Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Ludwika, Marceliny, Cyrusa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 32

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REAGUJ! STOP AGRESJI DROGOWEJ! NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REA...
Jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu drogowego na terenie powiatu lubińskiego - POWIADOM NAS!!! Komenda... »Znamy miedziowych gigantów kodowania – zakończył się hackathon KGHM CuValley Hack Znamy miedziowych giga...
Rekordowa liczba uczestników i wyjątkowe rozwiązania maratonu programowania - zakończyła się trzecia edycja hackathonu CuValley Hack! Sw&o... »Kontrole autokarów – Ferie 2023 Kontrole autokarów ...
Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń kontroli autokarów wiozących dzieci na zimowiska, informujemy, że na kontrolę policjantów ruchu dro... »Wpadł w ręce policjantów, gdy jechał na kradzionym rowerze. Oprócz tego miał wiele na sumieniu Wpadł w ręce policjant...
Patrol prewencji pełniąc służbę na ul. Bieszczadzkiej zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Z uwagi na to, że funkcjonariusze wiedzieli, że 33-lat... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...30.06.2000r Rozporządzeniem Rady Ministrów do Legnickiej Specjalnej Sterfy Ekonomicznej włączono nowy obszar lubiński obszar 27, 83 ha.

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Czy KGHM oszczędza?
Data dodania: 24 lutego 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Czy KGHM oszczędza?

Pomimo kryzysu rada nadzorcza Polskiej Miedzi zastanawiała się w poniedziałek nad premiami dla prezesów.
Kontrakty menedżerskie prezesów KGHM przewidują poza normalną pensją (35-45 tys. zł) również premie kwartalne za dobrą pracę. To kilkanaście tysięcy złotych ekstra, wypłacane cztery razy w roku. Warunek jest jeden: rada nadzorcza musi uznać, że zarząd faktycznie dobrze się spisał.

Póki trwała koniunktura na miedź i firma osiągała rekordowe zyski, zgoda na bonus wydawała się formalnością. W listopadzie ubiegłego roku rada nadzorcza po raz pierwszy odmówiła prezesom premii. Wynikiem tajnego głosowania zaskoczeni byli nawet przedstawiciele załogi, którzy na posiedzeniu nie szczędzili krytyki ekipie Krutina.

Tym razem jeszcze przed posiedzeniem rady nadzorczej deklarowali, że znowu będą przeciwni.
- Zarząd nie uzyskał wyniku założonego na III i IV kwartał - argumentuje Józef Czyczerski, reprezentujący pracowników w radzie nadzorczej.

W zagłębiu miedziowym premie prezesów budzą wielkie kontrowersje, bo odmawiają oni pracownikom podwyżek w 2009 roku. Albowiem trzeba oszczędzać.
- Zarząd KGHM stoi na stanowisku, że w czasie kryzysu gospodarczego i załamania cen miedzi, 2009 jest przede wszystkim rokiem walki o utrzymanie miejsc pracy - mówi Monika Kowalska, szefowa departamentu public relation w Polskiej Miedzi.
- Nikt nie wie, jak długo potrwa kryzys. Musimy utrzymać dobrą pozycję firmy przy jak najmniejszych kosztach - przekonuje prezes Mirosław Krutin.

W kopalniach odzywają się głosy, że w tej sytuacji wniosek o premie dla zarządu to skandal. Górnicy mówią wprost: jeśli prezesi dostaną pieniądze, rozpocznie się strajk. Związkowcy nie chcą tego na razie komentować.

Co do tego, że czas na bonusy nie jest najlepszy, nie ma też wątpliwości specjalista od etyki biznesu.
- Przyznawanie zarządowi premii w czasie kryzysu na pewno jest niemoralne - ocenia dr Andrzej Ostrowski, filozof z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Tym bardziej, gdy władze spółki odmawiają podwyżki pracownikom. Na kapitał firmy pracują wszyscy, a największy wkład mają przecież pracownicy, nie zarząd. Zasada sprawiedliwości społecznej wymaga, by proporcjonalnie do wkładu nagrodę przyznać wszystkim pracownikom. Oczywiście, że w skali tak dużej firmy wiązałoby się to z wielką kwotą, więc przyznanie premii tylko dla zarządu jest po prostu tańsze.

Jak jest w innych dużych firmach? W PKN Orlen kadra menedżerska dostaje premię za zrealizowane cele. Wysokość bonusu zależy od wyników spółki i wzrostu wartości dla akcjonariuszy. Inaczej jest w PGNiG. Tam zarząd premii w ogóle nie otrzymuje.

Przewodniczący rady KGHM Marek Trawiński nie miał wyboru - musiał przygotować wniosek o premię, bo to wynika z zapisów w kontraktach menedżerskich zarządu. Do wczorajszego wieczoru rada nie podjęła decyzji w tej sprawie.

Nie wszystko, co jest legalne, zawsze musi być etyczne
Z dr. Grzegorzem Myśliwcem, specjalistą od etyki i kultury pracy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, rozmawia Agata Grzelińska.

Mimo kryzysu gospodarczego, rada nadzorcza KGHM dyskutowała w poniedziałek nad premiami dla prezesów spółki. Czy to dobry czas na wypłatę nagród?

Taka premia kwartalna to tradycyjny bonus dla menedżera za dobre zarządzanie. Ostatnio słyszymy jednak z zagranicy o negatywnych ocenach bonusów menedżerskich. Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel chcą nawet na jakiś czas prawnie ograniczyć wypłatę tego typu premii.

Polska Miedź powinna więc wziąć przykład z USA i Niemiec?

Jako giełdowa spółka Skarbu Państwa, KGHM powinien przestrzegać zasad ładu i pamiętać o odpowiedzialności społecznej, jaką ponosi. Nie wyobrażam sobie, by rada nadzorcza przegłosowała teraz premię, tym bardziej, by wniosek poparli członkowie z wyboru załogi.

Rada nadzorcza usprawiedliwia się, że premie są zapisane w umowie i obowiązkowo muszą być rozważone.

Zgadza się, wszystko jest legalne, ale to nie znaczy, że etyczne.

Bo zarząd konsekwentnie odmawia pracownikom podwyżki, a sam liczy na premię rzędu kilkunastu tysięcy złotych na osobę?

Kwota jest dosyć problematyczna, bo łatwo można odwrócić problem i zapytać: A jaka byłaby słuszna? Nie należy łączyć podwyżki dla załogi i premii dla zarządu, bo to nie jest taka prosta analogia. Załoga KGHM jako jedna z nielicznych domaga się podwyżki mimo kryzysu. Pracownicy innych spółek rozumiejąc trudną sytuację gospodarczą na razie nie stawiają takich żądań.

Co więc powinny zrobić władze Polskiej Miedzi?

Rada nadzorcza mogłaby przyznać premie niższe niż w ubiegłych latach. Zarząd natomiast mógłby pójść w ślady wielu menedżerów, którzy dobrowolnie zrezygnowali z takich bonusów. Kto ma dać przykład, jeśli nie zarząd? Można przecież zachować się standardowo, ale można też zachować się pięknie

Agata Grzelińska, Piotr Kanikowski

Slowa kluczowe: kghm oszczednosci
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3158.html
Ten artykul byl czytany 1126 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0