Środa, 29 marca 2023 r.   Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 80

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Twój e-PIT nie uwzględnia ulg - co zrobić, żeby go przechytrzyć? Twój e-PIT nie uwzględ...
Jesteśmy na półmetku sezonu rozliczeń podatkowych. Zdecydowanie tegoroczne rozliczenia PIT należą do najtrudniejszych dla podatnikó... »KOMUNIKAT. Ćwiczenia dowódczo – sztabowe policjantów KOMUNIKAT. Ćwiczenia d...
Informujemy, że w dniu 29 marca bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy odbędą się ćwiczenia dowódczo &ndas... »Ekspertka UPWr o szczurach w mieście, walce z nimi i dobrych praktykach z Budapesztu Ekspertka UPWr o szczu...
Dr Edyta Wincewicz z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przygotowuje dla mi... »Do czego służą odwierty geometryczne w projekcie budowy domu? Do czego służą odwiert...
Odwierty geotermalne wykonuje się coraz częściej, a to dlatego, że są one niezbędne, żeby zainstalować najtrwalsze i najwydajniejsze pompy ciepła... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02-08.09.1999 Podpisanie z miastami Böblingen, Hof, powiatem Rhain-Lahn listów intencyjnych dotyczących przyszłego partnerstwa

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Terytorialsi w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce
Data dodania: 16 marca 2023 — Kategoria: Wiadomości

Terytorialsi w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce

Co świadczy o zbliżającym się nagłym załamaniu pogody? Jak czytać mapy meteorologicznie, żeby bezzałogowe statki powietrzne (BSP) używane przez WOT bezpiecznie wykonywały swoje zadania? W jaki sposób interpretować prognozy pogody, by sprawnie operować dronami rozpoznawczymi? Między innymi tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zajmowali się w czasie szkolenia IMGW na najwyższym szczycie Karkonoszy. Zajęcia zorganizowała 16. Dolnośląska Brygada OT

Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) wykorzystywane przez Wojska Obrony Terytorialnej pozwalają wykonywać zadania rozpoznawcze i uderzeniowe w czasie działań bojowych. Ale są też wykorzystywane do zbierania cennych informacji ratujących życie i zdrowie ludzi w czasie klęsk żywiołowych. WOT dysponują dwoma typami takich urządzeń: Fly Eye oraz Warmate.

Żeby jednak  bezzałogowce mogły wykonywać powierzone im misje, potrzebni są wykwalifikowani operatorzy, którzy potrafią odpowiednio nimi manewrować. Jednym z najważniejszych aspektów optymalnego  i bezpiecznego wykorzystania dronów jest prognozowanie zjawisk meteorologicznych.

Grupa żołnierzy z kilku brygad WOT wzięła udział w szkoleniu zorganizowanym w Karkonoszach przez 16 Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej. Przeprowadzili je pracownicy Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, osoby z ogromną wiedzą w zakresie obserwacji zjawisk pogodowych oraz interpretowania danych meteorologicznych. W Karpaczu, poza żołnierzami z 16 DBOT, zameldowali się również ich koledzy z 9 Łódzkiej Brygady OT, 11 Małopolskiej Brygady OT, 19 Nadbużańskiej Brygady OT oraz Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

– W szkoleniu chodziło o to, byśmy w trakcie przygotowania i wykonywania lotów zwiadowczych lub wykorzystania statków powietrznych w akcjach poszukiwawczych potrafili identyfikować zagrożenia związane z gwałtownymi zmianami pogody – wyjaśnia ppłk Andrzej Brzozowski, szef sztabu 16 DBOT, organizator wysokogórskich warsztatów.

Pułkownik Andrzej Głowacki, szef Pionu Szkolenia DWOT podkreślał, że wiedza dotycząca danych meteorologicznych oraz przewidywania gwałtownych zjawisk ma kluczowe znaczenie dla pomyślności operacji wykonywanych przy użyciu statków powietrznych przez Wojska Obrony Terytorialnej. Jak dodał, szkolenie na Śnieżce było pierwszym tego typu szkoleniem – na którego bazie zostaną opracowane plany kolejnych, które przejdą operatorzy BSP ze wszystkich Brygad WOT.

– Chodzi o to, byśmy potrafili realizować zadania w różnorodnych sytuacjach pogodowych. W każdym regionie Polski panują inne warunki atmosferyczne, jak i w każdym regionie działają stacje meteo należące do IMGW, dzięki którym będziemy mogli się dowiedzieć, w jaki sposób akurat tam zachowuje się powietrze – mówił płk Głowacki.

Prowadzący szkolenie Piotr Krzaczkowski, kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce dodał, że wykłady przygotowane dla żołnierzy miały za zadanie wyjaśnić zasady, jakimi rządzi się fizyka atmosfery. Są to bowiem podstawy decydujące o tym, czy sytuacja jest bezpieczna dla lotów małymi statkami powietrznymi, jakimi dysponują Wojska Obrony Terytorialne.

– Analizując dane meteo, operatorzy takich dronów mogą podjąć decyzję o tym, czy warto  poczekać na korzystniejsze, bezpieczniejsze warunki czy szybciej zakończyć misję – wyjaśniał kierownik Obserwatorium na Śnieżce.

Płk Artur Barański – dowódca 16 DBOT  dodaje, że równie ważnym elementem szkolenia żołnierzy było podniesienie kondycji fizycznej jak i pokonanie barier psychofizycznych podczas wielokilometrowego marszu w trudnych, górskich warunkach atmosferycznych. Do Obserwatorium na Śnieżce Terytorialsi dotarli w czasie zamieci śnieżnej, podczas której wiatr osiągał w porywach ponad 90 km/h.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24761.html
Ten artykul byl czytany 97 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0