Czwartek, 09 luty 2023 r.   Imieniny: Apolonii, Rajnolda, Mariana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 22

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Dolnośląscy seniorzy na 4 miejscu w kraju Dolnośląscy seniorzy n...
Panie chętniej sięgają po elektroniczny dokument niż panowie. Po miesiącu od wprowadzenia elektronicznej legitymacji, korzysta z niej już około 1... »OD 13 LUTEGO ZMIANA ORGANIZACJI OBSŁUGI W SPRAWACH PASZPORTOWYCH OD 13 LUTEGO ZMIANA OR...
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu reorganizuje formułę obsługi paszportowej od 1... »Czy możesz mieć atak serca i nie wiedzieć o tym ? Czy możesz mieć atak s...
Jak rozpoznać, że możesz być w niebezpieczeństwie. Jeśli chodzi o sygnały ostrzegawcze dotyczące zawału serca, istnieje wspólny zestaw ... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (10.02 – 16.02.2023) Repertuar Kina Muza w ...
10.02 Piątek 10:00 > NHEF: Wiking Tappi – zestaw 2 (przedszkole) > ds 11:00 > Muza Baby Kino > Masz ci los > Pol / sk 13:... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...w Lubinie funkcjonuje lotnisko z Portem Lotniczym Lubin, z którego dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów?

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Wolontariuszki Roku 2022
Data dodania: 01 grudnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Wolontariuszki Roku 2022

Grażyna Balewicz ze Składowic i Anna Kuc ze szkoły podstawowej w Szklarach Górnych otrzymały w tym roku zaszczytny tytuł Wolontariusz Roku Gminy Lubin. Piękne statuetki, bukiety kwiatów, podziękowania i życzenia wręczono im w obecności radnych, przed sesją Rady Gminy Lubin. Obie panie dołączyły do zaszczytnego grona wyróżnionych gminnych wolontariuszy, powiększając to grono do 31 osób.

Honorowe wyróżnienie Wolontariusz Roku Gminy Lubin  jest przyznawane przez wójta od 2012 roku.  Uroczystość ma miejsce w ostatnich tygodniach roku, w związku z przypadającym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.

Dobroczynność ma wiele twarzy, a każde bezinteresowne działanie na rzecz innych osób jest szczególnie wartościowe. Osoby, które poświęcają swój czas pomagając innym nie oczekują zapłaty, ale działają w ramach naturalnego odruchu serca. Postawy i ideały, które realizują, stanowią  doskonały wzorzec dla każdego z nas. Wolontariusze, to współcześni bohaterowie – których działania niosą radość, nadają sens, pozwalają odkrywać pasję, dają możliwość samorealizacji, wielu innym ludziom.

– Te piękne statuetki, które za chwile paniom wręczymy symbolizują krople wody. W wielu religiach i wierzeniach  woda oznacza odrodzenie i dobro. Bez wody nie można żyć. Tak jak bez ludzi takich jak  panie, nie można odgórnie stworzyć wspólnoty, bo społeczność budują  jej relacje, wzajemna pomoc i  wsparcie. Są jej niezbędni ludzie bezinteresowni,  życzliwi, niosący innym pomoc ale i wnoszący radość i uśmiech – mówił Bartosz Chojnacki, zastępca wójta gminy Lubin, gratulując wyróżnionym.

– Ta symboliczna kropla wody, do której odniósł się wicewójt, to także kropla, która drąży skałę. Tak jak wy budujecie dobre wzorce  angażując się od lat w życie lokalnej społeczności, poświęcając na to swój czas i co najważniejsze serce. Jesteśmy wam za to bardzo wdzięczni – mówiła w imieniu radnych Sylwia Pęczkowicz-Kuduk.

W specjalnej prezentacji przypomniano w skróconej formie zasługi nagrodzonych wolontariuszek, które były przygotowane przez zgłaszające je osoby i instytucje. Grażynę Balewicz zgłosiła grupa mieszkańców, Annę Kuc dyrekcja szkoły w Szklarach Górnych.

