Czwartek, 23 maja 2024 r.   Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 46

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Zmiany budżetowe i nowe nazwy ulic Zmiany budżetowe i now...
Na ostatniej sesji radni gminy Lubin przegłosowali sześć uchwał. Trzy dotyczyły kwestii finansowych, kolejne trzy związane były z nazewnictwem ko... »Helios prezentuje porywające hity! Helios prezentuje pory...
Kinowy repertuar w nadchodzącym tygodniu okaże się wyjątkowo bogaty w nowości. Na wielkich ekranach sieci kin Helios zagoszczą aż dwie gorące pre... »Helios prezentuje porywające hity! Helios prezentuje pory...
Kinowy repertuar w nadchodzącym tygodniu okaże się wyjątkowo bogaty w nowości. Na wielkich ekranach sieci kin Helios zagoszczą aż dwie gorące pre... »Rodzinna podróż z dreszczykiem Rodzinna podróż z dres...
Kiedy policjanci z Wydziału Prewencji zauważyli busa jadącego przez Lubin od razu wiedzieli, że nie powinien w takim stanie znaleźć się na drodze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1-8.09.1996 Obchody pierwszych DNI LUBINA

Magazyn elubin.pl

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS
Data dodania: 23 kwietnia 2024 — Kategoria: Wiadomości

Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023. To dane dla całego kraju. Podobnie jest w województwie dolnośląskim. W porównaniu z danymi z końca maja 2023 r. liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wzrosła o ponad 52,9 tys.

Na koniec marca 2024 roku liczba obcokrajowców w statystykach trzech oddziałów ZUS w województwie dolnośląskim wyniosła  116 353.  To o 8 148 osób więcej niż rok temu.

- Nie jest to duży wzrost, jednak dość mocno widoczny w naszych statystykach. Nie we wszystkich regionach kraju jest tendencja wzrostowa gdyż np. na Śląsku liczba cudzoziemców wyraźnie zmalała – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim.

Rzeczniczka podkreśla, że zarówno w kraju, jak i w województwie dolnośląskim, największą grupę wśród obcokrajowców w statystykach ZUS stanowią obywatele zza wschodniej granicy, czyli Ukraińcy, Białorusini, a następnie mieszkańcy Gruzji i Rosji.

- To właśnie w przypadku Ukraińców i Gruzinów odnotowaliśmy największy wzrost liczby cudzoziemców w naszym regionie – dodaje.

Ukraińców w województwie dolnośląskim przybyło o 5 629 osób, a Gruzinów o 337 w porównaniu do stanu na koniec maja 2023 r. Przybyło także Białorusinów.

- Rok temu zatrudnionych było na Dolnym Śląsku 7456 obywateli Białorusi a obecnie jest ich 8342 – opowiada Kowalska-Matis. – O 83 osoby wzrosła także liczba pracujących u nas obywateli Indii i obecnie mieszka i pracuje u nas 1536 przedstawicieli tego państwa – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie.

Dane dla Dolnego Śląska

Oddział

L. cudzoziemców

31.05.2023

L. cudzoziemców

31.03.2024

WROCLAW 77 081 83 928
WAŁBRZYCH 18 710 18 965
LEGNICA 12 410 13 460
WOJ.DOLNOŚLĄSKIE 108 205 116 353

Pracują i zatrudniają innych

Coraz częściej możemy zauważyć, że osoby z zagranicznym paszportem decydują się na otwieranie własnych biznesów w Polsce. W województwie dolnośląskim pod koniec marca 7,6 tys. cudzoziemców prowadziło działalność gospodarczą. Liczba takich firm w porównaniu do maja 2023 r. wzrosła o ponad 2,9 tys., Zatem obcokrajowcy w Polsce nie tylko są zatrudnieni na umowach o pracę, czy zleceniu, ale także sami otwierają firmy i tworzą dodatkowe miejsca pracy. Najwięcej firm w naszym województwie otworzyli obywatele Ukrainy (4,5 tys.), następnie Białorusini (1,2 tys.) i Niemcy (97) i Rumuni (65). W całym kraju własny biznes prowadzi blisko 58 tys. cudzoziemców.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25958.html
Ten artykul byl czytany 91 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0