Piątek, 29 marca 2024 r.   Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 85

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »15 nowych lamp zaświeci w miejscowości Obora 15 nowych lamp zaświec...
Trwa rozbudowa oświetlenia drogowego w gminie Lubin. W miejscowości Obora na działce nr 404 oraz na działce nr 402, czyli przy ulicach Malinowej ... »Wielkanocna terrine z jajem Wielkanocna terrine z ...
Terrina to pierwotnie gliniany garnek z pionowymi bokami i szczelnie przylegającą pokrywką przeznaczony do gotowania lub pieczenia. Co ciekawe dz... »Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1984 Uruchomiono "Centralną Ciepłownię", obecnie TERMAL SA

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Za późno wykrywają choroby nerek
Data dodania: 12 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Za późno wykrywają choroby nerek

Lekarze rodzinni i rodzice lekceważą objawy. Specjaliści alarmują: skutki mogą być groźne.
Choroby i wady nerek u dzieci oraz młodzieży na Dolnym Śląsku są zbyt późno wykrywane.
- Problem w tym, że dużo wad nerek późno daje o sobie znać. Objawy schorzeń układu moczowego u dzieci, zwłaszcza małych, są niecharakterystyczne i trudno je rozpoznać - podkreśla prof. Danuta Zwolińska, kierownik Kliniki Nefrologii Dziecięcej szpitala klinicznego Akademii Medycznej.

We wrocławskiej klinice nefrologii rocznie leczonych i dializowanych jest 1200 dzieci. Aż 2,5 tys. dzieci leczonych jest w poradni nefrologicznej.
Zdaniem specjalistów, ta liczba mogłaby być znacznie mniejsza, gdyby mali pacjenci byli wcześniej diagnozowani i leczeni. Niestety, przewlekła choroba nerek rozwija się przez wiele lat w ukryciu i ciężko ją wykryć.

- Najczęściej dzieci trafiają do nas, gdy choroba jest bardzo zaawansowana. I nie ma już czasu na szukanie jakichkolwiek terapii poza dializą - przyznaje prof. Zwolińska. I alarmuje, że wielu lekarzy pierwszego kontaktu nie zleca podstawowych badań.
- A wystarczyłoby zwykłe badanie moczu u każdego dziecka, które gorączkuje bez wyraźnego powodu, by stwierdzić, czy istnieje zagrożenie- mówi szefowa wrocławskiej kliniki. I przytacza szokujący przykład 17-latka, który w zeszłym roku w fatalnym stanie trafił do kliniki. Lekarz pierwszego kontaktu nawet nie zmierzył mu ciśnienia.

W czwartek po raz kolejny na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nerek. Także w Polsce. Ile dokładnie dzieci w naszym regionie cierpi z powodu przewlekłych chorób nerek, dokładnie nie wiadomo, bo nikt dotąd nie prowadził takich badań.
- Rozwój medycyny pozwala wykryć wady wrodzone nerek już w życiu płodowym - mówi wrocławska nefrolog. - Dzięki temu zaraz po urodzeniu dziecka można zacząć leczenie i opóźnić konieczność korzystania z dializy - tłumaczy prof. Zwolińska.

Z troski o stan zdrowia dzieci, we wrocławskiej klinice specjaliści przygotowują plan szkoleń dla lekarzy rodzinnych, dzięki którym nauczą się szybciej rozpoznawać choroby nerek.
Ale nefrolodzy sygnalizują też, że co roku przybywa dorosłych z przewlekłą chorobą nerek. Cierpi na nią już ponad 4 mln Polaków. Choruje już co 10. Dolnoślązak.

- Co roku mamy 360 nowych chorych, wymagających dializy. Za ten wzrost przypadków odpowiedzialne są cukrzyca i nadciśnienie - alarmuje prof. Marian Klinger, szef Kliniki Nefrologii Akademii Medycznej, i przypomina o konieczności badań profilaktycznych.

Rodzicu: na to zwróć uwagę
Niepokój powinno wzbudzić, jeśli dziecko:
- nie rośnie i nie przybiera na wadze (jest dużo drobniejsze niż inne dzieci);
- często siusia w nocy;
- nieregularnie oddaje mocz (skąpym lub przerywanym strumieniem) albo odczuwa przy tym pieczenie;
- jest zmęczone, ospałe;
- ma kiepską wydolność podczas ruchu i zajęć fizycznych.

Gdy choroba jest zaawansowana, pojawiają się takie objawy, jak:
- bóle brzucha, okolicy lędźwiowo-krzyżowej;
- nudności;
- anemia, bladość i suchość skóry, opuchlizna.

Niepokój powinno wzbudzić, gdy u noworodków i niemowląt występuje: rozdrażnienie, biegunka, brak odruchu ssania, stan podgorączkowy lub obniżona temperatura ciała.

Eliza Głowacka

Slowa kluczowe: choroby dzieci nerki
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3248.html
Ten artykul byl czytany 1198 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.017 sek.Lubin 1.0