Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 78

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Uczysz się i pracujesz? Pilnuj limitu. Uczysz się i pracujesz...
Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i nie wiesz czy możesz dodatkowo pracować? Jest taka możliwość, ale trzeba pamiętać o limitach. Od 1 ... »Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.11.1999 Oddano do użytkowania nowowybudowaną część ulicy Niepodległości

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Proces cięcia metalu, czyli jak obrabia się metal
Data dodania: 20 września 2022 — Kategoria: Wiadomości

Proces cięcia metalu, czyli jak obrabia się metal

Metalowe części i powierzchnie spotykamy wszędzie wokół nas. Nasze auta, mosty, elementy wyposażenia domu i wiele innych rzeczy wykonane są właśnie z metali. Dlatego od wieków człowiek uczył się "ujarzmiać" ten materiał, uczył się jego obróbki. Jak dziś obrabia się metale i jak się je tnie?

Krótka historia obróbki metalu

Historia ta jest zdecydowanie obszerna i ma wiele swoich meandrów, dlatego zechcemy zarysować ją w większym skrócie. Pierwszym metalem, który służył człowiekowi, i który ten uczył się obrabiać była miedź. Miedziane przedmioty jakie zachowały się do dziś pochodzą z około 5500 lat p.n.e. O tym właśnie czasie mówimy jako o epoce miedzi, a inaczej jest ona także nazywana eneolitem oraz chalkolitem. Pierwsze elementy wykonane ze złota datuje się na ok. 1000 lat później, a odkryto je na terenie Bałkanów. Po kolejnym tysiącu lat  odkryto brąz i epokę tę nazwano epoką brązu. Brąz to stop miedzi z cyną, który umożliwił ludziom tworzenie prawdziwie trwałych przedmiotów codziennego użytku oraz broni. Zaczęły powstawać przedmioty wielorazowego użytku, a to przełożyło się na szybszy rozwój cywilizacji. Epoka żelaza i rozwój metalurgii stworzyły zaś świat, który znamy do dziś. 

Wydaje się, iż "ujarzmiliśmy" już metal i jesteśmy w stanie zrobić z tym materiałem wszystko. Obróbka metalu bardzo się przez wieki rozwijała, a dziś możemy nadawać mi odpowiednie formy, właściwości, używać zgodnie z przeznaczeniem. Metale obrabiamy mechanicznie, a w pojęciu tym mieści się obróbka skrawaniem (frezowanie, toczenie, szlifowanie, wiercenie, etc.) oraz obróbka plastyczna (walcowanie, gięcie, tłoczenie, kucie, ciągnienie). Metale poddaje się również obróbce cieplnej, chemicznej oraz obróbce cieplno - chemicznej. 

Jak ciąć metal?

Cięcie metalu to jeden z procesów jego obróbki. Metod cięcia jest kilka, a to jaką wybierzesz zależy od tego jak szybko ma być wykonane zlecenie oraz ile funduszy przewidujesz na nie przeznaczyć.

Pierwszym ze sposobów cięcia jest cięcie laserem. Jest to metoda uznawana za jedną z najszybszych, dlatego jest ceniona i szeroko wykorzystywana. Laser jest bardzo precyzyjny, dlatego cięcie laserem warto wybrać w przypadku, gdy zależy nam na wycięciu bardzo wymagających i skomplikowanych kształtów, ale i na szybkości procesu. Ta metoda cięcia gwarantuje wykonanie estetycznych krawędzi, których nie trzeba dodatkowo obrabiać i jest dedykowana wycinaniu dużych jak i małych elementów.

Kolejną z metod cięcia jest cięcie plazmą. Metoda ta wykorzystuje do cięcia tzw. łuk plazmowy o znacznej energii kinetycznej. Łuk plazmowy powoduje, iż cięty materiał topi się i jest wyrzucany ze szczeliny cięcia. Podobnie jak w przypadku cięcia laserem, cięcie plazmowe także pozwala uzyskać estetyczne szczeliny. Metodą tą można wycinać nawet grubsze materiały, jest ona szybka, nie powoduje strat materiałowych oraz pozostawia gładkie krawędzie.

Metale tnie się również przy wykorzystaniu cięcia gazowego. Metoda ta dedykowana jest cięciu grubszych materiałów - nawet do 3 cm grubości. Cięcie gazowe wykorzystywane jest głównie do przecinania stali, zwłaszcza tej niskowęglowej i niskostopowej. Gazem tnącym jest w przypadku tej metody acetylen lub propan - butan. Cięcie gazowe to metoda pozwalająca na bardzo duży zakres grubości cięcia, co jest jej największą zaletą.

Ostatnim omówionym rodzajem cięcia będzie cięcie wodą. Jest to metoda wciąż nowatorska i pozwalająca na wycinanie nawet skomplikowanych kształtów. Strumień wody, który tnie metal cechuje się prędkością niemal trzykrotnie wyższą niż prędkość dźwięku! Cięcie wodą umożliwia przecinanie grubszych materiałów niż np. cięcie laserem. Cięcie wodą nie powoduje zmian w strukturze ciętego materiału oraz pozwala otrzymać krawędzie o bardzo wysokiej jakości, których nie trzeba dodatkowo wygładzać. 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24190.html
Ten artykul byl czytany 149 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.017 sek.Lubin 1.0