Niedziela, 04 czerwca 2023 r.   Imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 31

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Płyną pieniądze na nowe 500+ Płyną pieniądze na now...
Pierwsze 600 mln zł zostało przelanych na konta rodziców. 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500+. T... »Obwieszczenia o licytacjach (dolnośląskie) Obwieszczenia o licyta...
Licytacje opublikowane dnia: 01 czerwca 2023   Kategoria: mieszkania 1. udział w 1/2 cześci w lokalu mieszkalnym o pow. 62,70 m2 p... »Zmiany w zasiłkach - bezpłatne webinarium ZUS Zmiany w zasiłkach - b...
Zmiany w Kodeksie Pracy i zasiłkach z ubezpieczenia chorobowego są tematem bezpłatnego webinarium. Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2023 r. (wt... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18-21 10.2001r. W Centrum Kultury "MUZA" odbył się XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Kolej wywiezie z regionu miliardy ton kamienia
Data dodania: 20 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Kolej wywiezie z regionu miliardy ton kamienia

Kolejarze wzięli się za remonty lokalnych tras. Skorzystają mieszkańcy, turyści i firmy.

Kolej w regionie wałbrzyskim przeżywa prawdziwy renesans. Kolejarze remontują linię z Kłodzka do Wałbrzycha, a prywatna firma z Poznania zaczęła odbudowę torów ze Ścinawki do Tłumaczowa.

Przestarzałe torowiska trzeba zmodernizować, bo tylko koleją można wywieźć z Dolnego Śląska kilka miliardów ton kamienia, potrzebnego do budowy autostrad i dróg w najbliższych kilkudziesięciu latach.
- Budowa 8 km trasy z Tłumaczowa, gdzie powstanie kamieniołom melafiru, do stacji w Ścinawce Średniej będzie nas kosztowała 23 mln zł - wylicza Paweł Talarczyk, dyrektor finansowy poznańskiej firmy Strateg Capital. - Ale to i tak się opłaca, bo rocznie chcemy wywozić z Tłumaczowa 2 mln ton kamienia, a złoże będziemy eksploatować co najmniej 20 lat.

Jednak sami kolejarze nie poradzą sobie z problemem wywozu kamienia z Dolnego Śląska. Przyznaje to zarówno samorząd województwa, który monitował w tej sprawie rząd, jak i parlamentarzyści.
Kolej na odbudowę dolnośląskich tras wyda pół mld zł.
Posłanka Monika Wielichowska złożyła już nawet wniosek o opracowanie rządowego planu pomocy w modernizacji linii kolejowych na Dolnym Śląsku.
- To nie jest tylko problem naszego województwa. Jeśli kruszywa z kamieniołomów nie trafią na wagony kolejowe, to samochody, przewożąc tak dużą ich ilość, zniszczą drogi - mówi Wielichowska. - Prawdopodobnie wniosek będzie głosowany w Sejmie w przyszłym tygodniu.

To nie koniec inwestycji na torach kolejowych Dolnego Śląska. Polskie Linie Kolejowe wydadzą 10 mln zł na remont trasy z Kłodzka do Wałbrzycha. Ruszyły prace na wiadukcie w Ludwikowicach, gdzie wymieniany jest jeden tor. Po zakończeniu robót pociągi będą mogły jechać na tym odcinku dużo szybciej. W tym roku mają być modernizowane także linie z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby i z Kłodzka do Kudowy-Zdroju.

- Kontynuowana będzie modernizacja linii Opole - Wrocław - Zgorzelec. Rozpoczniemy prace na trasie Wrocław - Poznań - wymienia Mirosław Siemieniec z oddziału regionalnego PLK we Wrocławiu. - Na inwestycje wydamy w tym roku ponad pół miliarda złotych.

Kolejowy boom trwa na Dolnym Śląsku już od kilku lat. W ubiegłym roku PLK wydały 105 mln zł na modernizację torów w Międzylesiu. Teraz pociąg z Wrocławia do Pragi jedzie o 40 minut krócej. Na przygranicznej stacji zelektryfikowano 11-kilometrowy odcinek. Naprawiono ponad 10 km torów za Domaszkowem i zamontowano automatyczną nastawnię na dworcu w Międzylesiu.

Romuald Piela

Slowa kluczowe: kolej pociagi region walbrzych
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3400.html
Ten artykul byl czytany 3851 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.016 sek.Lubin 1.0