Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 50

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Terytorialsi świętują – świętujmy razem z nimi! Terytorialsi świętują ...
Będzie msza święta (czyli coś dla duszy), koncert (coś dla rozrywki) i przybycie krasnala WOTusia (żeby i dzieci były zadowolone) – już w n... »Już po raz dziewiąty „Lekcje z ZUS” Już po raz dziewiąty &...
To już dziewiąta edycja „Lekcji z ZUS” organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych. Co roku ... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Żyj i ratuj życie! Roadpol Safety Days z lubińską drogówką, strażakami i uczniami SP 14 Żyj i ratuj życie! Roa...
„Żyj i ratuj życie” to hasło akcji w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności, mającej na celu podnoszenie świadomości zag... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Po przeprowadzonej w 2000 roku inwentaryzacji przyrodniczej na terenie Lubina stwierdzono występowanie 8 gatunków roślin, grzybów i porostów podlegających ochronie ścisłej, 8 gatunków roślin podlegających ochronie częsciowej oraz 26 gatunków roślin rzadkich, 8 gatunków chronionych i 17 gatunków rzadkich bezkręgowców, wśród ryb 1 gatunek chroniony i 1 rzadki, 5 gatunków chronionych płazów (wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów znajdują się pod ochroną) 4 gatunki chronionych gadów (wszystkie występujące w Polsce gatunki gatunki gadów znajdują się pod ochroną_, 92 gatunki chronionych ptaków, 9 gatunków chronionych nietoperzy( wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy znajdują się pod ochroną) oraz 6 gatunków chronionych ssaków. Główne zasoby naturalne Lubina to: ruda miedzi, srebro, pokłady żwiru i piasku.

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Dolnośląscy terytorialsi razem ze strażakami ćwiczyli zwalczanie skutków powodzi
Data dodania: 22 września 2022 — Kategoria: Wiadomości

Dolnośląscy terytorialsi razem ze strażakami ćwiczyli zwalczanie skutków powodzi

Ponad 400 osób ze wszystkich służb państwowych, w tym 32 żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej brało udział w krajowych ćwiczeniach ratowniczych, które odbywały się we Wrocławiu. Manewry „Odra 2022” miały wykazać, jak przygotowane są służby do zmierzenia się ze skutkami wielkiej powodzi.

Zawsze gotowi (nieść pomoc), zawsze blisko (tych, którzy jej potrzebują) – żołnierze 16 DBOT wielokrotnie już nieśli pomoc Dolnoślązakom w czasie klęsk żywiołowych i sytuacji kryzysowych. Jednak dwudniowe ćwiczenia odbywające się we Wrocławiu były namiastką czegoś, z czym dotąd nie mieli do czynienia – wielkiej powodzi i zmaganiu się z jej różnorodnymi skutkami.

Dlatego dowodzący akcją przygotowali aż 13 scenariuszy, w realizacje których były zaangażowane wszystkie służby z województwa dolnośląskiego i z województw ościennych: opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego oraz Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Nad Odrą pojawili się też strażacy z Czech i z Niemiec oraz śmigłowiec i żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. To właśnie elementy ćwiczeń z jego udziałem, czyli podejmowanie pasażerów z łodzi dryfującej po rzece przyciągnęły nad Odrę wielkie rzesze ciekawskich obserwatorów. Strażacy ze specjalistycznej jednostki ewakuowali też pasażerów kolejki linowej Polinka, której wagonik został unieruchomiony nad lustrem wody, a wspólnie z dolnośląskimi terytorialsami rozstawiali specjalne zapory wodne, mające uniemożliwić zalanie budynków znajdujących się nad rzeką, w tym należących do Politechniki Wrocławskiej oraz w starej, zabytkowej części miasta. Wozy straży i innych służb pędzące na sygnałach można było zobaczyć przez te dwa dni niemal we wszystkich zakątkach Wrocławia.

Wszyscy znamy powiedzenie: „Chcesz pokoju, szykuj się na wojnę”. Tutaj brzmiało ono inaczej: „Chcesz być bezpieczny, przygotuj się zawczasu na walkę z wielką powodzią – taką, jaka nawiedziła Dolny Śląsk w 1997 roku – mówi płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Wtedy nie istniały jeszcze Wojska Obrony Terytorialnej, ale żołnierze brali udział w niesieniu pomocy. Mądrzejsi o tamte bolesne doświadczenia, wszyscy chcemy być przygotowani na ewentualne zdarzenia żywiołowe, jakie mogą się wydarzyć w naszym regionie. Musimy mieć gotowe procedury, które w takiej sytuacji pozwolą wszystkim sprawnie działać – wyjaśnia.

W sumie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 400 ratowników i 114 pojazdów należących do różnych służb.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24196.html
Ten artykuł był czytany 62 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0