Piątek, 19 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 82

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »Dzień Strażaka – spotkajmy się 4 maja w Zimnej Wodzie! Dzień Strażaka –...
W imieniu wójta gminy Lubin zapraszamy  na Gminne Obchody Dnia Strażaka do Zimnej Wody. Dla naszych druhów będzie to okazja do... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1975 Otwarcie Szkoły Muzycznej I stopnia

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Czym są i jak działają wszywki?
Data dodania: 21 sierpnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Czym są i jak działają wszywki?

Leczenie alkoholizmu jest długotrwałym procesem. Wymaga zaangażowania ze strony chorego,  a także często jego bliskich. Detoks i terapia, a także dyscyplina pozwalają osiągnąć sukces i wyjść z nałogu. Jednym ze sposobów na wspomaganie leczenia są wszywki. Ich działanie opiera się na stopniowym uwalnianiu substancji czynnej, co w kontakcie z alkoholem powoduje szereg nieprzyjemnych konsekwencji.

Czym jest esperal?

Esperal to środek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Jego głównym zadaniem jest blokowanie enzymu biorącego udział w metabolizmie alkoholizmu w wątrobie. Substancją czynną jest disufiramum. W wyniku blokady powstaje aldehyd octowy, który u zdrowego człowieka nie wywołuje nieprzyjemnego uczucia. U osoby zmagającej się z alkoholizmem wywołuje dolegliwości podobne do tych, jakie daje zatrucie alkoholowe, ale o zwielokrotnionej sile. Pierwszymi efektami są nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, pocenie się, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy, skoki ciśnienia, tachykardia, nasilony lęk, w tym czucie strachu przed śmiercią. Te nieprzyjemne objawy mają skutecznie odstraszać przed sięgnięciem po kieliszek. Wszywki są jedną ze skuteczniejszych metod w walce z alkoholizmem, więcej informacji o zrywaniu nałogu znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu.

Jak wygląda zabieg?

„Zaszycie się”, bo tak określa się podjęcie decyzji o wszyciu esperalu, jest działaniem, które ma pomóc w terapii uzależnienia. Nie likwiduje chęci sięgnięcia po alkohol, ani nie wyleczy chorego z nałogu. Ma za zadanie dyscyplinować osobę chorą. Przed zabiegiem należy zachować trzeźwość przynajmniej na 48h. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i wykonuje go chirurg. Polega na nacięciu skóry i umieszczeniu w tkankach jałowych tabletek esperalu. Ranę się zaszywa, a po około tygodniu trzeba zdjąć szwy. Działanie takich wszywek szacuje się na około 8 miesięcy. Wchłanialność zależy głównie od ukrwienia, masy ciała czy stopnia aktywności fizycznej. Proces ten można powtarzać.

Jak działają wszywki?

Wszywki oddziałują głównie na psychikę człowieka. Ich zadaniem jest skuteczne zniechęcenie do picia, poprzez wywołanie uciążliwych skutków ubocznych spożywania alkoholu. Jeżeli chory decyduje się na wypicie napojów z procentami, praktycznie po kilku minutach pojawiają się u niego nieprzyjemne dolegliwości. Wszywki służą jako blokada, która ma zapoczątkować fazę trzeźwości. Lęk przed przykrymi konsekwencjami ma skłonić chorego do wytrwania w terapii i zwiększyć skuteczność leczenia.

Leczenie esperalem powinno odbywać się pod okiem lekarza. Warto pamiętać, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod walki z alkoholizmem. Nie zastąpi jednak terapii i regularnych sesji przypominających. Warto podjeść do leczenia kompleksowo, co zwiększy szanse na uporanie się z nałogiem i pozwoli wrócić do dawnego życia, sprzed choroby alkoholowej.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24086.html
Ten artykul byl czytany 274 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.115 sek.Lubin 1.0