Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 49

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2.05.1945 Przejęcie miasta przez administrację polską, czynna była komenda milicji a od 15.05.1945 w ratuszu zaczął funkcjonować Zarząd Miejski

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Bezrybie w stawach na Dolnym Śląsku
Data dodania: 20 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Bezrybie w stawach na Dolnym Śląsku

Hodowcy ryb narzekają na duże straty w stawach. W sklepach może zabraknąć pstrągów i karpi.

Ryb w sklepach jest mniej, dlatego rosną ceny. W hurtowej sprzedaży za kilogram pstrąga trzeba już zapłacić o złotówkę więcej.
- To bardzo duża jednorazowa podwyżka - ocenia Witold Terakowski, właściciel stawów w Ścięgnach koło Karpacza.

Jan Raftowicz, właściciel gospodarstwa koło Milicza, wyprzedał już wszystkie zapasy karpia. Odpowiednio wyrośnięte ryby będzie mógł sprzedać dopiero jesienią.
Hodowcom najbardziej we znaki dała się długa i ostra zima. Wtedy bowiem ryby nie rosną.
Straty powoduje też coraz większa populacja kormoranów i wydr. Z obfitości pokarmu w stawach korzystają też czaple, orły i mewy, a nawet borsuki.

- W niektórych stawach miałem z tego powodu 50 proc. strat. Zwykle nie są one wyższe niż 15-20 procent - twierdzi Jan Ogłaza, właściciel gospodarstwa w Podgórzynie.
Witold Terakowski nie zauważył na powierzchni swoich stawów śniętych sztuk, lecz odłowił z nich o 40 proc. mniej ryb, niż zakładał.
- Skoro ryby zniknęły, ktoś musiał je zjeść. Podejrzewam wydry - wyjaśnia hodowca.

Według specjalistów, jedna rodzina tych drapieżnych ssaków potrafi przez rok zjeść pół tony ryb. Dorosły kormoran zjada ich prawie 200 kg. Ryby, którym uda się przeżyć, nie rozwijają się prawidłowo. Wystraszona groźbą ataku ryba wolniej rośnie i częściej choruje.
- Zestresowana ryba chowa się, zamiast żerować - mówi Ogłaza.

Z drapieżnikami hodowcom trudno walczyć, bo chroni je prawo. Zaś Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań za wyrządzone przez nie szkody.
Hodowcy najbardziej jednak obawiają się wirusów, które atakują karpie i pstrągi. Według ichtiologa Mieczysława Matury, hodowle trzeba wówczas poddać kwarantannie - rybostan wybić do zera, wydezynfekować stawy, odczekać dwa lata i sprowadzić zdrowy narybek. Dwa lata temu taką operację w swoich stawach przeprowadzali hodowcy spod Milicza. Do dziś nie odbudowali w pełni swych hodowli. Obecność wirusów odnotowano też w rejonie Kłodzka.

- Dolny Śląsk jest teraz wolny od wirusów - zapewnia Ireneusz Szulc, wojewódzki inspektor weterynarii.
Drobnoustroje mogą jednak zaatakować w każdej chwili. Ich źródłem stają się niewielkie, niekontrolowane przez inspektorów stawy z rybami nieznanego pochodzenia. Wystarczy, że zakażona woda dostanie się do cieków wodnych lub wirusy przeniosą ptaki.

Rafał Święcki

Słowa kluczowe: bezrybie ryby stawy dolnyslask
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3401.html
Ten artykuł był czytany 1002 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0