Niedziela, 03 grudnia 2023 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 51

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Lubinianin stracił oszczędności na inwestycji w akcje koncernu paliwowego i gazowego Lubinianin stracił osz...
70-latek chcąc zainwestować pieniądze w akcje koncernu paliwowego i gazowego stracił 130 tysięcy złotych. Reklama szybkiego zysku dostępna była n... »Uroczyste ślubowanie w zimowej aurze. Uroczyste ślubowanie w...
Już w najbliższą niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, mieszkańcy Lubania będą świadkami ostatniej w tym roku przysięgi wojskowej żołnierzy 16 Dolnoślą... »Barbórka 2023 w KGHM Barbórka 2023 w KGHM
Akademia wręczania odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom rozpoczęła tegoroczne obchody Barbórki w KGHM. Podczas centralnej uroczyst... »Obwieszczenia o licytacjach (dolnośląskie) Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 30 listopada 2023   Kategoria: pozostałe ruchomości 1. Garaż metalowy wolnostojący, lokalizacja: PRZE... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...31.08.1982 Demonstracja w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych między Solidarnością a rządem PRL która przeradza się w trzydniowe starcia. W trakcie jej pacyfikacji oddziały ZOMO użyły broni palnej wskutek czego zginęli : Andrzej Trajkowski, Michał Adamowicz i Mieczysław Późniak.

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Rodzice drżą o życie dzieci w długiej kolejce do lekarza
Data dodania: 23 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Rodzice drżą o życie dzieci w długiej kolejce do lekarza

Chorych dzieci coraz więcej. Nie ma kto ich leczyć. Ministerstwo Zdrowia szykuje na to receptę.

Rodzice dzieci chorych na serce albo ze schorzeniami neurologicznymi na przyjęcie ich pociech przez lekarza specjalistę we Wrocławiu muszą czekać nawet kilka miesięcy.
- Kiedyś stałam całą noc, aby zarejestrować córkę do lekarza od rehabilitacji - wspomina Anna Koszela, mama pięcioletniej Agnieszki, którą urodziła się z ciężką wadą serca. Jak wiele innych dzieci, aby dostać się do endokrynologa, mała musiała czekać trzy miesiące.

Problem narasta od kilku lat, ale w tym roku jest najgorzej. Bo ubyło specjalistów, którzy mogą przyjmować chore dzieci.
- NFZ doprecyzował zasady konkursu na tegoroczne świadczenia medyczne i nie wszyscy lekarze spełniają wymogi - przyznaje Teresa Chmiel, dyrektor przychodni na Psim Polu.

Konsultanci wojewódzcy alarmują, że sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Chorych maluchów przybywa. Nie tylko z wadami serca i problemami neurologicznymi, ale całą rzeszą innych schorzeń.
- Rodzi się coraz więcej dzieci, także wcześniaków, którym medycyna ratuje życie. Nawet takim ważącym 400 gramów. Te dzieci potem trafiają do nas na leczenie - tłumaczy dr Barbara Ujma-Czapska, konsultant wojewódzki ds. neurologii dziecięcej ze szpitala przy ul. Traugutta.

Specjaliści tłumaczą, że po prostu nie nadążają z przyjmowaniem małych pacjentów.
Do kardiologa dziecięcego w szpitalu przy ul. Kamieńskiego rejestratorki zapisują dopiero na czerwiec. Rocznie trzech lekarzy udziela 6 tys. porad i leczy średnio 800 dzieci, które leżą na oddziale szpitalnym. Wszystkich kardiologów dziecięcych jest 8 na cały Dolny Śląsk. I są tylko we Wrocławiu.

Tymczasem w 2007 r. urodziło się w naszym regionie ponad 4 tys. dzieci z wadą serca.
- Oprócz tego przybywa nam małych pacjentów z powodu nadwagi i nadciśnienia, więc potrzeba więcej lekarzy. Przydałoby się jeszcze 8-10 specjalistów - przyznaje prof. Andrzej Boznański, szef Kliniki Alergologii i Kardiologii Dziecięcej wrocławskiej Akademii Medycznej.

Jeszcze gorzej jest z neurologami. Jest ich w regionie zaledwie 20, brakuje 10.
- Przez kilka lat nie było takiej specjalizacji. A kadra nam się zestarzała. Co będzie, gdy za kilka lat zaczną odchodzić na emerytury? Nie będzie miał kto ich zastąpić - martwi się dr Ujma-Czapska.
Jednak chętnych do zdobycia specjalizacji z neurologii dziecięcej nie ma. Nie zachęca ich pensja - 1800 zł na rękę, jaką dostaje lekarz, który zaczyna robić specjalizację w szpitalu. Podobnie źle jest w przypadku kardiologów dziecięcych. Zrobienie tej specjalizacji zabiera prawie 9 lat, a to odstrasza.

Zdaniem szefów placówek, ograniczeniem są też limity, które narzuca Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Lekarz może przyjąć tylko 15 pacjentów dziennie, a my i tak przyjmujemy 20 - przyznaje prof. Anna Noczyńska, kierownik kliniki endokrynologii wieku rozwojowego na Akademii Medycznej.
- Moglibyśmy przyjmować więcej dzieci, nawet 25 dziennie, ale ograniczają nas limity w kontrakcie zawartym z NFZ - twierdzi dr Elżbieta Kukawczyńska, kardiolog dziecięcy ze szpitala przy ul. Kamieńskiego.

Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego oddziału NFZ tłumaczy, że fundusz w ub. r. dopłacił szpitalowi za porady z kardiologii dziecięcej dodatkowe 60 tys. zł. A szpitalowi dziecięcemu - 28 tys. zł za porady neurologiczne.
- Nie wykorzystali całej sumy - zwraca uwagę Mierzwińska. I tłumaczy, że na to, ilu w placówce pracuje specjalistów i ilu pacjentów dziennie przyjmują, NFZ nie ma wpływu. - To są sprawy organizacyjne szpitala - twierdzi.

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany, które mają zachęcić lekarzy do pracy. Na razie placówki radzą sobie, jak potrafią. Lekarze ze szpitala w Jeleniej Górze, gdy podejrzewają wadę serca u małego pacjenta, nagrywają badanie USG i przesyłają przez internet kardiologom dziecięcym z Wrocławia.

Ministerstwo Zdrowia ma projekt zmian przepisów, które mają zachęcić młodych lekarzy do podejmowania niektórych specjalizacji i zatamować ich odpływ za granicę i do innych zawodów.

Resort zamierza:

* zlikwidować obowiązkowy staż podyplomowy,

* uprościć zasady robienia specjalizacji, z likwidacją podziału na podstawowe i szczegółowe, co skróci czas potrzebny do jej zdobycia,

* ograniczyć Państwowy Egzamin Specjalizacyjny do testu i części ustnej - bez egzaminu praktycznego. I umożliwić lekarzom przystąpienie do PES po raz piąty i kolejny aż do pozytywnego zaliczenia egzaminu w ciągu 48 miesięcy od daty zaliczenia specjalizacji,

* zróżnicować pensje lekarzy rozpoczynających specjalizację w zależności od etapu, stażu i dziedziny.

Eliza Głowicka

Slowa kluczowe: rodzice dzieci zdrowie lekarze
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3289.html
Ten artykul byl czytany 2817 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0