Niedziela, 25 luty 2024 r.   Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 42

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Odpowiedzialnie i bezpiecznie – zarządzanie dopływami wód dołowych w KGHM Odpowiedzialnie i bezp...
Kopalnie miedzi KGHM od początku działania zmagają się z zagrożeniem wodnym i potrafią działać w warunkach takiego zagrożenia. Zmiany dopływ&oacu... »KAMIZELKA ODBLASKOWA NICZYM „PANCERZ” KAMIZELKA ODBLASKOWA N...
Codziennie policjanci podczas służby pełnionej w porze wieczorowo-nocnej zwracają uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy poruszają... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Od marca emerytury i renty w górę Od marca emerytury i r...
W piątek 1 marca ruszy pierwsza transza wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. Coroczna waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1975 Otwarcie Szkoły Muzycznej I stopnia

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Dolnośląscy terytorialsi razem ze strażakami ćwiczyli zwalczanie skutków powodzi
Data dodania: 22 września 2022 — Kategoria: Wiadomości

Dolnośląscy terytorialsi razem ze strażakami ćwiczyli zwalczanie skutków powodzi

Ponad 400 osób ze wszystkich służb państwowych, w tym 32 żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej brało udział w krajowych ćwiczeniach ratowniczych, które odbywały się we Wrocławiu. Manewry „Odra 2022” miały wykazać, jak przygotowane są służby do zmierzenia się ze skutkami wielkiej powodzi.

Zawsze gotowi (nieść pomoc), zawsze blisko (tych, którzy jej potrzebują) – żołnierze 16 DBOT wielokrotnie już nieśli pomoc Dolnoślązakom w czasie klęsk żywiołowych i sytuacji kryzysowych. Jednak dwudniowe ćwiczenia odbywające się we Wrocławiu były namiastką czegoś, z czym dotąd nie mieli do czynienia – wielkiej powodzi i zmaganiu się z jej różnorodnymi skutkami.

Dlatego dowodzący akcją przygotowali aż 13 scenariuszy, w realizacje których były zaangażowane wszystkie służby z województwa dolnośląskiego i z województw ościennych: opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego oraz Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Nad Odrą pojawili się też strażacy z Czech i z Niemiec oraz śmigłowiec i żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. To właśnie elementy ćwiczeń z jego udziałem, czyli podejmowanie pasażerów z łodzi dryfującej po rzece przyciągnęły nad Odrę wielkie rzesze ciekawskich obserwatorów. Strażacy ze specjalistycznej jednostki ewakuowali też pasażerów kolejki linowej Polinka, której wagonik został unieruchomiony nad lustrem wody, a wspólnie z dolnośląskimi terytorialsami rozstawiali specjalne zapory wodne, mające uniemożliwić zalanie budynków znajdujących się nad rzeką, w tym należących do Politechniki Wrocławskiej oraz w starej, zabytkowej części miasta. Wozy straży i innych służb pędzące na sygnałach można było zobaczyć przez te dwa dni niemal we wszystkich zakątkach Wrocławia.

Wszyscy znamy powiedzenie: „Chcesz pokoju, szykuj się na wojnę”. Tutaj brzmiało ono inaczej: „Chcesz być bezpieczny, przygotuj się zawczasu na walkę z wielką powodzią – taką, jaka nawiedziła Dolny Śląsk w 1997 roku – mówi płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Wtedy nie istniały jeszcze Wojska Obrony Terytorialnej, ale żołnierze brali udział w niesieniu pomocy. Mądrzejsi o tamte bolesne doświadczenia, wszyscy chcemy być przygotowani na ewentualne zdarzenia żywiołowe, jakie mogą się wydarzyć w naszym regionie. Musimy mieć gotowe procedury, które w takiej sytuacji pozwolą wszystkim sprawnie działać – wyjaśnia.

W sumie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 400 ratowników i 114 pojazdów należących do różnych służb.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24196.html
Ten artykul byl czytany 164 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0