Czwartek, 01 grudnia 2022 r.   Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 24

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Nowe limity już od 1 grudnia Nowe limity już od 1 g...
Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od grudnia 2022 r. będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący... »22-latek z Lubina kradł rowery. Został zatrzymany. Usłyszał także zarzut za kradzież rozbójniczą. 22-latek z Lubina krad...
Kryminalni z Lubina zatrzymali 22-latka, który podejrzany jest o kradzież kilku rowerów z terenu miasta, a także kradzież rozb&oacu... »Auto w rowie, kierowca w szpitalu. Auto w rowie, kierowca...
Lubińscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło dzisiaj na drodze relacji Jurcz-Zaborów. Kierujący ... »MIKOŁAJKOWY MARATON HORRORÓW MIKOŁAJKOWY MARATON HO...
Już 9 grudnia zagramy Mikołajkowy Maraton Horrorów z trzema przedpremierami, w tym najmocniejszym horrorem tego roku - TERRIFIER 2. MASAKR... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18-21 10.2001r. W Centrum Kultury "MUZA" odbył się XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Proces cięcia metalu, czyli jak obrabia się metal
Data dodania: 20 września 2022 — Kategoria: Wiadomości

Proces cięcia metalu, czyli jak obrabia się metal

Metalowe części i powierzchnie spotykamy wszędzie wokół nas. Nasze auta, mosty, elementy wyposażenia domu i wiele innych rzeczy wykonane są właśnie z metali. Dlatego od wieków człowiek uczył się "ujarzmiać" ten materiał, uczył się jego obróbki. Jak dziś obrabia się metale i jak się je tnie?

Krótka historia obróbki metalu

Historia ta jest zdecydowanie obszerna i ma wiele swoich meandrów, dlatego zechcemy zarysować ją w większym skrócie. Pierwszym metalem, który służył człowiekowi, i który ten uczył się obrabiać była miedź. Miedziane przedmioty jakie zachowały się do dziś pochodzą z około 5500 lat p.n.e. O tym właśnie czasie mówimy jako o epoce miedzi, a inaczej jest ona także nazywana eneolitem oraz chalkolitem. Pierwsze elementy wykonane ze złota datuje się na ok. 1000 lat później, a odkryto je na terenie Bałkanów. Po kolejnym tysiącu lat  odkryto brąz i epokę tę nazwano epoką brązu. Brąz to stop miedzi z cyną, który umożliwił ludziom tworzenie prawdziwie trwałych przedmiotów codziennego użytku oraz broni. Zaczęły powstawać przedmioty wielorazowego użytku, a to przełożyło się na szybszy rozwój cywilizacji. Epoka żelaza i rozwój metalurgii stworzyły zaś świat, który znamy do dziś. 

Wydaje się, iż "ujarzmiliśmy" już metal i jesteśmy w stanie zrobić z tym materiałem wszystko. Obróbka metalu bardzo się przez wieki rozwijała, a dziś możemy nadawać mi odpowiednie formy, właściwości, używać zgodnie z przeznaczeniem. Metale obrabiamy mechanicznie, a w pojęciu tym mieści się obróbka skrawaniem (frezowanie, toczenie, szlifowanie, wiercenie, etc.) oraz obróbka plastyczna (walcowanie, gięcie, tłoczenie, kucie, ciągnienie). Metale poddaje się również obróbce cieplnej, chemicznej oraz obróbce cieplno - chemicznej. 

Jak ciąć metal?

Cięcie metalu to jeden z procesów jego obróbki. Metod cięcia jest kilka, a to jaką wybierzesz zależy od tego jak szybko ma być wykonane zlecenie oraz ile funduszy przewidujesz na nie przeznaczyć.

Pierwszym ze sposobów cięcia jest cięcie laserem. Jest to metoda uznawana za jedną z najszybszych, dlatego jest ceniona i szeroko wykorzystywana. Laser jest bardzo precyzyjny, dlatego cięcie laserem warto wybrać w przypadku, gdy zależy nam na wycięciu bardzo wymagających i skomplikowanych kształtów, ale i na szybkości procesu. Ta metoda cięcia gwarantuje wykonanie estetycznych krawędzi, których nie trzeba dodatkowo obrabiać i jest dedykowana wycinaniu dużych jak i małych elementów.

Kolejną z metod cięcia jest cięcie plazmą. Metoda ta wykorzystuje do cięcia tzw. łuk plazmowy o znacznej energii kinetycznej. Łuk plazmowy powoduje, iż cięty materiał topi się i jest wyrzucany ze szczeliny cięcia. Podobnie jak w przypadku cięcia laserem, cięcie plazmowe także pozwala uzyskać estetyczne szczeliny. Metodą tą można wycinać nawet grubsze materiały, jest ona szybka, nie powoduje strat materiałowych oraz pozostawia gładkie krawędzie.

Metale tnie się również przy wykorzystaniu cięcia gazowego. Metoda ta dedykowana jest cięciu grubszych materiałów - nawet do 3 cm grubości. Cięcie gazowe wykorzystywane jest głównie do przecinania stali, zwłaszcza tej niskowęglowej i niskostopowej. Gazem tnącym jest w przypadku tej metody acetylen lub propan - butan. Cięcie gazowe to metoda pozwalająca na bardzo duży zakres grubości cięcia, co jest jej największą zaletą.

Ostatnim omówionym rodzajem cięcia będzie cięcie wodą. Jest to metoda wciąż nowatorska i pozwalająca na wycinanie nawet skomplikowanych kształtów. Strumień wody, który tnie metal cechuje się prędkością niemal trzykrotnie wyższą niż prędkość dźwięku! Cięcie wodą umożliwia przecinanie grubszych materiałów niż np. cięcie laserem. Cięcie wodą nie powoduje zmian w strukturze ciętego materiału oraz pozwala otrzymać krawędzie o bardzo wysokiej jakości, których nie trzeba dodatkowo wygładzać. 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24190.html
Ten artykuł był czytany 111 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0