Czwartek, 09 luty 2023 r.   Imieniny: Apolonii, Rajnolda, Mariana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 58

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Dolnośląscy seniorzy na 4 miejscu w kraju Dolnośląscy seniorzy n...
Panie chętniej sięgają po elektroniczny dokument niż panowie. Po miesiącu od wprowadzenia elektronicznej legitymacji, korzysta z niej już około 1... »OD 13 LUTEGO ZMIANA ORGANIZACJI OBSŁUGI W SPRAWACH PASZPORTOWYCH OD 13 LUTEGO ZMIANA OR...
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu reorganizuje formułę obsługi paszportowej od 1... »Czy możesz mieć atak serca i nie wiedzieć o tym ? Czy możesz mieć atak s...
Jak rozpoznać, że możesz być w niebezpieczeństwie. Jeśli chodzi o sygnały ostrzegawcze dotyczące zawału serca, istnieje wspólny zestaw ... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (10.02 – 16.02.2023) Repertuar Kina Muza w ...
10.02 Piątek 10:00 > NHEF: Wiking Tappi – zestaw 2 (przedszkole) > ds 11:00 > Muza Baby Kino > Masz ci los > Pol / sk 13:... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1957 Pierwszy odwiert dotarł do złoża miedzi

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Czy można murować ściany jednowarstwowe?
Data dodania: 29 listopada 2022 — Kategoria: Wiadomości

Czy można murować ściany jednowarstwowe?

Wznoszenie ścian w technologii jednowarstwowej nie wymaga wykonywania dodatkowej warstwy izolacji cieplnej – z wełny mineralnej, styropianu czy też innych materiałów termoizolacyjnych. Ściany muruje się szybko, ale czy spełniają wymagania obowiązujących Warunków Technicznych?

Zaostrzenie warunków technicznych (WT 2021)

Z dniem 1 stycznia 2021 roku weszła w życie kolejna zmiana Warunków Technicznych (Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Zmiany, które wchodziły w życie wraz z początkiem 2021 roku obejmowały m.in. zaostrzenie współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych. Było to trzecie (kończące) zaostrzenie granicznych współczynników - wcześniejsze były wprowadzone w 2014 i 2017 roku.

Czy po kolejnym zaostrzeniu przepisów możliwe jest jeszcze wznoszenie ścian zewnętrznych jednowarstwowych? Obecnie wartość maksymalna współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi 0,20 W/(m2·K). Spełnienie tego warunku przy murowaniu ścian jednowarstwowych nie jest proste, ale przy doborze odpowiednich materiałów ściennych można zapewnić odpowiedni poziom ochrony termicznej.

Jakie materiały wybrać na ścianę zewnętrzną jednowarstwową?

Jednym z niewielu materiałów murowych umożliwiających wznoszenie ścian jednowarstwowych jest beton komórkowy. Współczynnik przewodzenia ciepła bloczków z betonu komórkowego jest tym niższy im niższa jest gęstość materiału – odmiany najniższych gęstości są najcieplejsze. Beton komórkowy posiada porowatą strukturę wewnętrzną, złożoną z pęcherzyków wypełnionych powietrzem (powstają w procesie produkcji, na etapie wyrastania masy) – doskonałym izolatorem. Ze względu na swoje bardzo dobre właściwości cieplne i nieutrudnione wykonawstwo beton komórkowy stał się bardzo popularnym materiałem na polskim rynku. Popularność wpłynęła również na powstanie wielu nazw potocznych (kolokwialnych) określających beton komórkowy, jednym z częściej spotykanych jest gazobeton.

Jaki rodzaj betonu komórkowego wybrać do wznoszenia ścian zewnętrznych jednowarstwowych?

Przykładem elementów z betonu komórkowego służących do wznoszenia jednowarstwowych ścian zewnętrznych spełniających wymagania granicznego współczynnika przenikania ciepła są elementy z Systemu Budowy H+H - bloczki H+H TERMO i H+H SUPERTERMO. Są to elementy o gęstości objętościowej 300-350 kg/m3. Wybierając bloczki z betonu komórkowego o tak niskim poziomie gęstości oraz dobierając właściwą szerokość elementów uzyskujemy pewność, że murowanie ścian zewnętrznych jednowarstwowych staje się jak najbardziej osiągalne. Przykładem rozwiązania spełniającego obowiązujące przepisy jest wykorzystanie do wznoszenia przegród bloczków H+H TERMO o szerokości 480 mm -  współczynnik przenikania ciepła takiej ściany wyniesie 0,19 W/(m2·K). 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24432.html
Ten artykul byl czytany 121 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0