Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 57

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.04.1996 uroczystość wręczenia dowodu osobistego oraz poświadczenia obywatelstwa polskiego pani Halinie Brodowskiej z Kazachstanu, która została zaproszona do osiedlenia się na stałe na terenie miasta

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Obcokrajowcy nie wiedzą o ciekawych imprezach
Data dodania: 17 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Obcokrajowcy nie wiedzą o ciekawych imprezach

W Jeleniej Górze turysta nie dowie się o koncertach. Nie ma w obcym języku bieżących informacji.

W mieście, które stawia na turystykę i ma z niej czerpać korzyści, nie drukuje się w obcych językach biuletynu z informacjami o ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

- Moi niemieccy goście chcieli pójść na koncert jazzowy - opowiada Piotr Puzyński z Centrum Rehabilitacji w Czerniawie-Zdroju. - Nigdzie nie znaleźli infor-macji po niemiecku o tym, co ciekawego dzieje się w Jeleniej Górze.

- Pytają o teatrzyk dla dzieci, o wystawy malarstwa, galerie fotograficzne, koncerty w filharmonii - wymienia Renata Kozdrowska, właścicielka pensjonatu w Karpaczu. Szuka wtedy informacji w internecie i tłumaczy je gościom na angielski. - A powinnam podać im po prostu informator ze spisem imprez, które dzieją się w Jeleniej Górze i okolicy w danym miesiącu - denerwuje się Kozdrowska. - Tak dzieje się w miastach, które szanują zwiedzających.

Na przykład we Wrocławiu turysta co dwa miesiące dostanie kolorowy plan miasta z podaniem, gdzie i na co warto się wybrać. W Krakowie przyjeżdżający otrzymują plik ulotek, gdzie po angielsku i niemiecku zachęcają ich do odwiedzin teatry, sale koncertowe, kluby, galerie. Podobnie jest w Gdańsku czy Świnoujściu.

W Jeleniej Górze taki folder jest dostępny tylko po polsku. Jest wkładką do Biuletynu Jeleniogórskiego, wydawanego co miesiąc w nakładzie 5 tys. egzemplarzy.
- Fajnie, że jest coś takiego, ale obcokrajowcom się nie przyda - komentuje Israel Pla-sencia z Meksyku.

Rocznie Jelenią Górę odwiedza ok. 27 tysięcy zagranicznych turystów. Każdy spędza w mieście średnio trzy dni. Chcieliby zwiedzić kościoły i Karkonosze. Urzędnicy dopiero wychodzą im naprzeciw.
- W tym roku po raz drugi wydamy informator o imprezach w mieście dziejących się od maja do grudnia. Będzie on przetłumaczony na język niemiecki i angielski - informuje Katarzyna Młodawska z wydziału promocji jeleniogórskiego urzędu miasta.

- To nadal półśrodek - denerwuje się Renata Kozdrowska. - W Jeleniej Górze powinien być wydawany co miesiąc obcojęzyczny informator.
Jak wylicza, tysiąc egzemplarzy kolorowego, czterostronicowego biuletynu formatu A4 to koszt ok. 1000 zł.

Kordian Dmochowski, anglista ze szkoły językowej Global Point z Jeleniej Góry, radzi turystom, by o pomoc zwracali się do młodych ludzi.
- Młodzi ludzie do 30. roku życia nie mają większego problemu, aby wskazać drogę w języku angielskim - tłumaczy Dmochowski. - Ale osoby starsze mają kłopoty z porozumiewaniem się po angielsku. Tak jest dlatego, że w szkole uczyły się rosyjskiego i raz albo dwa w tygodniu angielskiego lub niemieckiego. To za mało, aby swobodnie rozmawiać czy też wyjaśnić turyście, jak ma trafić do teatru.

W Szklarskiej Porębie dzieje się mniej i tam wystarczy, że dwa razy w roku wydawany jest plakat o imprezach.
- Będzie dostępny w niemieckiej i czeskiej wersji językowej - mówi Agnieszka Kuliczkowska z informacji turystycznej w Szklarskiej Porębie. W Karpaczu idą jeszcze dalej.
- Wkrótce dzięki unijnym dotacjom zamontujemy elektroniczne infopanele, z których obcojęzyczni turyści dowiedzą się o bieżących wydarzeniach - mówi Monika Słowik z referatu promocji Karpacza.

O obcokrajowców zadbali w zamku Książ, który można zwiedzać z przewodnikiem w języku niemieckim lub angielskim. W Parku Miniatur Dolnośląskich w Kowarach obsługa zna język angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. W Twierdzy Kłodzko przewodnicy mówią po niemiecku i angielsku.

Mariusz Junik

Słowa kluczowe: obcokrajowcy imprezy informacje
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3392.html
Ten artykuł był czytany 833 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.015 sek.Lubin 1.0