Piątek, 08 grudnia 2023 r.   Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 41

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
POLICJANTÓW ZACIEKAWIŁ NIETYPOWY BAGAŻ NA PRZYCZEPCE ROWEROWEJ POLICJANTÓW ZACIEKAWIŁ...
Patrol prewencji na jednej z ulic Lubina zainteresował się dość nietypowym widokiem. Mężczyzna jechał na rowerze, a za sobą, na dwukołowej przycz... »W grudniu, dla niektórych podwójny przelew z ZUS W grudniu, dla niektór...
Dobre wiadomości dla seniorów. Dwa przelewy w grudniu dostaną seniorzy, którym ZUS wypłaca emerytury w pierwszym dniu każdego miesi... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Obwieszczenia o licytacjach (dolnośląskie) Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 07 grudnia 2023   Kategoria: inne 1. nieruchomość, lokalizacja: Dłużyna Dolna. cena wywoławcza: 23578... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2.05.1945 Przejęcie miasta przez administrację polską, czynna była komenda milicji a od 15.05.1945 w ratuszu zaczął funkcjonować Zarząd Miejski

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Kolejne 625 tysięcy na remont zabytkowych kościołów!
Data dodania: 28 września 2023 — Kategoria: Wiadomości

Kolejne 625 tysięcy na remont zabytkowych kościołów!

W wyniku rozstrzygnięcia  drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków gmina Lubin otrzymała dofinansowanie na remont kolejnych dwóch kościołów  w Siedlcach i Osieku.  To jednak nie koniec dobrych wiadomości, bowiem wnioski składały również władze naszego powiatu i z tego tytułu pieniądze na remonty trafią do kolejnych dwóch parafii – w Zimnej Wodzie i Gorzycy.

Przypomnijmy, że Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany jest do gmin, powiatów oraz województw. Polega na bezzwrotnym wparciu inwestycji dotyczących renowacji i odbudowy zabytków. Dofinansowanie może pokryć do 98 proc. kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2 proc.

W lipcu tego roku otrzymaliśmy z tego funduszu prawie 1,1 miliona złotych, kolejne 250 tysięcy wsparło nasze zabytki poprzez powiat. Sfinansowano w ten sposób prace remontowe przy dwunastu obiektach.

– To niesamowity zastrzyk finansowy na ratowanie zabytków. W sumie, w dwóch edycjach  otrzymaliśmy na ten cel dwa miliony złotych. Wcześniej rokrocznie z naszego budżetu przeznaczaliśmy na ten cel około 500 tysięcy, łatwo więc obliczyć, że teraz w ciągu roku zrealizowane będą prace,  na które bez rządowego wsparcia,  trzeba byłoby  czekać około czterech lat – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Symboliczny czek przekazał dziś Krzysztof Kubów –  minister w kancelarii premiera  Tadeuszowi Żurkowi, proboszczowi parafii pw.  Św. Michała Archanioła w Siedlcach. Świetność odzyska tamtejsza zabytkowa i unikatowa dzwonnica.

– Gmina Lubin złożyła bardzo dobre i kompletne wnioski, które analizowała działająca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  komisja ds. wsparcia Programu Odbudowy Zabytków. Komisja ta przygotowała rekomendacje, na podstawie których o przyznaniu dofinansowania decydował premier – wyjaśnia poseł Krzysztof Kubów.

W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano dofinansowanie na 3 248 projektów. Łączna kwota wsparcia to 1,8 mld zł. Wyniki naboru są dostępne na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W gminie Lubin dofinansowanie otrzymały poniższe projekty:

  • Konserwacja techniczna i estetyczna kamiennego epitafium inskrypcyjnego znajdującego się we wnętrzu kościoła parafialnego pw. Chrystusa Króla w Osieku – 64 680 zł.
  • Remont zabytkowej dzwonnicy przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Siedlcach 435 320 zł.
  • Rewaloryzacja kościoła pw. Trójcy Świętej w Zimnej Wodzie – renowacja wypraw tynkarskich i powłok malarskich kościoła – kontynuacja – etap II 50 000 zł.
  • Remont dachu w kościele filialnym pw. św. Józefa Robotnika w Gorzycy – etap II 74 999 zł.

 

źródło Gmina Lubin

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25387.html
Ten artykul byl czytany 86 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0