Poniedzialek, 11 grudnia 2023 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 75

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Lubinianin odpowie za uszkodzenie ciała Lubinianin odpowie za ...
Lubińscy kryminalni ustalili, a następnie zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o uszkodzenie ciała. Jak ustalili mundurowi, 36-latek pod jednym z p... »POLICJANTÓW ZACIEKAWIŁ NIETYPOWY BAGAŻ NA PRZYCZEPCE ROWEROWEJ POLICJANTÓW ZACIEKAWIŁ...
Patrol prewencji na jednej z ulic Lubina zainteresował się dość nietypowym widokiem. Mężczyzna jechał na rowerze, a za sobą, na dwukołowej przycz... »W grudniu, dla niektórych podwójny przelew z ZUS W grudniu, dla niektór...
Dobre wiadomości dla seniorów. Dwa przelewy w grudniu dostaną seniorzy, którym ZUS wypłaca emerytury w pierwszym dniu każdego miesi... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1985 Przekazanie nowego stadionu piłkarskiego - GOS

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Obcokrajowcy nie wiedzą o ciekawych imprezach
Data dodania: 17 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Obcokrajowcy nie wiedzą o ciekawych imprezach

W Jeleniej Górze turysta nie dowie się o koncertach. Nie ma w obcym języku bieżących informacji.

W mieście, które stawia na turystykę i ma z niej czerpać korzyści, nie drukuje się w obcych językach biuletynu z informacjami o ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

- Moi niemieccy goście chcieli pójść na koncert jazzowy - opowiada Piotr Puzyński z Centrum Rehabilitacji w Czerniawie-Zdroju. - Nigdzie nie znaleźli infor-macji po niemiecku o tym, co ciekawego dzieje się w Jeleniej Górze.

- Pytają o teatrzyk dla dzieci, o wystawy malarstwa, galerie fotograficzne, koncerty w filharmonii - wymienia Renata Kozdrowska, właścicielka pensjonatu w Karpaczu. Szuka wtedy informacji w internecie i tłumaczy je gościom na angielski. - A powinnam podać im po prostu informator ze spisem imprez, które dzieją się w Jeleniej Górze i okolicy w danym miesiącu - denerwuje się Kozdrowska. - Tak dzieje się w miastach, które szanują zwiedzających.

Na przykład we Wrocławiu turysta co dwa miesiące dostanie kolorowy plan miasta z podaniem, gdzie i na co warto się wybrać. W Krakowie przyjeżdżający otrzymują plik ulotek, gdzie po angielsku i niemiecku zachęcają ich do odwiedzin teatry, sale koncertowe, kluby, galerie. Podobnie jest w Gdańsku czy Świnoujściu.

W Jeleniej Górze taki folder jest dostępny tylko po polsku. Jest wkładką do Biuletynu Jeleniogórskiego, wydawanego co miesiąc w nakładzie 5 tys. egzemplarzy.
- Fajnie, że jest coś takiego, ale obcokrajowcom się nie przyda - komentuje Israel Pla-sencia z Meksyku.

Rocznie Jelenią Górę odwiedza ok. 27 tysięcy zagranicznych turystów. Każdy spędza w mieście średnio trzy dni. Chcieliby zwiedzić kościoły i Karkonosze. Urzędnicy dopiero wychodzą im naprzeciw.
- W tym roku po raz drugi wydamy informator o imprezach w mieście dziejących się od maja do grudnia. Będzie on przetłumaczony na język niemiecki i angielski - informuje Katarzyna Młodawska z wydziału promocji jeleniogórskiego urzędu miasta.

- To nadal półśrodek - denerwuje się Renata Kozdrowska. - W Jeleniej Górze powinien być wydawany co miesiąc obcojęzyczny informator.
Jak wylicza, tysiąc egzemplarzy kolorowego, czterostronicowego biuletynu formatu A4 to koszt ok. 1000 zł.

Kordian Dmochowski, anglista ze szkoły językowej Global Point z Jeleniej Góry, radzi turystom, by o pomoc zwracali się do młodych ludzi.
- Młodzi ludzie do 30. roku życia nie mają większego problemu, aby wskazać drogę w języku angielskim - tłumaczy Dmochowski. - Ale osoby starsze mają kłopoty z porozumiewaniem się po angielsku. Tak jest dlatego, że w szkole uczyły się rosyjskiego i raz albo dwa w tygodniu angielskiego lub niemieckiego. To za mało, aby swobodnie rozmawiać czy też wyjaśnić turyście, jak ma trafić do teatru.

W Szklarskiej Porębie dzieje się mniej i tam wystarczy, że dwa razy w roku wydawany jest plakat o imprezach.
- Będzie dostępny w niemieckiej i czeskiej wersji językowej - mówi Agnieszka Kuliczkowska z informacji turystycznej w Szklarskiej Porębie. W Karpaczu idą jeszcze dalej.
- Wkrótce dzięki unijnym dotacjom zamontujemy elektroniczne infopanele, z których obcojęzyczni turyści dowiedzą się o bieżących wydarzeniach - mówi Monika Słowik z referatu promocji Karpacza.

O obcokrajowców zadbali w zamku Książ, który można zwiedzać z przewodnikiem w języku niemieckim lub angielskim. W Parku Miniatur Dolnośląskich w Kowarach obsługa zna język angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. W Twierdzy Kłodzko przewodnicy mówią po niemiecku i angielsku.

Mariusz Junik

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3392.html
Ten artykul byl czytany 841 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0