Czwartek, 01 grudnia 2022 r.   Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 33

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Nowe limity już od 1 grudnia Nowe limity już od 1 g...
Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od grudnia 2022 r. będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący... »22-latek z Lubina kradł rowery. Został zatrzymany. Usłyszał także zarzut za kradzież rozbójniczą. 22-latek z Lubina krad...
Kryminalni z Lubina zatrzymali 22-latka, który podejrzany jest o kradzież kilku rowerów z terenu miasta, a także kradzież rozb&oacu... »Auto w rowie, kierowca w szpitalu. Auto w rowie, kierowca...
Lubińscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło dzisiaj na drodze relacji Jurcz-Zaborów. Kierujący ... »MIKOŁAJKOWY MARATON HORRORÓW MIKOŁAJKOWY MARATON HO...
Już 9 grudnia zagramy Mikołajkowy Maraton Horrorów z trzema przedpremierami, w tym najmocniejszym horrorem tego roku - TERRIFIER 2. MASAKR... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02.06.2000 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Roman Sadowski a wiceprezydentami: Zofia Heksel, Daniel Cyganowski i Wojciech Trzeciak.

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Zabytkowe inskrypcje odsłonięte
Data dodania: 05 października 2022 — Kategoria: Wiadomości

Zabytkowe inskrypcje odsłonięte

Odsłonięto zabytkowe łacińskie sentencje wieńczące ściany nawy w kościele parafialnym w Rudnej. Prace konserwatorskie częściowo sfinansowała Gmina Rudna.

– Spodziewaliśmy się, że ktoś nam chciał coś powiedzieć. Okazuje się, że w tych trudnych czasach znajdujemy przypomnienie rzeczy najważniejszej. Jeden z napisów mówi „Kto trwa w miłości, ten trwa w Bogu”. To piękne i pełne optymizmu przesłanie – mówi ks. dr Jan Pazgan, proboszcz parafii pw. św. Trójcy w Rudnej.

Inskrypcje pochodzą z początku XX wieku, czyli przez ponad 100 lat były przykryte pod kolejnymi warstwami farby. Zanim zaczął się remont kościoła, zostały przeprowadzone przez specjalistyczną firmę badania stratygraficzne.

– Wykonaliśmy odkrywki w celu określenia oryginalnej techniki wykonania, sposobu wykończenia oraz kolorystyki wnętrz. Okazało się, że warto było sprawdzić. Historycznie dużą wartość ma technika wykonania tych napisów. Na przełomie XIX i XX wieku artyści zaczynali nowatorskie eksperymenty z imitacją szlachetnych materiałów przy użyciu wyszukanych technik. Tutaj w Rudnej mamy przykład świetnej imitacji przestrzennej inskrypcji w piaskowcu stworzonej zwykłą farbą – informuje Piotr Paszkot zajmujący się konserwacją dzieł sztuki.

Głównymi celami prowadzonych prac były odtworzenie zabytkowego malowidła ściennego oraz poprawa stanu zachowania zabytkowego kościoła. Zadanie wykonano zgodnie z pozwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu Delegatura w Legnicy. Wysokość dotacji Gminy Rudna wyniosła 33 000,00 zł

Przypomnijmy, że kościół w Rudnej, wzniesiony na przełomie XV i XVI w., został odbudowany po pożarze w 1662 r. i przebudowany w latach 1859-1860. We wnętrzu zachowały się elementy wyposażenia pochodzące z okresu budowy świątyni, między innymi neogotyckie ołtarze, ambona, chrzcielnica, prospekt organowy, konfesjonał, pojedyncze obrazy i stacje Drogi Krzyżowej.

źródło: Gmina Rudna

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24237.html
Ten artykuł był czytany 101 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0