Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 53

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych z roku 2008 średni dochód na mieszkańca powiatu lubińskiego wynosił 5432,4 zł brutto. Jest to najwyższy wynik w Polsce

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Badają kościelne grunty
Data dodania: 23 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Badają kościelne grunty

Byli urzędnicy podejrzani o niegospodarność. Chodzi o sprawę rozdawania ziemi parafiom.

Dwaj byli urzędnicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego są podejrzani o nadużycie uprawnień i niegospodarność. Zarzuty mają związek ze sprawą gruntów przekazanych bezprawnie katolickim parafiom przez wojewodę.

Sprawę ujawniliśmy w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej" w sierpniu 2008 roku. Badają ją Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i wrocławski wydział Prokuratury Krajowej. Chodzi o grunty warte co najmniej trzy mln zł.

Zarzuty usłyszeli Rafał Z. i Janusz J. Szef wrocławskiego wydziału Prokuratury Krajowej prokurator, Jarosław Dyko, nie chce ujawnić żadnych szczegółów. Wiadomo tylko, że najpóźniej do końca czerwca do sądu trafi akt oskarżenia w tej sprawie.

Śledztwo zaczęło się po tym, jak w 2006 roku doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył w tej sprawie ówczesny wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Wewnętrzna kontrola w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim ujawniła nieprawidłowości w przekazywaniu państwowych gruntów kościołowi.

Zgodnie z prawem, każda parafia na Dolnym Śląsku może dostać od Skarbu Państwa maksymalnie 15 ha gruntów rolnych. Okazało się, że 46 parafii - głównie podległych kurii w Legnicy - dostało grunty dwa, a nawet trzy razy większe. Zamiast 15 hektarów, od 28 do 44.

Łącznie parafie dostały o około 500 ha więcej, niż stanowi prawo. Wszystkie te grunty zostały już sprzedane. Transakcję pilotował kanclerz legnickiej kurii ks. Józef Lisowski. W doniesieniu wojewody Krzysztofa Grzelczyka jest on wymieniany jako osoba zamieszana w tę sprawę.

Ks. Lisowski zapewniał nas, że w żadnych przestępstwach nie uczestniczył i nic nie wie o podwójnych gruntach przekazywanych parafiom. Jak dotąd zarzuty przestępstwa usłyszeli urzędnicy, którzy uczestniczyli w przygotowywaniu nieprawidłowych decyzji.

Oprócz prokuratury, sprawę bada też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2006 roku wojewoda Krzysztof Grzelczyk - oprócz prokuratury - przekazał sprawę również do resortu. Razem z wnioskiem o unieważnienie decyzji, dzięki którym parafie dostały większe powierzchnie gruntów, niż wynika z przepisów. Postępowanie w tej sprawie trwa do dziś, chociaż w sierpniu rzeczniczka resortu Wioletta Paprocka zapowiadała, że skończy się w ciągu miesiąca. Wrocławska

Prokuratura Krajowa prowadzi jeszcze jedno śledztwo dotyczące państwowych gruntów przekazanych Kościołowi. Również ma się skończyć aktem oskarżenia w najbliższych miesiącach. Tym razem chodzi jednak o Kościół polskokatolicki, a główne zarzuty w tym wątku dotyczą łapówki. Miał ją dostać dyrektor wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych Zbigniew N. W zamian podarował Kościołowi polskokatolickiemu teren przy ul. Avicenny we Wrocławiu. Kościół sprzedał teren z zyskiem Poczcie Polskiej.

Korupcja wśród dyrektorów
Sprawy kościelnych gruntów to wątki dużego śledztwa, dotyczącego przekrętów przy sprzedawaniu państwowej ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
Zarzuty korupcyjne usłyszało już kilku byłych dyrektorów wrocławskiego oddziału agencji. Jeden z nich tydzień temu został skazany na dwa lata więzienia za przyjęcie 260 tys. zł łapówki od znanego wrocławskiego biznesmena, byłego posła Zenona M. W zamian pomógł mu wygrać przetargi na kilka atrakcyjnych gruntów pod Wrocławiem.
Zdaniem prokuratury, we wrocławskim oddziale agencji przetargi były ustawiane przez zorganizowaną grupę przestępczą.

Marcin Rybak

Słowa kluczowe: koscioly grunty dolnyslask
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3290.html
Ten artykuł był czytany 890 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.014 sek.Lubin 1.0