Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 86

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Uczysz się i pracujesz? Pilnuj limitu. Uczysz się i pracujesz...
Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i nie wiesz czy możesz dodatkowo pracować? Jest taka możliwość, ale trzeba pamiętać o limitach. Od 1 ... »Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.08.1954 Zaczęła ukazywać się Gazeta Lubińska (do 1956)

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Wcześniaki na Dolnym Śląsku będą zdrowsze
Data dodania: 16 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Wcześniaki na Dolnym Śląsku będą zdrowsze

Potrzebujące maluchy mają synagis za darmo. To też zasługa "Polski-Gazety Wrocławskiej".
Dolny Śląsk jest wśród województw, które najlepiej sobie radzą z podawaniem wcześniakom synagisu, leku, który wzmacnia ich odporność na działanie wirusa RSV wywołującego zapalenie płuc.
- Staramy się zabezpieczać środki i płacić za synagis dla dzieci, które są objęte wskazaniami - tłumaczy Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego NFZ. - Cały czas jesteśmy również w stałym kontakcie z konsultantem ds. neonatologii.

O to, żeby rodzice nie musieli płacić za synagis, najlepsi fachowcy walczyli od lat. Nasza redakcja interweniowała w tej sprawie, kiedy okazało się, że synagis musi być podany Julce Jabłonowskiej z Wałbrzycha, najmniejszemu dziecku, które urodziło się w Polsce i przeżyło.
Kiedy maleństwo przyszło na świat, ważyło niewiele ponad 380 gramów. Rodziców nie było stać na zakup leku (jedna dawka kosztuje 5 tys. zł, a potrzebnych jest pięć). Udało nam się nawet zebrać pieniądze na część kuracji. Kolejną dawkę Julka dostanie już za pieniądze z NFZ.
Również dzięki naszym artykułom na lepszy rozwój ma szansę więcej dzieci. Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia, mimo negatywnej oceny leku przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, przyznało 8 mln zł na synagis. To wyjątkowa sytuacja, bo opinia AOTM zwykle jest wiążąca.
- I ogromna w tym wasza zasługa - przyznaje prof. Elżbieta Gajewska, znakomity fachowiec w dziedzinie neonatologii z Wrocławia. Ona jako pierwsza w Polsce podała wcześniakom synagis. Dzięki jej staraniom preparat dostała setka dzieci przedwcześnie urodzonych.
- Maluchy rozwijały się lepiej i szybciej - mówi pani profesor.

Przyznaje, że rzeczywiście podawanie synagisu na Dolnym Śląsku przebiega bez problemów. Co prawda, grupa docelowa została bardzo ograniczona, ale znalazły się w niej najbardziej potrzebujące dzieci.

Procedury ustalił NFZ. Według nich krajowy konsultant ds. neonatologii może kwalifikować noworodki z dysplazją oskrzelowo-płucną, które są urodzone w 2008 r. (z ciąży 30-tygodniowej i krótszej); urodzone w drugiej połowie 2007 r. (z ciąży 26-tygodniowej i krótszej) i noworodki z dysplazją oskrzelowo-płucną o ciężkim przebiegu, wymagające stałego stosowania leków rozkurczających oskrzela (bez względu na czas trwania ciąży).

W grupie docelowej znalazło się ok. 800 noworodków.
- Oczywiście, zapotrzebowanie jest większe, ale i tak jesteśmy bardzo zadowoleni, że coś w tej sprawie ruszyło. Wcześniej fachowcy zabiegali o to od lat i żadne argumenty lekarzy nie przekonywały urzędników - przyznaje prof. Elżbieta Gajewska.

Dotąd Polska znajdowała się w nielicznym gronie państw europejskich - razem z Estonią i Ukrainą, gdzie rodzice płacą za synagis. We wszystkich pozostałych lek podawany jest dzieciom za darmo. W Polsce rocznie rodzi się 24 tys. wcześniaków. Liczba ta rośnie, bo dzięki nowoczesnej aparaturze medycznej maluchy mają szansę na przeżycie.

Nie wszyscy podają synagis
W Krakowie już w grudniu 2008 r. czterdzieścioro dzieci otrzymało pierwszą dawkę leku.
W przypadku RSV pośpiech jest wskazany - aby zabezpieczenie przed wirusem było skuteczne, zaleca się podanie pięciu dawek, w odstępie około miesiąca. Niestety, w niektórych szpitalach, między innymi na skutek braku porozumienia między dyrekcją placówek a Narodowym Funduszem Zdrowia, leczenie w ogóle nie zostało rozpoczęte lub nastąpiło z dużym opóźnieniem.

Tylko w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku pierwsza dawka leku została podana dzieciom dopiero w lutym. Jednocześnie w innym szpitalu, w tym samym mieście, procedura została uruchomiona już w grudniu i dzięki temu dziesięcioro dzieci zostało poddanych terapii.

W Rzeszowie jedynie rodzice pięciorga dzieci zgłosili gotowość do ich zabezpieczenia przed RSV. Trudna jest także sytuacja w Kielcach. Żadne z piętnastu noworodków zgłoszonych do immunizacji nie dostało leku.

Sylwia Królikowska

Slowa kluczowe: dolnyslask wczesniaki
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3257.html
Ten artykul byl czytany 967 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.016 sek.Lubin 1.0