Niedziela, 03 grudnia 2023 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 42

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Lubinianin stracił oszczędności na inwestycji w akcje koncernu paliwowego i gazowego Lubinianin stracił osz...
70-latek chcąc zainwestować pieniądze w akcje koncernu paliwowego i gazowego stracił 130 tysięcy złotych. Reklama szybkiego zysku dostępna była n... »Uroczyste ślubowanie w zimowej aurze. Uroczyste ślubowanie w...
Już w najbliższą niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, mieszkańcy Lubania będą świadkami ostatniej w tym roku przysięgi wojskowej żołnierzy 16 Dolnoślą... »Barbórka 2023 w KGHM Barbórka 2023 w KGHM
Akademia wręczania odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom rozpoczęła tegoroczne obchody Barbórki w KGHM. Podczas centralnej uroczyst... »Obwieszczenia o licytacjach (dolnośląskie) Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 30 listopada 2023   Kategoria: pozostałe ruchomości 1. Garaż metalowy wolnostojący, lokalizacja: PRZE... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18-21 10.2001r. W Centrum Kultury "MUZA" odbył się XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Dolnoślązacy są winni swoim dzieciom 20 mln zł
Data dodania: 21 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Dolnoślązacy są winni swoim dzieciom 20 mln zł

W naszym regionie nie chcą płacić alimentów. Krajowy Rejestr Długów działa na nielicznych.

Od lat dłużnicy alimentacyjni są zmorą, z którą nikt nie umie sobie skutecznie poradzić. Nie pomogły groźby zabierania prawa jazdy czy straszenie więzieniem.
Tysiące ojców i matek nie łoży na swoje dzieci, mimo że są do tego zobowiązani prawomocnym wyrokiem sądowym.

Ostatnio coraz więcej gmin zgłasza alimenciarzy do Krajowego Rejestru Długów. Znalazło się tam już ponad 7650 osób niepłacących alimentów. W sumie mają one ponad 206 mln zł długów wobec własnych dzieci.

Na Dolnym Śląsku do KRD trafiło już 669 dłużników alimentacyjnych, ale lada dzień będzie ich znacznie więcej. Tylko Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z Wrocławia zgłosi wkrótce 6100 kolejnych dłużników.

- Łączna kwota zadłużenia dolnośląskich dłużników alimentacyjnych znajdujących się w bazie KRD wynosi teraz ponad 20 mln zł - mówi Michał Kostrowicki, specjalista ds. PR w KRD we Wrocławiu. - Średnie zadłużenie na Dolnym Śląsku wynosi 29 911 zł. Najbardziej zadłużony rodzic z Dolnego Śląska powinien zapłacić swojemu dziecku 225097,23 zł. Na drugim miejscu jest dłużnik, który zalega 222 729,49 zł, na trzecim- zalegający 159 404,00 zł.

Średnia wysokość alimentów to zaledwie 300 zł miesięcznie na jedno dziecko. Rekordziści nie regulują więc zobowiązań latami.
Czy wpis do KRD rozwiąże ten problem? Wydaje się, że będzie to bat tylko na nielicznych.
- Do Krajowego Rejestru Długów możemy zgłosić dłużników, którzy zalegają z płatnościami powyżej sześciu miesięcy - mówi Elżbieta Januszkiewicz z lubińskiego MOPS-u. - Teraz w Lubinie jest 358 takich osób. Do KRD zgłosiliśmy już 132 dłużników alimentacyjnych, którzy w sumie są winni ponad 5 milionów złotych.

Problem nie polega jednak na tym, że nie każdy zostanie wpisany do KRD, ale na tym, że niewielu z wpisanych tam przejmie się tym faktem. KRD sporządził modelowy portret dłużnika alimentacyjnego. To najczęściej mężczyzna w wieku 40 lat, który ukrywa dochody. Teoretycznie nie ma nic, a faktycznie cały swój majątek przepisał na konkubinę lub kogoś innego.
Dłużnicy to przedstawiciele wszelkich profesji.

Według rzecznika Izby Komorniczej we Wrocławiu, ten portret to abstrakcyjna mrzonka. Zgadza się tylko to, że większość dłużników alimentacyjnych stanowią mężczyźni.
We Wrocławiu na 3300 osób zalegających z alimentami z tytułu funduszu alimentacyjnego tylko 96 to kobiety.

- Wykształceni i pracujący dłużnicy to nikły procent - mówi Tomasz Kinastowski. - Jeśli tacy nie płacą alimentów, to najczęściej z powodu wojny, jaką toczą z matką dziecka.
- Większość niepłacących to ludzie ze środowisk patologicznych. Nigdzie niezatrudnieni, często nawet niemający dowodu osobistego. Ich naprawdę nie obchodzi, czy są odnotowani w KRD, czy nie. Jeżeli dłużnik ma umowę o pracę, mamy możliwość egzekucji długu.

Nawet gdy dłużnik zwolni się i zmieni pracę, komornik może go ponownie namierzyć. Ale jeżeli jednak nie pracuje, albo pracuje na czarno, kończą się możliwości egzekucyjne.
Tomasz Kinastowski dodaje też, że komornicy nie mają praktycznie żadnych możliwości odzyskania długów od alimenciarzy, którzy wyjechali za granicę.

Agata Grzelińska

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3285.html
Ten artykul byl czytany 1082 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0