Czwartek, 23 maja 2024 r.   Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 14

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Zmiany budżetowe i nowe nazwy ulic Zmiany budżetowe i now...
Na ostatniej sesji radni gminy Lubin przegłosowali sześć uchwał. Trzy dotyczyły kwestii finansowych, kolejne trzy związane były z nazewnictwem ko... »Helios prezentuje porywające hity! Helios prezentuje pory...
Kinowy repertuar w nadchodzącym tygodniu okaże się wyjątkowo bogaty w nowości. Na wielkich ekranach sieci kin Helios zagoszczą aż dwie gorące pre... »Helios prezentuje porywające hity! Helios prezentuje pory...
Kinowy repertuar w nadchodzącym tygodniu okaże się wyjątkowo bogaty w nowości. Na wielkich ekranach sieci kin Helios zagoszczą aż dwie gorące pre... »Rodzinna podróż z dreszczykiem Rodzinna podróż z dres...
Kiedy policjanci z Wydziału Prewencji zauważyli busa jadącego przez Lubin od razu wiedzieli, że nie powinien w takim stanie znaleźć się na drodze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.10.2002r. Powstała pierwsza szkoła wyższa – Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego

Magazyn elubin.pl

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok
Data dodania: 24 kwietnia 2024 — Kategoria: Wiadomości

Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok

Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku realizowane były projekty mające na celu umocnienie produktywności i efektywności Grupy Kapitałowej. Miedziowa spółka może się pochwalić solidnymi wynikami operacyjnymi i dobrą kondycją finansową – 33,5 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz blisko 5,4 mld zł EBITDA Grupy KGHM.

 W ubiegłym roku spółka zrealizowała plany produkcyjne z kontrolą kosztów, realizowała inwestycje i utrzymała bezpieczny i adekwatny poziom finansowania działalności. KGHM będzie kontynuował prace eksploracyjne w ramach swoich koncesji oraz prowadził postępowania koncesyjne mające zapewnić odpowiednią bazę zasobową do działalności operacyjnej i przedłużenie funkcjonowania kopalń oraz wydłużanie łańcucha wartości – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

EFEKTYWNA PRODUKCJA

Grupa Kapitałowa KGHM zrealizowała i przekroczyła zakładane na 2023 rok wolumeny produkcji we wszystkich głównych liniach produktowych, tj.:

- Miedź w koncentracie 395,4 tys. ton w porównaniu do 390 tys. ton w planie produkcji

- Srebro w koncentracie 1 319,9 ton w porównaniu do 1 261 tonami w planie produkcji

- Miedź elektrolityczna 592,4 tys. ton w porównaniu do 582 tys. ton w planie produkcji, w tym także ze wsadów własnych (385,5 tys. ton vs 385 tys. ton planowanych)

- Srebro metaliczne 1 403,3 ton w porównaniu do 1 301 ton w planie produkcji.

Skonsolidowane przychody Grupy KGHM za rok 2023 wyniosły 33,5 mld zł, skorygowana EBITDA blisko 5,4 mld zł, kapitały własne Grupy osiągnęły poziom 28,6 mld zł.

INWESTYCJE NA PLUSIE

Miniony rok stał pod znakiem realizacji projektów górniczych i kontynuacji Programu Udostępniania Złoża. W czerwcu 2023 roku szyb GG-1 został połączony z Zakładami Górniczymi Rudna. Szyb w Kwielicach to najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze (1348 metrów). Rozpoczęto także prace przygotowawcze do budowy kolejnego ważnego obiektu w obszarze górniczym Głogów Głęboki Przemysłowy - Szybu GG-2.

Oprócz zakończenia prac przy głębieniu szybu GG-1, uruchomiony został System Klimatyzacji Centralnej i Powierzchniowa Stacja Klimatyzacyjna w Zakładach Górniczych Rudna.

Miedziowa spółka w 2023 roku kontynuowała również rozbudowę Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most. Zakończone zostały trzy fazy budowy Kwatery Południowej oraz budowa Stacji Zagęszczania Odpadów. W Hucie Miedzi Legnica trwa program Huta Hybrydowa, który jest odpowiedzią KGHM na globalne potrzeby związane z recyklingiem miedzi.

