Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 51

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Po przeprowadzonej w 2000 roku inwentaryzacji przyrodniczej na terenie Lubina stwierdzono występowanie 8 gatunków roślin, grzybów i porostów podlegających ochronie ścisłej, 8 gatunków roślin podlegających ochronie częsciowej oraz 26 gatunków roślin rzadkich, 8 gatunków chronionych i 17 gatunków rzadkich bezkręgowców, wśród ryb 1 gatunek chroniony i 1 rzadki, 5 gatunków chronionych płazów (wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów znajdują się pod ochroną) 4 gatunki chronionych gadów (wszystkie występujące w Polsce gatunki gatunki gadów znajdują się pod ochroną_, 92 gatunki chronionych ptaków, 9 gatunków chronionych nietoperzy( wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy znajdują się pod ochroną) oraz 6 gatunków chronionych ssaków. Główne zasoby naturalne Lubina to: ruda miedzi, srebro, pokłady żwiru i piasku.

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Kolej wywiezie z regionu miliardy ton kamienia
Data dodania: 20 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Kolej wywiezie z regionu miliardy ton kamienia

Kolejarze wzięli się za remonty lokalnych tras. Skorzystają mieszkańcy, turyści i firmy.

Kolej w regionie wałbrzyskim przeżywa prawdziwy renesans. Kolejarze remontują linię z Kłodzka do Wałbrzycha, a prywatna firma z Poznania zaczęła odbudowę torów ze Ścinawki do Tłumaczowa.

Przestarzałe torowiska trzeba zmodernizować, bo tylko koleją można wywieźć z Dolnego Śląska kilka miliardów ton kamienia, potrzebnego do budowy autostrad i dróg w najbliższych kilkudziesięciu latach.
- Budowa 8 km trasy z Tłumaczowa, gdzie powstanie kamieniołom melafiru, do stacji w Ścinawce Średniej będzie nas kosztowała 23 mln zł - wylicza Paweł Talarczyk, dyrektor finansowy poznańskiej firmy Strateg Capital. - Ale to i tak się opłaca, bo rocznie chcemy wywozić z Tłumaczowa 2 mln ton kamienia, a złoże będziemy eksploatować co najmniej 20 lat.

Jednak sami kolejarze nie poradzą sobie z problemem wywozu kamienia z Dolnego Śląska. Przyznaje to zarówno samorząd województwa, który monitował w tej sprawie rząd, jak i parlamentarzyści.
Kolej na odbudowę dolnośląskich tras wyda pół mld zł.
Posłanka Monika Wielichowska złożyła już nawet wniosek o opracowanie rządowego planu pomocy w modernizacji linii kolejowych na Dolnym Śląsku.
- To nie jest tylko problem naszego województwa. Jeśli kruszywa z kamieniołomów nie trafią na wagony kolejowe, to samochody, przewożąc tak dużą ich ilość, zniszczą drogi - mówi Wielichowska. - Prawdopodobnie wniosek będzie głosowany w Sejmie w przyszłym tygodniu.

To nie koniec inwestycji na torach kolejowych Dolnego Śląska. Polskie Linie Kolejowe wydadzą 10 mln zł na remont trasy z Kłodzka do Wałbrzycha. Ruszyły prace na wiadukcie w Ludwikowicach, gdzie wymieniany jest jeden tor. Po zakończeniu robót pociągi będą mogły jechać na tym odcinku dużo szybciej. W tym roku mają być modernizowane także linie z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby i z Kłodzka do Kudowy-Zdroju.

- Kontynuowana będzie modernizacja linii Opole - Wrocław - Zgorzelec. Rozpoczniemy prace na trasie Wrocław - Poznań - wymienia Mirosław Siemieniec z oddziału regionalnego PLK we Wrocławiu. - Na inwestycje wydamy w tym roku ponad pół miliarda złotych.

Kolejowy boom trwa na Dolnym Śląsku już od kilku lat. W ubiegłym roku PLK wydały 105 mln zł na modernizację torów w Międzylesiu. Teraz pociąg z Wrocławia do Pragi jedzie o 40 minut krócej. Na przygranicznej stacji zelektryfikowano 11-kilometrowy odcinek. Naprawiono ponad 10 km torów za Domaszkowem i zamontowano automatyczną nastawnię na dworcu w Międzylesiu.

Romuald Piela

Słowa kluczowe: kolej pociagi region walbrzych
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3400.html
Ten artykuł był czytany 3838 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0