
Odwierty geotermalne wykonuje się coraz częściej, a to dlatego, że są one niezbędne, żeby zainstalować najtrwalsze i najwydajniejsze pompy ciepła... »

PKO Bank Polski podpisał z miedziową spółką umowę niezabezpieczonego kredytu w wysokości 250 mln USD. Bank udzielił KGHM finansowania w fo... »

W porównaniu do zeszłorocznych prognoz GUS - wydłużył się czas średniego dalszego trwania życia we wszystkich grupach wiekowych. Od 1 kwie... »

Miedziowi Lubin wracają na ligowe boiska. Już w niedzielę pierwsze spotkanie rundy rewanżowej. Na lubiński RCS zawita drużyna z Rudy Śląskiej, z ... »







Data dodania: 05 września 2022 — Kategoria: Wiadomości

– Dożynki to przede wszystkim święto rolników, ale wokół dożynkowego chleba gromadzimy się wszyscy bez względu na wykonywany zawód, pełnioną rolę społeczną czy miejsce zamieszkania. W tych podniosłych chwilach nasze myśli koncentrujemy na nim, bohaterze dzisiejszego dnia, czyli chlebie, który taki powszedni, a mimo to wyjątkowy. Dziękuję wam, że kultywujecie tę piękną tradycję a dzięki temu i ja mam możliwość spotkania się z wami i świętowania ale również czas na rozmowy o codziennych, ważnych sprawach – mówił Tadeusz Kielan.
W biesiadzie wziął udział także ksiądz Krzysztof Klim, proboszcz parafii z Brunowa, który święcił dożynkowy chleb i zawsze bierze udział w spotkaniach dożynkowych.
Wójt wraz ze swoim zastępcą odwiedził również, świętujących tego samego dnia, mieszkańców sołectw Niemstów i Bukowna. Było już po zmroku, jednak zarówno płonące ogniska, okolicznościowy wystrój, jak i serdeczna atmosfera sprzyjały rozmowom i wspólnemu biesiadowaniu i podsumowaniu żniw.
– Rok był trudny, bo i praca w rolnictwie do łatwych nie należy. Trzeba jednak przyznać, że my tu na krańcu gminy mamy dobre rolnicze ziemie i wydajność plonów była bardzo dobra – mówił Czesław Niemiec, który wraz z Iwoną Kasperską, jako starostowie dożynek, wcześniej na uroczystej mszy świętej poświęcili dożynkowy chleb.
Przepiękne dekoracje dożynkowe, pełne warzyw i owoców stworzyły wyjątkową atmosferę i klimat. Stały się także scenerią do wielu sesji zdjęciowych, które mieszkańcy Bukownej wykonali sobie i dzieciom.
W Niemstowie przygotowano w tym roku mniej tradycyjny wieniec, ale za to dwustronny z wizerunkami kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Uroczyście poświecono go w kościele, wraz z dożynkowym chlebem, który przynieśli starostwie dożynek Alina Gonet i Krzysztof Marczak.
Później bawiono się przez wiele godzin na terenach zielonych naprzeciwko OSP. Były atrakcyjne zabawy i konkursy dla najmłodszych a wieczorem ognisko i biesiada. Organizatorzy szacują, że na dożynkach było ponad 300 osób.
źródło: Gmina Lubin
Wszystkie komentarze umieszczane przez uŃytkownikŃw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzajÂących.


