Sobota, 24 luty 2024 r.   Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 43

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Odpowiedzialnie i bezpiecznie – zarządzanie dopływami wód dołowych w KGHM Odpowiedzialnie i bezp...
Kopalnie miedzi KGHM od początku działania zmagają się z zagrożeniem wodnym i potrafią działać w warunkach takiego zagrożenia. Zmiany dopływ&oacu... »KAMIZELKA ODBLASKOWA NICZYM „PANCERZ” KAMIZELKA ODBLASKOWA N...
Codziennie policjanci podczas służby pełnionej w porze wieczorowo-nocnej zwracają uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy poruszają... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Od marca emerytury i renty w górę Od marca emerytury i r...
W piątek 1 marca ruszy pierwsza transza wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. Coroczna waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1964 Otwarcie szpitala górniczego

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Do czego służą odwierty geometryczne w projekcie budowy domu?
Data dodania: 28 marca 2023 — Kategoria: Wiadomości

Do czego służą odwierty geometryczne w projekcie budowy domu?

Odwierty geotermalne wykonuje się coraz częściej, a to dlatego, że są one niezbędne, żeby zainstalować najtrwalsze i najwydajniejsze pompy ciepła, czyli pompy gruntowe. Wykonanie takiego odwiertu jest jednak skomplikowane i może wiązać się z kilkoma wyzwaniami.

Doświadczenie specjalistów jest w tym przypadku najważniejsze

Do wykonania każdego odwiertu geotermalnego potrzeba specjalistycznych wiertnic, ale przede wszystkim takim sprzętem trzeba się umieć posługiwać. Teoria tu jest prosta, ale zdobycie odpowiedniego doświadczenia zajmuje długie lata. Niektórzy z najlepszych wykonawców wypracowali już własne zestawy zaleceń i modele wykorzystania sprzętu w taki sposób, aby odwierty były jak najskuteczniejsze. Możesz o tym przeczytać na przykład na stronie https://budar.net.pl/odwierty-geotermalne, gdzie poznasz kilka niuansów tej technologii.

Geologia może nas zaskoczyć

Wiercąc otwór nawet na 15 metrów, można napotkać różne niespodzianki – twardsze warstwy skał, mniej zbite, o nieprzewidzianej charakterystyce. A zważywszy na to, że tak naprawdę zamiast wiercenia dwóch płytkich otworów, lepiej by było wywiercić jeden głębszy, to takich niespodzianek może być jeszcze więcej. Nie mając odpowiedniej wiedzy, trudno będzie ocenić i to, na jaką warstwę trafiła wiertnica, i to, jakie postępowanie w danej sytuacji będzie najlepsze. Choć na różnych prezentacjach sytuacja geologiczna wydaje się uporządkowana, bo przecież warstwy, choćby nierówne, to jednak układają się w uporządkowany sposób, to w skali pojedynczych studni wcale nie jest to takie oczywiste. Granice między warstwami wcale nie są ostre, a różne pomijalne w skali geologicznej obiekty mogą znajdować się na dowolnej głębokości.

Odwiert to nie tylko otwór ale parametry i wytyczne z nim związane

Odwierty geotermalne wykonuje się w konkretnym celu. Dziś najczęściej jest to instalacja pionowych kolektorów pomp ciepła i tu pojawiać się mogą kolejne komplikacje. Pomijając już sprawy oczywiste, czyli na przykład problematyczny wybór samego kolektora, to trzeba wspomnieć choćby o tym, że przygotowany otwór należy wypełnić jeszcze mieszanką, która będzie przewodziła ciepło z górotworu do kolektora. Sam kolektor trzeba wypełnić płynem niezamarzającym, a całość właściwie zabezpieczyć. Najlepiej, jeśli zrobi to jedna firma, bo wtedy wszystkie zadania są wykonane bezpośrednio po sobie i jeśli pojawią się problemy, to zostaną szybko wykryte i usunięte. Warto jednak pamiętać, że odwiert geotermiczny to więcej niż tylko otwór – to także jego odpowiednie zagospodarowanie, a z tym wiążą się zawsze konkretne wyzwania.

Oczywiście choćby ze względu na ceny sprzętu raczej nikt nie wykonuje odwiertów tego rodzaju samodzielnie, ale choćby te trzy wymienione wyżej powody, to już solidne argumenty przemawiające za tym, żeby przy wyborze wykonawcy nie skupiać się na cenie, tylko na jakości.

 

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,24801.html
Ten artykul byl czytany 303 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0