Niedziela, 25 luty 2024 r.   Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 35

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Odpowiedzialnie i bezpiecznie – zarządzanie dopływami wód dołowych w KGHM Odpowiedzialnie i bezp...
Kopalnie miedzi KGHM od początku działania zmagają się z zagrożeniem wodnym i potrafią działać w warunkach takiego zagrożenia. Zmiany dopływ&oacu... »KAMIZELKA ODBLASKOWA NICZYM „PANCERZ” KAMIZELKA ODBLASKOWA N...
Codziennie policjanci podczas służby pełnionej w porze wieczorowo-nocnej zwracają uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy poruszają... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Od marca emerytury i renty w górę Od marca emerytury i r...
W piątek 1 marca ruszy pierwsza transza wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. Coroczna waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...30.06.2000 Nagrodę Miasta Lubina otrzymał ks. Kazimierz Pracownik - czek na kwotę 10000 zł

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Dolnośląscy terytorialsi zapraszają mieszkańców regionu na swoje święto
Data dodania: 24 marca 2023 — Kategoria: Wiadomości

Dolnośląscy terytorialsi zapraszają mieszkańców regionu na swoje święto

Będzie podniośle, będzie uroczyście, ale też radośnie i... smacznie – w najbliższą niedzielę 26 marca żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą obchodzić swoje święto. Na placu Wolności we Wrocławiu zostaną wręczone odznaczenia osobom zasłużonym dla obronności naszego państwa i awanse na wyższe stopnie wojskowe. Każdy, kto zechce świętować wspólnie z terytorialsami, będzie mógł przyjrzeć się ich uzbrojeniu i używanemu sprzętowi, a potem spróbować wybornej, żołnierskiej grochówki!

Pierwsze dni wiosny oznaczają dla żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady OT radosne świętowanie. Nie wynika to wszak z astronomii, ale jest związane z postacią patrona Brygady – podpułkownika Ludwika Marszałka, pseudonim „Zbroja”. Ten niezwykły człowiek 26 marca 1947 roku objął stanowisko szefa wrocławskiego oddziału organizacji Wolność i Niezawisłość.

– Dlatego właśnie tego dnia wszyscy dolnośląscy terytoralsi świętują i zachęcają mieszkańców  całego regionu, by się przyłączyli do nas – mówi płk Artur Barański, dowódca 16 DBOT.

Ppłk Ludwik Marszałek ps. „Zbroja”  był ostatnim szefem WiN-u we Wrocławiu aż do swoje śmierci (został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu, nieco ponad rok później).

Niedzielne uroczystości rozpocznie msza święta, która o godz. 8.00 zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pod wezwaniem Świętej Elżbiety we Wrocławiu. Po niej wszystkie pododdziały wraz z zaproszonymi gośćmi, asystą honorową oraz orkiestrą wojskową wyruszą przez wrocławski Rynek na plac Wolności. Tam o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta zbiórka, która będzie przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości będzie odznaczenie medalami „Pro Patria” oraz „Pro bono Poloniae” osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej oraz w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, a także krzewieniu postaw patriotycznych wśród społeczności Dolnego Śląska. Medale wręczy minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– To jednak przede wszystkim święto naszych żołnierzy, niektórzy z nich odbiorą awanse na wyższe stopnie wojskowe. Będą też listy gratulacyjne oraz pisma pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru wojskowego – podkreśla pułkownik Barański. – Otrzymają je wszyscy ci, którzy przyczynili się do rozwoju 16. Brygady, wyróżniali się w czasie szkolenia na poligonach czy w akcjach związanych z reagowaniem kryzysowym. W ten sposób podziękujemy im za służbę.

Dowódca 16 DBOT liczy na to, że do wspólnego, radosnego świętowania dołączą również inni Dolnoślązacy, którzy na co dzień nie mają z wojskiem wiele wspólnego.

– Każdy będzie mógł zobaczyć nasze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, którym się posługujemy, przyjrzeć się wojskowemu ceremoniałowi – zachęca pułkownik. – Można będzie dowiedzieć się od żołnierzy tego, jak wygląda służba terytorialsa, jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w nasze szeregi i jakie procedury należy przejść.

A tuż po uroczystości wszystkich tych, którzy przyjdą świętować wspólnie z żołnierzami 16 DBOT zapraszamy na wyborną, wojskową grochówkę.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24786.html
Ten artykul byl czytany 208 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0