Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 87

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »Otwarcie sezonu turystycznego na Dolnym Śląsku  27-28 kwietnia 2024 Głogów, Bulwar Nadodrzański Startujemy od godz. 11:00 Otwarcie sezonu turyst...
Już niebawem, w ostatni weekend kwietnia, tuż przed długim weekendem majowym na Bulwarze Nadodrzańskim w Głogowie odbędzie się trzecia edycja Otw... »Helios Anime przedstawia:  „Spy x Family Code: White” Helios Anime przedstaw...
Helios zaprasza wszystkich fanów anime na film zrealizowany na podstawie bestsellerowej mangi. „Spy x Family Code: White” to p... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18-21 10.2001r. W Centrum Kultury "MUZA" odbył się XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Sołectwo Czerniec zainaugurowało dożynki w gminie Lubin
Data dodania: 24 sierpnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Sołectwo Czerniec zainaugurowało dożynki w gminie Lubin

Uroczystą mszą świętą, podczas której poświęcono dożynkowy chleb i dożynkowy wieniec, rozpoczęły się w Czerńcu  pierwsze, tegoroczne dożynki w naszej gminie. Niestety burza  pokrzyżowała plany organizatorów, którzy przygotowali zabawę na świeżym powietrzu, ale zgromadzeni przenieśli się do świetlicy i doskonale się bawili do późnych godzin nocnych.

Uroczystą mszę święta w intencji rolników, ich rodzin i w podziękowaniu za tegoroczne plony, poprowadził w kościele filialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Czerńcu ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek.

Dożynkowy wieniec wnosili uroczyście umundurowani na galowo członkowie  Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerńcu. W eucharystii wziął udział m.in. Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin, jego zastępca Bartosz Chojnacki oraz Wojciech Dziwiński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin.

– Dożynki są dziękczynieniem składanym Bogu za środki i siły, które były potrzebne do zebrania plonów. Dzięki ludziom pracującym na roli my wszyscy mamy co jeść. Niech rolników otacza boże błogosławieństwo, ich praca przynosi dobre owoce, zadowolenie, spełnienie i rozwój – mówił ks. Tadeusz Żurek.

Starościną tegorocznych dożynek była sołtys Lilia Chudy a jako starosta towarzyszył jej Marek Nowicki.

– To był bardzo trudny dla rolników rok. W górę bardzo poszły ceny nawozów, a dodatkowo zmagaliśmy się z suszą. O ironio, w same dożynki dopadł nas deszcz. My tu dziś świętujemy, a mój mąż właśnie wysiewa na polu rzepak. Praca na roli jest trudna i trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni – mówiła Lilia Chudy, która wraz z mężem prowadzi jedno z czterech gospodarstw rolnych w Czerńcu.

Uczestnicy mszy przeszli w uroczystym korowodzie do świetlicy i dosłownie zdążyli na ostatnia chwilę, zanim rozpętała się burza. Tego deszczu i ochłodzenia wyczekiwali jednak wszyscy, a najbardziej spierzchnięta, wysuszona ziemia.

Wśród wszystkich uczestników zabawy uroczyście i sprawiedliwie podzielono dożynkowy chleb i bawiono się wspólnie do późnych godzin wieczornych.

źródło; Gmina Lubin

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24096.html
Ten artykul byl czytany 164 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0