Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 84

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Lubin Górniczy (ruch pociągów pasażerskich do 31 VIII 2010 i zawieszenie z powodu źle utrzymanej przez PKP infrastruktury kolejowej, wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej do 11 XII 2010. Planowana budowa węzła przesiadkowego – połączenie komunikacji autobusowej PKS z komunikacją kolejową PKP i KD do 2012 r.)

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Rynek zamówień publicznych w pierwszym półroczu 2022 roku
Data dodania: 08 września 2022 — Kategoria: Wiadomości

Rynek zamówień publicznych w pierwszym półroczu 2022 roku

Rok 2022 jest wyjątkowo spokojny dla rynku zamówień publicznych. Po trzęsieniu, ziemi jakiego doznaliśmy w styczniu ubiegłego roku, kiedy to nastąpiła całkowita elektronizacja przetargów publicznych, ustawodawca przewidział tylko kilka nowości, których wdrożenie nie spowodowało znaczących trudności dla zamawiających i wykonawców. W tym artykule podsumujemy najważniejsze zmiany 2022 roku. Przyjrzymy się także statystykom dotyczącym liczby wszczynanych przetargów budowlanych.

Przetargi publiczne – zmiany w styczniu 2022 roku

W styczniu 2022 roku weszło w życie kilka zmian na rynku zamówień publicznych. Po pierwsze zmodyfikowano wysokość progów unijnych. Na podstawie obwieszczenia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 3 grudnia 2021 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów, wprowadzono nowe kwoty oraz dostosowano kurs euro do przeliczeń. Po drugie uregulowano dokładny kształt i formę dokumentacji projektowej oraz kosztorysu, które mogą być elementem przetargów budowlanych. Wreszcie po trzecie zobligowano zamawiających do przekazania ministrowi właściwemu do spraw transportu informacji o liczbie i kategoriach pojazdów objętych zamówieniami publicznymi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku jednostek o liczbie mieszkańców przekraczającej 50 tysięcy osób. W tym wypadku muszą one wykorzystywać w realizacji zadania pojazdy elektryczne lub napędzane wodorem.

Przetargi publiczne – zmiany w wyniku agresji Rosji na Ukrainę

Zbrojny atak Rosji na Ukrainę nie pozostał bez echa dla rynku zamówień publicznych. W ramach początkowych pakietów sankcji zabroniono startować w przetargach publicznych:

  • wykonawcom i uczestnikom postępowań i konkursów figurujący na listach sankcyjnych Unii Europejskiej, przyjętych wobec Rosji i Białorusi,

  • wykonawcom i uczestnikom postępowań i konkursów figurujący na krajowej liście sankcyjnej, prowadzonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;

  • wykonawcom i uczestnikom postępowań i konkursów, których beneficjentem rzeczywistym jest osoba figurująca na jednej z ww. list sankcyjnych;

  • wykonawcom i uczestnikom postępowań i konkursów, których jednostką dominującą jest podmiot figurujący na jednej z ww. list sankcyjnych.

To nie koniec nowości. W wyniku konieczności podjęcia pilnych działań w regionach przyjmujących dużą liczbę uchodźców zezwolono na udzielanie zamówień w trybach niekonkurencyjnych. Dotyczy to oczywiście tylko tych działań, które mają bezpośredni związek z sytuacjami nadzwyczajnymi. Ostatnią istotną zmianą jest możliwość zatrudnienia pracowników z Ukrainy na podstawie procedury uproszczonej.

Przetargi publiczne – liczba zamówień

Mimo trudnej sytuacji międzynarodowej i stale rosnących kosztów energii, rynek zamówień publicznych nie kurczy się. Stanowi idealną alternatywę dla firm, które szukają szans na znalezienie nowych zleceń. Jak wskazują dane, w pierwszym półroczu 2022 roku wszczęto 362 163 zamówień, z czego 297 881 stanowiły przetargi publiczne. Wśród tej liczby najwięcej było zleceń na dostawy (40,6%) i usługi (36,8%). Pozostałą część stanowiły przetargi budowlane.

W stosunku do 2021 roku odnotowano nieznaczny spadek wolumenu zamówień (o 30 676 sztuk). Perspektywy na drugie półrocze są jednak bardzo optymistyczne. Rozstrzygnięte nabory w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład sprawiają, że już uruchomiono nabory na tysiące przetargów budowlanych, dotyczących głównie:

  • budowy lub przebudowy dróg z ciągami pieszymi,

  • budowy lub przebudowy dróg rowerowych z ciągami pieszymi,

  • modernizacji lub budowy sieci kanalizacji sanitarnej,

  • montażu odnawialnych źródeł energii.

Portal z przetargami budowlanymi

Wiele firm i gospodarstw domowych wstrzymuje inwestycje. Wiąże się to z brakiem stabilności rynku oraz utrudnionym dostępem do kapitału. W tym samym czasie jednostki publiczne i subsydiowane, intensywnie poszukują wykonawców licznych robót budowlanych, usług i dostaw. Jak można wejść na rynek zamówień publicznych?

Sprawa jest stosunkowo prosta. Dokumentacja przetargowa jest powtarzalna. Sam proces tworzenia, podpisania i składania oferty, dzięki elektronizacji zamówień publicznych, został uproszczony do minimum. Największą wątpliwość budzi dostępność do ogłoszeń. Przeglądanie tysięcy stron internetowych mija się z celem. Dużo lepszym pomysłem jest portal z przetargami budowlanymi. Baza oferent.com.pl ściąga ogłoszenia z internetu, prasy i wielu innych miejsc, dzięki czemu mamy pewność, że dysponujemy kompletnym zestawem zleceń. Platforma działa w dwóch trybach:

  • portalu z przetargami budowlanymi – w wyszukiwarce dostępne są filtry, dzięki którym szybko namierzymy interesujące nas rekordy,

  • codziennych raportów wysyłanych na wskazany adres e-mail.

W celu skorzystania z usługi należy przejść na stronę https://www.oferent.com.pl/ i rozpocząć darmowy okres próbny.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24144.html
Ten artykul byl czytany 186 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.015 sek.Lubin 1.0