KGHM z powodzeniem zakończył Program dostosowania instalacji technologicznych do wymogów Konkluzji BAT. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom w infrastrukturę hut w Legnicy i Głogowie, instalacje są dostosowane do konkluzji BAT w zakresie ochrony środowiska oraz ograniczenia emisji arsenu. Odpowiedzialną produkcję po raz kolejny potwierdził certyfikat Copper Mark, który w 2023 uzyskała Huta Miedzi Cedynia. Certyfikat posiadają już Huta Miedzi Głogów i Huta Miedzi Legnica.

Warto podkreślić, że analiza śladu środowiskowego i węglowego dla katod, walcówki i drutu Cu-OFE – wykonana przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN wykazała, że miedziane produkty KGHM mają ślad niższy od średniej globalnej.

STABILNE FINANSE

KGHM zamyka rok 2023 z dobrą kondycją finansową - 33,5 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz mocnym wynikiem operacyjnym Grupy - blisko 5,4 mld zł. Saldo środków pieniężnych na koniec ubiegłego roku wyniosło 1,7 mld zł, zanotowano wzrost o 0,5 mld zł.

Miedziowa spółka utrzymuje bezpieczny poziom zadłużenia, wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec 2023 roku wyniósł 1,1. KGHM kontroluje koszty i posiada pełną zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Posiadane przez Grupę Kapitałową środki pieniężne oraz pozyskane finansowanie zewnętrzne gwarantują utrzymanie płynności oraz umożliwiają realizację zamierzeń inwestycyjnych.

TRANSFORMACJA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

KGHM to wiarygodny producent, zaufany kontrahent i firma prowadząca politykę zrównoważonego rozwoju. W 2023 roku wzmacniał działania związane z racjonalną i odpowiedzialną produkcją. Spółka wdraża Politykę Klimatyczną oraz projekty dotyczące transformacji energetycznej. Od stycznia ubiegłego roku 100 proc. energii elektrycznej w kopalni Sierra Gorda pochodzi z OZE.

Do 2030 rok wzrost udziału OZE w miksie energetycznym KGHM przyczyni się do znaczącego spadku emisji CO2. W tym celu miedziowa spółka prowadzi projekty elektrowni fotowoltaicznych przy Hucie Miedzi Głogów, Hucie Miedzi Cedynia, Zakładzie Hydrotechnicznym i na terenie Piaskowni Obora.

BEZPIECZEŃSTWO PRACY I OTOCZENIA

W prowadzeniu działalności KGHM szczególną wagę przykłada do bezpieczeństwa pracowników, ale też lokalnych społeczności. Od lat organizacja pracy w spółce podporządkowana jest zasadzie „Zero szkód”. W oddziałach KGHM wykorzystywane są systemy wczesnego ostrzegania i innowacyjne rozwiązania, które poprawiają efektywność i bezpieczeństwo pracy.

W ramach wolontariatu pracowniczego w minionym roku przeprowadzonych zostało ponad 300 akcji pomocowych i charytatywnych. Uruchomiona została Akademia KGHM, pod szyldem której prowadzone są teraz wszystkie pogramy profilaktyczne, warsztaty i działania prospołeczne. W 2023 roku skorzystało z nich ponad 8 tys. uczestników.

BY ZAWSZE MIEĆ MIEDŹ

Miedź, srebro i inne metale ze znakiem KGHM są od lat synonimem najwyższej jakości, docenianej i rozpoznawanej na świecie. Wiedza i współdziałanie to biznesowe filary spółki, która od lat utrzymuje pozycję lidera w produkcji miedzi i srebra.

Bazując na przyjętej Strategii, w 2023 roku spółka dążyła do utrzymywania stabilnego poziomu produkcji z aktywów krajowych i zagranicznych oraz poziomu kosztów, gwarantujących bezpieczeństwo finansowe, przy zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy i minimalizacji uciążliwości dla środowiska i otoczenia. 2024 rok w KGHM będzie stał pod znakiem poprawy efektywności produkcji oraz inwestycji, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału spółek zależnych oraz perspektywiczne działanie Grupy Kapitałowej.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25964.html
Ten artykul byl czytany 99 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0