Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 54

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?..."Kielich" to najwyższa w Polsce wieża wspinaczkowa, wysokości 32,5 m?

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Kościelna książeczka ma zmienić piratów w owieczki
Data dodania: 23 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Kościelna książeczka ma zmienić piratów w owieczki

Za kierownicą katolik powinien słuchać Kościoła. Policjant wręczy mandat, ksiądz porozmawia.
Motto broszurki, która będzie rozdawana w najbliższą niedzielę w legnickich kościołach, brzmi: "Pamiętaj: jako człowiek wiary masz być zawsze życzliwym i trzeźwym kierowcą".

Duchownych przerażają bowiem statystyki: w ciągu ostatnich 15 lat na polskich drogach zdarzyło się 820 tysięcy wypadków, w których zginęło prawie 100 tys. ludzi. Blisko milion zostało rannych.
Niewielu wiernych zdaje sobie sprawę, że łamanie przepisów drogowych to grzech.
- Nadmierna prędkość jest u nas głównym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi ksiądz Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

Ks. Grzegorz Ropiak z Legnicy zapowiada, że w maju wybierze się z policjantami z drogówki na patrole. Ktoś, kto wpadnie np. na zbyt szybkiej jeździe, dostanie mandat i punkty karne, ale będzie też miał możliwość porozmawiać z duszpasterzem.

- Mam nadzieję, że taka rozmowa pod kątem moralnym uprzytomni mu, że jako katolik powinien stosować się do dekalogu i nie grzeszyć - wyjaśnia ks. Ropiak.

Szef dolnośląskiej drogówki podinspektor Mariusz Mikłos opowiada, że policjanci prowadzą wspólnie z kapłanami wiele akcji uświadamiających.
- Kościół ma bardzo wiele argumentów w walce z piratami drogowymi - przyznaje Mikłos.

Najcięższe grzechy to jazda po pijanemu i lekkomyślna brawura

Z ks. Grzegorzem Ropiakiem, duszpasterzem kierowców diecezji legnickiej, rozmawia Zygmunt Mułek

Czy łamanie przepisów drogowych jest grzechem?

Oczywiście. Najcięższe grzechy to jazda po pijanemu i brawura na drodze. Niestety, zdarzają się bardzo często. Katolik, łamiąc przepisy drogowe, narusza też dekalog. Popełnia grzech, bo jadąc pod wpływem alkoholu, naraża innych na śmierć. A przecież piąte przykazanie mówi: nie zabijaj.

A lżejsze grzechy?

Nagminnie spotykamy się z nieuprzejmością, łamaniem zakazu zatrzymywania się czy gadaniem przez komórkę. Może nie wszystko ma wpływ na życie, ale je na pewno uprzykrza.

Jak sklasyfikować kierowcę, który nie zapina pasów?

Mam problem, czy zaliczyć to do grzechów ciężkich. Przyznam się, że w młodości też jeździłem bez zapiętych pasów. Ale szybko się z tego wyleczyłem. Widziałem potworne skutki wypadków, w których ginęli ludzie, bo nie zapięli pasów. I przejrzałem na oczy.

Czy księża też grzeszą na drodze?

Niczym się nie wyróżniają. Znam takich, którzy chwalą się szybką jazdą. Nagminnie nie zapinają pasów, gadają przez komórkę. Nasza akcja uświadamiająca jest skierowana także do duchownych.

Czy wierni spowiadają się z grzechów drogowych?

Bardzo rzadko. Rocznie spowiadam kilka tysięcy osób i tylko kilka, może kilkanaście wyznaje takie grzechy. Mam nadzieję, że to się zmieni.

Modlitwa
Bożę pobłogosław naszej podróży; spraw, abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu. Boże prowadź. Amen. Święty Krzysztofie, patronie podróżujących, módl się za nami. O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Daj mi bystre oko i pewną rękę, abym na drogach nikomu nie wyrządził krzywdy.

Zygmunt Mułek

Słowa kluczowe: kosciol kierowcy policja
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3428.html
Ten artykuł był czytany 739 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0