Uroczystego wręczenia symbolicznych statuetek dokonał wicewójt Bartosz Chojnacki i Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin.

Wyjątkowego charakteru i klimatu nadał uroczystości występ Natalii Witwickiej, studentki wokalistyki jazzowej na Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wolontariusz Roku Gminy Lubin –  Grażyna Balewicz

Od 1978 roku mieszkanka wsi Składowice.  Z wykształcenia pedagog, wieloletni nauczyciel przedszkola, później dyrektor. Aktywna i zaangażowana w życie mieszkańców oraz sprawy sołectwa. Zawsze dyspozycyjna, bezinteresowna, otwarta i słowna. Cieszy się dużą sympatią dzieci, które uwielbiają z nią przebywać oraz dorosłych, którzy wspólnie organizują różnego rodzaju zajęcia i projekty.

Już od wielu lat angażuje się w każdą inicjatywę, jaka jest podejmowana w sołectwie. Bierze czynny udział w wielu konkursach, turniejach, imprezach tematycznych oraz spotkaniach kulturalnych.

Jest także inicjatorką wielu różnorodnych przedsięwzięć, reprezentując sołectwo i/lub gminę Lubin. Angażuje się w akcje ogólnokrajowe, zbiórki charytatywne oraz pomoc indywidualną osobom starszym.

Jest wieloletnią członkinią Rady Sołeckiej, zespołu muzycznego „Lejdis” oraz Koła Gospodyń Składowice. Dodatkowo prowadzi kroniki pamiątkowe sołectwa. Była inicjatorką i pomysłodawczynią wielu imprez takich jak: Dzień Ogórka, Dzień Kapelusza, Impreza Żołnierska, gdzie tworzyła oprawę, zabawy oraz szyła zabawne stroje.

Od wielu lat również przygotowuje stoły wystawowe wsi na festyny, dożynki oraz różne okazje w tym konkursy kulinarne. Wykorzystuje przy tym swój talent dekoratorski, kulinarny oraz organizacyjny.

Dzięki inicjatywie Pani Grażyny, podczas Tradycji Bożonarodzeniowych Sołectwo Składowice dwa lata z rzędu otrzymało nagrodę za najładniejszy wystrój domku i stołu wystawienniczego.

Zainicjowała również spektakle oraz mini teatrzyki z okazji Dnia Mamy i Taty. W te projekty angażowała dzieci, młodzież i dorosłych, upiększając wydarzenia własnoręcznie wykonaną scenografią, dekoracjami oraz samodzielnie uszytymi kreacjami. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyło się „Miniprzedszkole”, które utworzyła i prowadziła. W ramach projektu zajęcia odbywały się w świetlicy wiejskiej Składowic, gdzie Pani Grażyna zorganizowała różnego rodzaju warsztaty muzyczne, sportowe, plastyczne  i taneczne.

Od wielu lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubinie w zakresie: organizacji warsztatów, spotkań kulturalnych. Pani Balewicz ma duży wkład w tworzeniu wizerunku wsi (uczestniczy przy pracach projektowych i wykonawczych – skwer, plac zabaw, dekoracje okolicznościowe w kościele, czy na świetlicy).

Podczas kapitalnego remontu kościoła, zorganizowała lokal zastępczy i przygotowała go do odprawiania mszy świętej, za co ogromnie są jej wdzięczni parafianie. Bierze udział w kwestach na rzecz utrzymania cmentarza. Organizowała i przygotowywała dania na Niedzielne spotkania przy grillu, na którym poprzez sprzedaż tradycyjnych potraw, odbywała się zbiórka na remont kościoła.

Pani Grażyna zajmuje się wolontariatem od 1978 roku. Swoje zadania i podjęte inicjatywy wykonuje dokładnie, sumiennie i na czas. Wszelkie spotykane na swojej drodze problemy i trudności skutecznie rozwiązuje biorąc zawsze pod uwagę dobro ogółu i interes społeczny. W swojej pracy stara się łączyć pasje i zainteresowania z pożytecznymi skutkami tych działań.

