Niedziela, 26 marca 2023 r.   Imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 27

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Wielkanocne 2 w 1 – jaja w skorupkach faszerowane kiełbasą Wielkanocne 2 w 1 R...
Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Oczywiście kiełbasy i kurzych jaj! To produkty od razu kojarzące się ze świątecznym posiłkiem. Ni... »Oszuści próbują podszyć się pod ZUS Oszuści próbują podszy...
Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudze... »Pożyczki dla zadłużonych – jakie oferty warto rozważyć? Pożyczki dla zadłużony...
Nie da się ukryć, że ponad połowa dorosłych Polaków posiada długi. Niekiedy długi te są niewielkie, gdy np. mamy do spłacenia debet na kon... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Po przeprowadzonej w 2000 roku inwentaryzacji przyrodniczej na terenie Lubina stwierdzono występowanie 8 gatunków roślin, grzybów i porostów podlegających ochronie ścisłej, 8 gatunków roślin podlegających ochronie częsciowej oraz 26 gatunków roślin rzadkich, 8 gatunków chronionych i 17 gatunków rzadkich bezkręgowców, wśród ryb 1 gatunek chroniony i 1 rzadki, 5 gatunków chronionych płazów (wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów znajdują się pod ochroną) 4 gatunki chronionych gadów (wszystkie występujące w Polsce gatunki gatunki gadów znajdują się pod ochroną_, 92 gatunki chronionych ptaków, 9 gatunków chronionych nietoperzy( wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy znajdują się pod ochroną) oraz 6 gatunków chronionych ssaków. Główne zasoby naturalne Lubina to: ruda miedzi, srebro, pokłady żwiru i piasku.

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Sołectwo Czerniec zainaugurowało dożynki w gminie Lubin
Data dodania: 24 sierpnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Sołectwo Czerniec zainaugurowało dożynki w gminie Lubin

Uroczystą mszą świętą, podczas której poświęcono dożynkowy chleb i dożynkowy wieniec, rozpoczęły się w Czerńcu  pierwsze, tegoroczne dożynki w naszej gminie. Niestety burza  pokrzyżowała plany organizatorów, którzy przygotowali zabawę na świeżym powietrzu, ale zgromadzeni przenieśli się do świetlicy i doskonale się bawili do późnych godzin nocnych.

Uroczystą mszę święta w intencji rolników, ich rodzin i w podziękowaniu za tegoroczne plony, poprowadził w kościele filialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Czerńcu ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek.

Dożynkowy wieniec wnosili uroczyście umundurowani na galowo członkowie  Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerńcu. W eucharystii wziął udział m.in. Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin, jego zastępca Bartosz Chojnacki oraz Wojciech Dziwiński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin.

– Dożynki są dziękczynieniem składanym Bogu za środki i siły, które były potrzebne do zebrania plonów. Dzięki ludziom pracującym na roli my wszyscy mamy co jeść. Niech rolników otacza boże błogosławieństwo, ich praca przynosi dobre owoce, zadowolenie, spełnienie i rozwój – mówił ks. Tadeusz Żurek.

Starościną tegorocznych dożynek była sołtys Lilia Chudy a jako starosta towarzyszył jej Marek Nowicki.

– To był bardzo trudny dla rolników rok. W górę bardzo poszły ceny nawozów, a dodatkowo zmagaliśmy się z suszą. O ironio, w same dożynki dopadł nas deszcz. My tu dziś świętujemy, a mój mąż właśnie wysiewa na polu rzepak. Praca na roli jest trudna i trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni – mówiła Lilia Chudy, która wraz z mężem prowadzi jedno z czterech gospodarstw rolnych w Czerńcu.

Uczestnicy mszy przeszli w uroczystym korowodzie do świetlicy i dosłownie zdążyli na ostatnia chwilę, zanim rozpętała się burza. Tego deszczu i ochłodzenia wyczekiwali jednak wszyscy, a najbardziej spierzchnięta, wysuszona ziemia.

Wśród wszystkich uczestników zabawy uroczyście i sprawiedliwie podzielono dożynkowy chleb i bawiono się wspólnie do późnych godzin wieczornych.

źródło; Gmina Lubin

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24096.html
Ten artykul byl czytany 135 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0