Piątek, 29 marca 2024 r.   Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 91

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »15 nowych lamp zaświeci w miejscowości Obora 15 nowych lamp zaświec...
Trwa rozbudowa oświetlenia drogowego w gminie Lubin. W miejscowości Obora na działce nr 404 oraz na działce nr 402, czyli przy ulicach Malinowej ... »Wielkanocna terrine z jajem Wielkanocna terrine z ...
Terrina to pierwotnie gliniany garnek z pionowymi bokami i szczelnie przylegającą pokrywką przeznaczony do gotowania lub pieczenia. Co ciekawe dz... »Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych z roku 2008 średni dochód na mieszkańca powiatu lubińskiego wynosił 5432,4 zł brutto. Jest to najwyższy wynik w Polsce

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Dziesięć niebezpieczeństw czyhających na Dolny Śląsk
Data dodania: 22 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Dziesięć niebezpieczeństw czyhających na Dolny Śląsk

Metale ciężkie i hałdy śmieci są bardzo szkodliwe. Dziś jest Dzień Ziemi. Zadbajmy o środowisko.
Kto najbardziej zagraża środowisku na Dolnym Śląsku, kto zatruwa powietrze, wodę i ziemię? Kopalnia węgla brunatnego Turów oraz kopalnie KGHM.

- To najbardziej uciążliwe przedsiębiorstwa - twierdzi Zbigniew Morawski, zastępca naczelnika Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Turów ma ogromny wpływ, bo wydobycie węgla przyczynia się do obniżenia poziomu wód gruntowych. Dlatego wokół kopalni rośliny nie mają skąd czerpać wody. Natomiast obszar zagłębia miedziowego należy do najbardziej zanieczyszczonych przez metale ciężkie, takie jak np. ołów.
Dodajmy, że na brak wody narzekają najbardziej mieszkańcy Pogórza Sudeckiego.
Z kolei dla Andrzeja Ruszlewicza, prezesa fundacji Partnerstwo Doliny Środkowej Odry, najtrudniejsze problemy do rozwiązania to nie tylko zanieczyszczenia ziemi i wody, ale i hałas komunikacyjny.

- Potencjalnym zagrożeniem są też sami ludzie - zaznacza Zbigniew Morawski. - Wyrzucają sterty śmieci do lasów. Tam trafiają m.in. baterie, lodówki i pralki. A powinny być oddawane do specjalnie utworzonych gminnych punktów zbiórki odpadów.
Walkę zaśmiecającym środowisko wydali właśnie jeleniogórscy strażnicy miejscy. Będą kontrolować sklepy, firmy, przedsiębiorstwa, a nawet zwykłych mieszkańców, czy mają podpisane umowy na wywóz nieczystości.
- Nasze kontrole to efekt coraz częstszych skarg na pod-rzucanie śmieci do kubłów czy wyrzucanie ich gdzie popadnie - tłumaczy Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.
Na podrzucających śmieci sąsiadom jest prosty sposób. To śmietniki zamykane na klucz. W stolicy Karkonoszy jest jednak nadal sporo miejsc, które straszą swoim wyglądem. Fatalnie jest m.in. w Sobieszowie przy drodze w kierunku Piechowic czy na odwiedzanych w Cieplicach wałach. Strażnicy zapowiadają więcej patroli w tych rejonach. Złapani na zaśmiecaniu mogą dostać mandat - maksymalnie 500 zł.

Taka kara może jednak nie odstraszyć wielu osób, bo ceny za wywóz śmieci bardzo w tym roku wzrosły nawet o jedną trzecią. Przyczyna? Obowiązek segregowania śmieci.

Co zagraża środowisku

* Kopalnia Turów z odkrywką w Bogatyni. Potężny ubytek ziemi powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych. Cierpi na tym przyroda. Powoduje to także zmiany hydrologiczne. Natomiast pobliska elektrownia emituje do powietrza dwutlenek węgla.

* Kopalnie KGHM. Wydobywany z rudą miedzi odpad jest wywożony na największe składowisko odpadów obojętnych na Dolnym Śląsku. Do środowiska emitowane są metale ciężkie.

* Mogilniki, czyli magazyny, w których przechowywane są niebezpieczne chemikalia. Na Dolnym Śląsku jest ich 14. Powstały w latach 70. i 80. ub. wieku. Połowa znajduje się w powiecie kłodzkim.

* Zabudowywanie przestrzeni. Powoduje zanikanie przyrody. Tak dzieje się wokół Wrocławia, gdzie powstaje coraz więcej osiedli mieszkaniowych. To powoduje, że smog nie może wydostać się na zewnątrz aglomeracji.

* Gospodarka odpadami. Mamy góry nieposegregowanych śmieci i wysypiska w lasach, które niszczą środowisko naturalne. Brak kompleksowej segregacji i nierozwiązany problem gospodarowania odpadami w całym kraju.

* Hałas i zanieczyszczenia komunikacyjne. Osiedla mieszkaniowe budowane są przy arteriach komunikacyjnych, a lokatorzy są narażeni na hałasy. Trują środki transportu, którymi wożony jest m.in. urobek z dolnośląskich kamieniołomów, np. z Nowej Rudy, Młynowa koło Kłodzka i Świerkowa.

* Brak wody pitnej. Zaczyna dotykać mieszkańców Pogórza Sudeckiego i Izerskiego. Tak jest m.in. w Olszynie Lubańskiej i gminie Mirsk.

* Zanieczyszczenia rzek. Brak kanalizacji w ok. 80 proc. wsi powoduje, że ścieki trafiają do rzek i jezior. Tak jest m.in. w gminie Marciszów. Do wód dostają się niebezpieczne ścieki gospodarcze, np. środki użyźniające glebę.

* Smog i dym. Powstają m.in. ze spalania odpadów i śmieci w piecach czy nielegalnych spalarniach. Zimą ludzie sami zatruwają powietrze, którym potem oddychają.

* Przegęszczenie, w jakim żyjemy. Może spowodować, że więcej osób zachoruje na alergie i choroby psychiczne.

Katarzyna Wilk Współpraca: MJ, PIEL

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3421.html
Ten artykul byl czytany 2070 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0