Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 43

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Terytorialsi świętują – świętujmy razem z nimi! Terytorialsi świętują ...
Będzie msza święta (czyli coś dla duszy), koncert (coś dla rozrywki) i przybycie krasnala WOTusia (żeby i dzieci były zadowolone) – już w n... »Już po raz dziewiąty „Lekcje z ZUS” Już po raz dziewiąty &...
To już dziewiąta edycja „Lekcji z ZUS” organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych. Co roku ... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Żyj i ratuj życie! Roadpol Safety Days z lubińską drogówką, strażakami i uczniami SP 14 Żyj i ratuj życie! Roa...
„Żyj i ratuj życie” to hasło akcji w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności, mającej na celu podnoszenie świadomości zag... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Trzech gen. Maczków w Lubinie?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wielopokoleniowe spotkanie Łemków, czyli Watra na Obczyźnie
Data dodania: 10 sierpnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Wielopokoleniowe spotkanie Łemków, czyli Watra na Obczyźnie

Już po raz 42. w Michałowie zapłonęła Watra – tradycyjny płomień symbolizujący wielopokoleniowe spotkania Łemków. Ogień pod ogromne palenisko podłożył najstarszy mieszkaniec wsi, Jarosław Szlachtycz. Społeczność łemkowska bawiła się na polanie pod Michałowem przez dwa dni, wspominając swoich przodków. Gmina Lubin była jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.

Łemkowska Watra na Obczyźnie to wyjątkowe i niezwykłe wydarzenie dla tej niewielkiej społeczności zamieszkującej region zagłębia miedziowego. Od 42 lat, w Michałowie w gminie Chocianów, spotykają się potomkowie wysiedleńców z haniebnej akcji Wisła z 1947 r. Te wielopokoleniowe spotkania przy jednym ognisku, są wyjątkowe i dla niektórych osób – bardzo emocjonalne.

– Co roku zjeżdżają się tutaj całe rodziny. Ja pokonałem kilkaset kilometrów z Podhala, by tu dotrzeć. Spotykamy się, bawimy, tańczymy i śpiewamy. Czas upływa nam w przyjaznej atmosferze, na długich rozmowach i wspomnieniach – mówi Piotr Trochanowski, jeden ze współorganizatorów 42. Łemkowskiej Watry na Obczyźnie.

Polana pod Michałowem tętniła życiem. Na scenie wystąpiło kilkanaście muzycznych i tanecznych zespołów ludowych. Na Watrę przybyło wielu lokalnych samorządowców, także przedstawiciele gminy Lubin, która była jednym z mecenasów i partnerów 42. Watry.

Kulminacyjnym momentem rozpoczęcia obchodów łemkowskiego święta było oczywiście rozpalenie ognia. Dokonał tego Michał Kaniuczok, któremu asystował najstarszy mieszkaniec Michałowa, 89-letni dziś Jarosław Szlachtycz.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy w spokoju i zdrowiu spotkać się na Watrze. Niech ten ogień niesie ze sobą radość i pokój. Ceremoniał rozpalenia ogniska jest bardzo dostojny i wymowny dla naszej społeczności – powiedział mistrz ceremonii, Jarosław Szlachtycz.

Współorganizatorami 42. Łemkowskiej Watry na Obczyźnie byli: Fundacja KGHM, powiat polkowicki, gmina Lubin, gmina Przemków, gmina Rudna. Patronat honorowy sprawował marszałek województwa dolnośląskiego.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24063.html
Ten artykuł był czytany 136 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.018 sek.Lubin 1.0