Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 60

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Ponad 330 porcji narkotyków trzymał w sejfie i słoiku Ponad 330 porcji narko...
Lubińscy operacyjni zatrzymali 32-latka, który w swoim domu miał ponad 330 porcji narkotyków. Mężczyzna ukrywał w sejfie marihuanę ... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (26.04.2024 – 02.05.2024) Repertuar Kina Muza w ...
26.04 – 2.05.2024   26.04 Piątek 15:00, 16:00 > Kicia Kocia w przedszkolu – premiera > Pol / ds 16:30, 18:30 > M&o... »Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS Więcej cudzoziemców w ...
Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023. To... »KAS zatrzymała podejrzanych o oszustwa podatkowe KAS zatrzymała podejrz...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która dopuszczała się oszustw podatkowych oraz... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...3.11.1998 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Dariusz Milka a wiceprezydentami Mariusz Duży i Zdzisław Kozicki.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Szkoła na starym cmentarzu
Data dodania: 19 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Szkoła na starym cmentarzu

Przedwojenny cmentarz oddaje groby. Przed szkołą w Głogowie usypano kopce.
Przy Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie wychodzą z ziemi stare, kamienne nagrobki. Na szkolnym dziedzińcu można natrafić nawet na betonowe kontury grobów i płyty z wykutymi nazwiskami pogrzebanych tam głogowian. Dyrektorka szkoły, wspólnie z młodzieżą, próbuje co pewien czas zbierać pozostałości po cmentarzu i czyścić teren, jednak z ziemi wciąż wychodzą kolejne pamiątki z przeszłości.

W miejscu, gdzie czterdzieści lat temu wybudowano szkołę, a potem kort tenisowy, znajdował się jeden z najstarszych katolickich cmentarzy w mieście. Grzebano tam ludzi od czasów średniowiecza. Nekropolię zamknięto na początku XX wieku, bo była przepełniona, ale do II wojny światowej cmentarz odwiedzały rodziny zmarłych.
Potem, przy budowie szkoły, teren zrównano, a część kamiennych nagrobków wywieziono. W ziemi zostały jednak ludzkie szczątki, płyty z epitafiami i fragmenty ceglanych murów okalających kiedyś nekropolię. Przy bramie wjazdowej do szkoły znajdują się dwa kopce.
- To miejsca, w których gromadzimy i przysypujemy odnajdywane resztki z cmentarza - mówi Janina Nóżka, dyrektorka ZSSiB. - Miesiąc temu zakopaliśmy tam betonową, grobową ramę.
Pani dyrektor zdaje sobie sprawę, że teren wokół placówki to wyjątkowe miejsce. Dlatego kopce, w których zgromadzono kamienne bloki, obsadzono krzewami.

Rok temu na jednym z nim - w imieniu nauczycieli, uczniów i ich rodziców - ustawiono tablicę z napisem: "Nie umarł ten, kto trwa w pamięci żywych. Niech odpoczywają w pokoju".
- Ale byłoby najlepiej, gdyby w przyszłości stanęła tam tablica upamiętniające pochowanych tu ludzi - dodaje Janina Nóżka.
Szkoła na Starym Mieście to niejedyny cmentarz w Gło-gowie zamieniony na plac, podwórko czy park. Dawnym miejscem pochówku były między innymi dzisiejsze rondo im. Konstytucji 3 Maja i park pomiędzy Ruszowicami a osiedlem Kopernika. Według znawców historii Głogowa, masowy grób był także pod sceną przy zamku, gdzie przez wiele lat organizowano miejskie imprezy. Rok temu przeszukano teren, ale nie natrafiono na szczątki.

Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych podlega starostwu. I to na powiecie ciąży obowiązek zadbania o teren wokół szkoły. Wicestarosta głogowski Rafael Rokaszewicz przyznaje, że ten stary, przedwojenny cmentarz powinien zostać uporządkowany.
- Planujemy to zrobić. Przed szkołą ustawimy tablicę oddającą cześć pochowanym przed laty ludziom - zapewnia Rokaszewicz.

Pojawił się też pomysł, by część odnalezionych przed szkołą kamiennych tablic wmurować w ogrodzenie miejskiego cmentarza.

Grażyna Szyszka

Slowa kluczowe: groby nekropolia szkola glogow
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3272.html
Ten artykul byl czytany 1070 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0