Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 53

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02.09.1999 Podpisanie POROZUMIENIA pomiędzy Gminą Miejską Lubin a Mostostalem Warszawa Spółka Akcyjna

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Prokurator z PRL teraz przed sądem
Data dodania: 23 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Prokurator z PRL teraz przed sądem

Przed legnickim Sądem Rejonowym ponownie rozpoczął się proces adwokata Edwarda R.
W październiku minionego roku w pierwszej instancji został on uznany winnym popełnienia zbrodni komunistycznej. W 1985 roku, jako ówczesny zastępca prokuratora rejonowego w Legnicy, nie przeprowadził postępowania wyjaśniającego wobec esbeków, którzy katowali opozycjonistę Jana Sugalskiego. Jednak nie został ukarany, bo objęła go amnestia.

Edward R. odwołał się od wyroku. Sąd drugiej instancji w lutym tego roku skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, nie zostały bowiem wyjaśnione wszystkie wątki podnoszone przez obronę. Podczas środowej rozprawy Edward R. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Sąd odczytał jego wcześniejsze zeznania. Edward R. przekonywał wówczas, że ta sprawa toczyła się poza nim, a pismo do Sugalskiego podpisał automatycznie pod nieobecność swojego ówczesnego szefa.
- Trudno mi zrozumieć, dlaczego ta sprawa jeszcze trwa - komentuje Jan Sugalski. - Uważam, że były prokurator powinien ponieść odpowiedzialność. Przecież nie pomógł mi wtedy, a miał taki obowiązek.
O winie Edwarda R. przekonany jest też prokurator z Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Markowski. - Gdyby odmówił wszczęcia śledztwa, wszystko byłoby w porządku - tłumaczy Markowski. - Ale on wysłał pismo do poszkodowanego, żeby się nie skarżył na SB, bo to może mu zaszkodzić.
Z kolei Edward R. zarzucił Instytutowi, że zrobił z niego kozła ofiarnego, naruszył też jego godność i dobra osobiste. Jak twierdzi, nie miał uprawnień, by wszczynać postępowania wobec funkcjonariuszy SB. Za popełnienie zbrodni komunistycznej grozi 10 lat więzienia.

Zygmunt Mułek

Słowa kluczowe: sad prl prokurator
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3429.html
Ten artykuł był czytany 736 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.024 sek.Lubin 1.0