Wolontariusz Roku Gminy Lubin –  Anna Kuc

Jest Koordynatorem Szkolnego Koła Wolontariatu oraz od 3 lat opiekunem Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. Uczestniczyła w wielu akcjach na rzecz innych. Od 4 lat aktywnie uczestniczy oraz zachęca innych do uczestnictwa w akcjach organizowanych na terenie szkoły i poza nią.

Zgodnie z ideą wolontariatu, współorganizowała i realizowała wiele przedsięwzięć na terenie szkoły, m.in.: Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, „Dołącz do armii Niny” – Armia Nineczki Kropeczki, czy też w akcji „Słodka kartka dla seniora” dla podopiecznych Domu Opieki „Szarotka” w Lubinie. Kilku­krotnie była współorganizatorką akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc” pomagając rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji np. po stracie całego dobytku w wyniku pożaru, nieuleczalnej choroby w rodzinie.

Współorganizowała akcję pomocy finansowej na African Music School w Republice Środkowo­afrykańskiej. Włączyła się w organizację akcji „Pomóż dzieciom z Maganzoo” — współorganizując akcję re­klamową i zbiórkę na sadzonki do „Raju owocowego”. Zorganizowała szkolną akcję wysyłania kartek świątecznych zamiast wysyłania wiadomości sms z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Pani Anna Kuc była autorką szkolnego projektu „Tydzień Szczęścia”. Organizowała akcje promujące czytelnictwo. Prowadziła też zajęcia biblioterapeutyczne dla najmłodszych – dzieci z oddziału przedszkolnego. Współpracowała z Fundacją „Przylądek Nadziei” wspierającej Klinikę Przylądek Nadziei oraz Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” organizując zbiórkę i sprawiając tym samym ogromną radość małym pacjentom szpitala onkologicznego we Wrocławiu.

W ramach współpracy ze Stowa­rzyszeniem „Palium” w Lubinie zorganizowała zbiórkę środków higienicznych oraz akcję sadzenia żonkili przed szkołą „Żonkile 2021 –  Łączy nas pamięć”. Włączyła się w ogólnopolską akcję charytatywną „Góra grosza” – aktywne zachęcając wszystkich do zbiórki.  Przyłączyła się do akcji Applaws Pet Food, która wspiera zwierzęta Stowarzyszenia „Zakątek Weteranów”.

Pani Anna wzięła czyn­ny udział w dwóch największych przedsięwzięciach Szkolnego Koła Wolontariatu – akcji szycia maseczek bawełnianych dla personelu szpitala w Lubinie oraz akcji: „Pomoc dla Ukrainy”. Akcja pomocy dla ogar­niętej wojną Ukrainy, trwała ponad miesiąc. Otrzymane dary z akcji zostały dostarczone do Urzędu Gminy w Lubinie, Gminnego Ośrodka Pomocy Spo­łecznej w Lubinie, ZHP w Lubinie, a także bezpośrednio do rodzin przybyłych z Ukrainy. W ramach tej akcji Pani Kuc zorganizowała również loterię fantową i kiermasz ciast, z których dochód został przeznaczony na zakup potrzebnych przyborów szkolnych dla uczniów  z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę szkole podstawowej w Szklarach Górnych

Pani Anna Kuc jest bardzo lubianym i szanowanym przez uczniów i rodziców nauczycielem języka polskiego i bibliotekarzem. Praca na rzecz innych daje jej wiele satysfakcji i zadowolenia. Jest otwar­ta, zawsze służąca pomocą.

To sobą skromna a o wielkim sercu, zawsze gotowa do podejmowania się nowych wyzwań. Dostrzega po­trzebujących ludzi wokół siebie, pomagając im w sposób bezinteresowny. Zaszczepia ideę pomocy wśród uczniów, którzy dzięki jej działaniom i pasji nauczyli się niesienia pomocy na co dzień, dostrzegania potrzeb drugiego człowieka i odczuwania radości z możliwości dawania siebie.

 źródło: Gmina Lubin

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24439.html
Ten artykul byl czytany 115 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0