Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Ludwika, Marceliny, Cyrusa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 40

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REAGUJ! STOP AGRESJI DROGOWEJ! NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REA...
Jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu drogowego na terenie powiatu lubińskiego - POWIADOM NAS!!! Komenda... »Znamy miedziowych gigantów kodowania – zakończył się hackathon KGHM CuValley Hack Znamy miedziowych giga...
Rekordowa liczba uczestników i wyjątkowe rozwiązania maratonu programowania - zakończyła się trzecia edycja hackathonu CuValley Hack! Sw&o... »Kontrole autokarów – Ferie 2023 Kontrole autokarów ...
Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń kontroli autokarów wiozących dzieci na zimowiska, informujemy, że na kontrolę policjantów ruchu dro... »Wpadł w ręce policjantów, gdy jechał na kradzionym rowerze. Oprócz tego miał wiele na sumieniu Wpadł w ręce policjant...
Patrol prewencji pełniąc służbę na ul. Bieszczadzkiej zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Z uwagi na to, że funkcjonariusze wiedzieli, że 33-lat... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...29.08.2000 Sekretarzem Miasta zostaje Pani Jadwiga Ignatowska-Zając.

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Matka i jej kochanek nie przyznają się do zabójstwa
Data dodania: 10 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Matka i jej kochanek nie przyznają się do zabójstwa

Ruszył proces oprawców Bartka z Wałbrzycha. Po tej tragedii Sejm chce zmienić przepisy.

Przed jeleniogórskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces Mariusza V., oskarżonego o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad 3,5-letnim Bartusiem i zabicie go. Matka chłopca, Iwona K., odpowiada za znęcanie się nad dzieckiem i nieudzielenie mu pomocy. Wczoraj oboje zostali przesłuchani.

Dziecko zmarło w maju ubiegłego roku. Tragedia wstrząsnęła opinią publiczną. Jak wynika z zeznań, które w prokuraturze złożyli matka, konkubent i świadkowie, chłopiec był bity przez wiele tygodni. Jednak trzy dni przed śmiercią przeżył prawdziwą gehennę.

Mężczyzna miał go kopać, bić kablem. Kiedy malec nie miał sił, by jeść - oprawca podobno bił go po twarzy. W matce coś drgnęło, kiedy dziecko było już nieprzytomne. Gdy zaniosła Bartka do szpitala, chłopiec już nie żył.

Dziś ani matka, ani jej kochanek nie przyznają się do winy.
- Biłem Bartka, ale nie przyczyniłem się do jego śmierci - przekonywał wczoraj na sali sądowej Mariusz V.
Mężczyzna siedział z kamienną twarzą. Przez dwie godziny składał obszerne wyjaśnienia i wciąż powtarzał, że kiedyś leczył się psychiatrycznie. Jednak już podczas dochodzenia biegli uznali, że w chwili, gdy oskarżony bił dziecko, był poczytalny.

Jak mówiła Ewa Węglarowicz-Makowska, prokuratorka, która prowadzi sprawę, Mariusz V. od początku próbował tłumaczyć się chorobą psychiczną.
- Ocena biegłych była jednak jednoznaczna: oskarżony, bijąc Bartka, wiedział, że mógł go zabić - wyjaśnia prokuratorka.

I tak, jak od początku utrzymywał, zeznając w prokuraturze, również wczoraj przed sądem próbował przekonać, że winę za śmierć chłopczyka ponosi Iwona K. Twierdził, że to ona katowała syna, gdy narozrabiał. Jak mówił, najczęściej robiła to pod wpływem alkoholu. Chciał dowieść, że on sam karcił chłopca tylko małymi klapsami.

To, że Iwona K. staje się agresywna, kiedy wypije, potwierdza również jej matka. Przyznaje, że nie wierzy w tłumaczenia córki i jej konkubenta.
- Od początku jej mówiłam, żeby wreszcie się przyznali do krzywdy, jaką wyrządzili temu dziecku - mówi pani Irena z Wałbrzycha. I dodaje, że nie chce znać własnej córki. - Cały czas jej mówiłam, żeby go zostawiła, to mnie nie słuchała.

Siebie Mariusz V. przedstawiał jednak jako troskliwego wujka, który kupował dziecku smakołyki i chciał się z malcem zaprzyjaźnić. Innego zdania byli jednak sąsiedzi, z którymi roz-mawialiśmy w dniu, w którym doszło do tragedii. Zgodnie przyznali, że dziecko bało się mężczyzny. Bartuś nie chciał z nim zostawać w domu, chował się, kiedy ten go wołał.
- Bardzo rzadko wychodził na podwórko, nie bawił się z dziećmi - mówiła jedna z sąsiadek.

Wczoraj konkubent Iwony K. twierdził jednak, że martwił się o chłopca, zwłaszcza o to, że jest zaniedbywany przez matkę.
- Gdybym mógł, oddałbym życie, by cofnąć czas - próbował wzbudzić litość.

Jednak nie zrobił nic, kiedy skatowany Bartek tracił już przytomność. W sądzie pokrętnie tłumaczył, dlaczego nie pomógł zanieść dziecka do szpitala.
- Zostałem w domu, bo chciałem zrobić sobie kawę i podgrzać zupę. Byłem głodny - mówił.

Iwona K., słuchając jego zeznań, co chwilę kiwała głową. Przedstawiła inną wersję zdarzeń. Winą za śmierć Bartusia obarczyła konkubenta. Sama przyznała się jedynie do tego, że nie udzieliła dziecku pomocy. Twierdziła, że od Mariusza V. chciała odejść wiele razy. - Groził, że nawet, jak go zamkną, to wreszcie i tak wypuszczą. I wtedy mnie znajdzie - mówiła.

Ustawa po pierwszym czytaniu
Śmierć Bartusia to kolejna tragedia, która dotyka dziecko w naszym regionie.
Kilka tygodni temu do podobnego zdarzenia doszło pod Kłodzkiem. 4-letnia Magda zmarła w wyniku obrażeń. Konkubent jej matki skatował dziewczynkę, bo "przeszkadzała mu w pracy".
Po tych wydarzeniach Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, wystąpił o przyspieszenie procedury legislacyjnej dotyczącej wprowadzenia nowej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W ubiegły czwartek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu. Efektem czwartkowego posiedzenia komisji jest decyzja o wysłuchaniu publicznym w sprawie ustawy, które zaplanowano na 31 marca.
Po tragedii Bartusia interwencję obiecał także Andrzej Czuma, minister sprawiedliwości. Na łamach naszej gazety zapowiedział, że jego biuro przyjrzy się pracy kuratorów. Iwona K. była bowiem pod opieką kuratorki, wobec której zresztą toczy się także postępowanie. Śledczy zarzucają jej m.in. niedopełnienie obowiązków.

Katarzyna Wilk

Slowa kluczowe: zabojstwo sad sejm walbrzych
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3235.html
Ten artykul byl czytany 1330 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0