Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,23945.html
Ten artykuł był czytany 122 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.015 sek.Lubin 1.0