Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 72

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1980 W kaplicy zamkowej powstaje "Galeria Zamkowa"

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Hejnał w mieście górników
Data dodania: 09 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Hejnał w mieście górników

Znak rozpoznawczy w postaci hejnału mają już miasta małe i duże. Czy Lubin do nich dołączy?
Lubin ma szansę dołączyć do grona miast, które mają swój muzyczny sygnał rozpoznawczy. Hejnały, bo o nich mowa, rozbrzmiewają codziennie już nie tylko w wielkich miastach, jak Kraków czy Warszawa, ale i w coraz mniejszych miejscowościach, np. w Złotoryi, Polkowicach czy Lwówku Śląskim. Swój hejnał mają też Legnica i Głogów. W Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie grane są na żywo, w innych miastach odtwarza się je z płyt.

Mieszkający w Lubinie kompozytor i muzyk Krzysztof Figurski chętnie podejmie się zadania napisania hejnału dla miasta.
- Najpierw chciałbym jednak porozmawiać z historykiem, który bardziej szczegółowo zapoznałby mnie z dziejami miasta - mówi Krzysztof Figurski. - Hejnał mógłby nawiązywać klimatem do lat, kiedy Lubin przeżywał największy rozkwit.

Pomysł wydaje się trafny. Tym bardziej, że wkrótce w Lubinie zostanie otwarta największa na Dolnym Śląsku galeria handlowa, która będzie przyciągała tłumy odwiedzających. Dobrze, gdyby oprócz centrum handlowego mogli zapamiętać coś jeszcze, co wyróżniałoby miasto. Pytanie tylko, czy Lubin chce mieć hejnał?
- Nie mówimy nie. Bardzo chętnie spotkam się z kompozytorem i sfinalizuję sprawę - deklaruje rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Maj.

Pomysł chwali też historyk.
- Świetna idea. Pamiętam, że w latach 70. przez jakiś czas odtwarzano z wieży ratusza hejnał śląski, który nagrano w studio we Wrocławiu - wspomina dr Stanisław Tokarczuk. - Może w ramach inspiracji warto sięgnąć do tamtej płyty?

Jaki powinien być dobry hejnał?
- Przede wszystkim musi być krótką, prostą, wpadającą w ucho melodią - mówi piosenkarz, muzyk i kompozytor Zbigniew Wodecki. - A poza tym to dobra forma promocji miasta i muzyki.

Znak prestiżu
Aleksandra Pijarowska, teoretyk muzyki z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: - Hejnały powstają nie tylko z myślą o miastach. Są też m.in. sygnałami festiwali i konkursów. Dla miasta hejnał jest z pewnością znakiem prestiżu. Myślę, że każda miejscowość chciałaby mieć sygnał rozpoznawalny w innych częściach Polski. Hejnał to bardzo krótka forma. Powinien trwać najwyżej minutę i zawierać punkt kulminacyjny. Melodia musi być prosta i czytelna, łatwa do zapamiętania. Wzorcem jest bez wątpienia krakowski Hejnał Mariacki. Najczęściej hejnały gra się na trąbce. Nawiązują swoim brzmieniem do historii miasta, do jego godła, herbu, do jakichś cech charakterystycznych dla danego miejsca. Być może w przypadku Lubina inspiracją dla kompozytora mogłoby być górnictwo. Wszystko jednak zależy od jego wyobraźni.

Agata Grzelińska

Slowa kluczowe: hymn hejnal lubin gornicy
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3231.html
Ten artykul byl czytany 1650 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0