Niedziela, 04 czerwca 2023 r.   Imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 31

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Płyną pieniądze na nowe 500+ Płyną pieniądze na now...
Pierwsze 600 mln zł zostało przelanych na konta rodziców. 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500+. T... »Obwieszczenia o licytacjach (dolnośląskie) Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 01 czerwca 2023   Kategoria: mieszkania 1. udział w 1/2 cześci w lokalu mieszkalnym o pow. 62,70 m2 p... »Zmiany w zasiłkach - bezpłatne webinarium ZUS Zmiany w zasiłkach - b...
Zmiany w Kodeksie Pracy i zasiłkach z ubezpieczenia chorobowego są tematem bezpłatnego webinarium. Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2023 r. (wt... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...31.08.1992 Uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci ofiar demonstracji Solidarności w dziesiątą rocznicę tragicznych wydarzeń

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Mają nowe auta i nie mogą jeździć
Data dodania: 24 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Mają nowe auta i nie mogą jeździć

Klienci dolnośląskich salonów samochodowych skarżą się na opieszałość urzędu celnego w stolicy.

- Kupiłem w salonie nowy samochód, jednak nie mogę go zarejestrować - denerwuje się Robert Kortyka z Jeleniej Góry.

W wydziale komunikacji zażądano od niego zaświadczenia o zapłacie podatku akcyzowego. Nie dostał tego zaświadczenia od dealera wraz z innymi dokumentami, bowiem w salonie go nie mieli.
- W marcu sprzedaliśmy kilka aut, tymczasem dopiero wczoraj dostaliśmy pierwsze zaświadczenie o zapłacie przez importera akcyzy - przyznaje Agnieszka Szylko z salonu Renault w Jeleniej Górze.

Powodem opóźnień są zmienione od marca przepisy o podatku akcyzowym.
- Teraz każdy kupujący auto zapłaci akcyzę tylko raz. Wcześniej zdarzało się, że niektórzy musieli płacić kilka razy - wyjaśnia Witold Lisicki, rzecznik Służby Celnej.

Importerzy sprowadzający tysiące aut płacili za nie akcyzę. Kolejny raz akcyzę musieli płacić dealerzy sprzedający samochód klientowi. Podobnie było w przypadku sprowadzania używanego pojazdu z zagranicy.
- Dopóki auto nie zostało zarejestrowane, każda jego kolejna sprzedaż podlegała opodatkowaniu akcyzą - wyjaśnia Lisicki.27 000 nowych samochodów sprzedano w polskich salonach w styczniu tego roku.

Obecne zatory wzięły się stąd, że ponad 70 proc. importerów samochodów ma swoje siedziby w Warszawie i tamtejszy urząd celny wydaje dla nich zaświadczenia o zapłacie podatku akcyzowego. Musi to zrobić osobno dla każdego auta, więc od początku marca urzędnicy mają masę papierkowej roboty.
- Musieliśmy zatrudnić dodatkowo 17 osób, aby rozładować kolejki codziennie napływających wniosków - informuje Piotr Tałałaj, rzecznik Izby Celnej w Warszawie.

Od początku marca importerzy przesłali ponad 20 tys. wniosków, a urząd obecnie jest w stanie codziennie wydać ok. 2500 zaświadczeń. Jak zapewnia Tałałaj, za tydzień lub dwa zaświadczenia będą wydawane na bieżąco, bowiem napływa teraz tylko po kilkaset wniosków każdego dnia.
Tymczasem niektórzy dealerzy, aby przyspieszyć możliwość jeżdżenia nowym autem, proponują swoim klientom próbę rejestracji bez zaświadczenia o akcyzie. Niektórym się to udaje. W urzędzie obiecują, że "papierek" doniosą później.

- To niezgodne z prawem. Urzędnik nie może zarejestrować auta bez kompletu dokumentów, jakich wymagają przepisy - wyjaśnia Jerzy Filip, dyr. wydziału komunikacji i dróg legnickiego starostwa.
Kłopotów nie mają jedynie kupujący auta tych marek, których importerzy mają siedziby poza Warszawą. Dla nich zaświadczenia o zapłacie podatku akcyzowego wydawane są na bieżąco.
- Sprzedaliśmy w tym miesiącu dwa auta i nie było problemów z uzyskaniem tego zaświadczenia - mówi Marek Sobkowicz, dyrektor salonu Skody w Wałbrzychu.

Importer Skody ma siedzibę w Poznaniu. W tym mieście urząd celny nie został zasypany tysiącami wniosków o wydanie akcyzowych zaświadczeń.
- Chyba wstrzymam się z zakupem nowego auta jeszcze miesiąc, aż ten korek się rozładuje - zastanawia się Jan Skolimowski z Legnicy, który planuje taki zakup od roku.

Tymczasem dealerzy i wydziały komunikacji w urzędach nie mogą się doczekać zapowiadanej na maj zmiany przepisów ustawy o ruchu drogowym. Zgodnie z proponowanymi przepisami, przy rejestracji auta (nowego lub używanego) będzie potrzebna jedynie umowa kupna, dowód rejestracyjny i aktualne badania techniczne.

Kiedyś to były długie kolejki
Największe kolejki w urzędach celnych widzieliśmy w 2004 roku, po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Tysiące osób sprowadzały tanie auta, za które nie musiały płacić cła. Trzeba było tylko opłacić akcyzę w miejscowym urzędzie celnym. Ludzie stali wówczas w kolejkach nawet całą dobę. Urzędy musiały zatrudniać dodatkowych pracowników. Taki tłok na urzędowych korytarzach panował przez 2-3 lata, dopóki rynek nie nasycił się autami sprowadzonymi z zagranicy. Teraz sprowadzając samemu auto nie trzeba już stać w kolejkach.

Mariusz Junik

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3297.html
Ten artykul byl czytany 1368 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0