Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 88

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »Otwarcie sezonu turystycznego na Dolnym Śląsku  27-28 kwietnia 2024 Głogów, Bulwar Nadodrzański Startujemy od godz. 11:00 Otwarcie sezonu turyst...
Już niebawem, w ostatni weekend kwietnia, tuż przed długim weekendem majowym na Bulwarze Nadodrzańskim w Głogowie odbędzie się trzecia edycja Otw... »Helios Anime przedstawia:  „Spy x Family Code: White” Helios Anime przedstaw...
Helios zaprasza wszystkich fanów anime na film zrealizowany na podstawie bestsellerowej mangi. „Spy x Family Code: White” to p... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...11.07.1994 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Tadeusz Maćkała a wiceprezydentami Dariusz Milka i Mirosław Gojdź

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Miedź w tym roku drożeje, bo brakuje złomu
Data dodania: 20 kwietnia 2009 — Kategoria: Wiadomości

Miedź w tym roku drożeje, bo brakuje złomu

Podaż miedzi kojarzy się zwykle z obrazem ogromnych kopalń odkrywkowych usytuowanych w Chile czy w innym kraju na świecie. Tak naprawdę jednak wiąże się ona w dużym stopniu z czymś zupełnie innym niż samym wydobyciem tego metalu.

Tak zwane „miejskie kopalnie” - czyli po prostu skup złomu miedzianego - zapewniają dostawę czwartej części zużywanego na świecie czerwonego metalu: to więcej niż wydobywa się w jakimkolwiek kraju, nawet w Chile - informuje "Gazeta Prawna" na portalu forsal.pl. Na skutek rekordowo wysokich cen o dostawy miedzianego złomu było w ostatnich latach łatwo, co sprzyjało zaspokojeniu gwałtownie rosnącego popytu na ten metal w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Chinach. Ale to się już skończyło.

Zmiany na rynku złomu to jeden z powodów tegorocznej zwyżki cen miedzi. Jak bowiem uważają uczestnicy zakończonej niedawno w stolicy Chile, Santiago, światowej konferencji przemysłu miedziowego, pozbawieni dostaw złomu użytkownicy tego metalu oblegają kopalnie, starając się zastąpić jego ubytek nową produkcją.
Na początku kwietnia ceny miedzi sięgnęły najwyższego od pięciu miesięcy poziomu 4459 dol. za tonę, co oznacza, że w tym roku wzrosły o 43 proc. Choć to cenowe odbicie może być krótkotrwałe, to - zdaniem dilerów - powinno doprowadzić do wznowienia napływu złomu.

Obawa przed takim obrotem spraw przebija z wypowiedzi przedstawicieli branży wydobywczej, choć generalnie bardzo ich cieszy nieoczekiwany - ale bardzo pożądany - wzrost cen powyżej poziomu 4 tys. dol. za tonę, zwłaszcza iż następuje on w sytuacji, gdy świat zmaga się z najgorszą od lat 30. ubiegłego wieku.

- Dostawy złomu to zwykle pierwsza oznaka zmian sytuacji w branży miedziowej - mówi dyrektor jednej z największych firm, wydobywających ten metal. - Zawsze jest tak, że gdy ceny miedzi spadają, to najpierw kurczą się dostawy złomu - i zawsze to one pierwsze odżywają, gdy pojawia się zwyżkowa tendencja cen.

W zeszłym roku ze skupu złomu pochodziło do 8 mln ton podaży miedzi przy światowym popycie na ten metal na poziomie około 23 mln ton: dziś z rynku zniknęło co najmniej 1 mln ton złomu. Gdy ceny miedzi szły w górę, zbieracze złomu brali wszystko - od kabli elektrycznych po samochodziki-zabawki. W zeszłym roku, przy cenach czerwonego metalu sięgających 8940 dol. za tonę, dochodziło nawet do rabunków, a złodziei kusiła możliwość szybkiego zarobku na sprzedaży miedzianego złomu. Gdy jednak pod koniec 2008 roku ceny miedzi spadły do najniższego od czterech lat poziomu 2827 dol. za tonę, dostawy złomu zarówno z odzysku, jak i z kradzieży znacząco zmalały.

Najwięcej miedzi na świecie kupują Chiny, one też najwięcej jej zużywają, tam również wykorzystuje się co czwartą tonę globalnej podaży złomu, pochodzącego - według szacunków branżowych - nie tylko z dostaw krajowych, lecz także z importu z całego świata.

Obecnie, gdy podaż złomu zmalała, Pekin zmuszony jest kupować na światowych rynkach więcej niż zwykle miedzi rafinowanej, co przyczynia się do wzrostu jej cen. Zdaniem dilerów, kolejny czynnik pchający je w górę stanowi uzupełnianie zapasów przez otoczoną tajemnicą rządową instytucję chińską, czyli Biuro Rezerw Państwowych.

Gazeta Wyborcza

Slowa kluczowe: kghm miedz ceny
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3404.html
Ten artykul byl czytany 1295 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0